مرگ تدریجی در جوانان                   

 مسئله خود ارضایی یکی از مسائلی است که به راحتی نمی توان در مورد آن با دیگران سخن گفت. اما چگونه می توان با این واقعیت روبرو شد و به آن پاسخ داد. چگونه می توان به افرادی که دراین زمینه مشکل دارند و به خاطر شرم و حیا قادر به مطرح کردن با دیگران نیستند کمک نمود. هدف ما دراین مقاله تحقیقی تشویق افرادی است که در این رابطه راه به جایی نبرده اند و به دنبال روزنه امیدی می گردند تا بتوانند بر این مشکل در زندگی خود غالب آیند.خود ارضایی هم همانند هر مشکل و مسئله دیگر دارای ریشه و زمینه ای است که باعث بوجود آمدن آن می باشد. بنابراین هر گاه از ریشه مطلع شویم ساده تر می توان رفتار و عادات خود را کنترل نمود و نغییرات جدی را در زندگی به وجود آورد.

«استمنا» یا «خودارضایی» یکی از راه های انحرافی در ارضای میل جنسی است که نسل جوان را در معرض آسیب های جدی قرار می‏دهد. از همین رو با جدیت باید در درمان آن کوشید. آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم ‏پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می‏شود:

یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله‏ بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است:

1. مرحله مشکل ساز (Problematic)

در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی‏از خودارضایی عبارت است از:

الف. خستگی و کوفتگی، ب. عدم تمرکز حواس ،ج. ضعف حافظه، د. استرس و اضطراب

خستگی عضلانی تقریبا با سرعت تهی شدن عضلات از گلیکوژن رابطه مستقیم دارد و هرچه این سرعت بیشتر باشد، خستگی بیشتر است

2. مرحله گرفتاری شدید

بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:الف. خستگی و کوفتگی ، ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی، ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی، د. کمردرد،

ه. نازک شدن موها، و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی، ز. بی‏خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه

3. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد

الف. خستگی و کوفتگی ،ب. ریزش شدید موها، ج. تارشدن دید چشم ها، د. وز وز گوش ،ه. اختلال در کارکرد جنسی،

و. درد در کشاله ران،ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه

نحوه پیدایش عوارض‏

در دانش پزشکی، روند پیدایش علایم یک بیماری و چگونگی بروز عوارض و نشانه های کلینیکی، در شناخت هر چه بیشتر یک بیماری بسیار مهم است و می‏تواند پزشک را در تشخیص و درمان بهتر بیماری و مریض را در پیشگیری کمک کند. به این دلیل مناسب است درباره نحوه پیدایش برخی از عوارض خود ارضایی که به آن اشاره شد بیشتر توضیح داده شود تا با روند پیدایش این عوارض آشنا شود.

1. خستگی و کوفتگی: انقباض شدید و یک مرتبه تمام عضلات بدن در جریان این عمل  باعث مصرف سریع مواد غذایی ذخیره شده در عضلات و به طور عمده کاهش گلیکوژن (ماده اصلی لازم برای تولید انرژی عضلانی) می‏شود. خستگی عضلانی تقریبا با سرعت تهی شدن عضلات از گلیکوژن رابطه مستقیم دارد و هرچه این سرعت بیشتر باشد، خستگی بیشتر است ‏. در خودارضایی، به علت انقباض های مکرر عضلات بدن، ذخایر گلیکوژن عضلات به سرعت تمام می‏شود و خستگی و کوفتگی همیشه از عوارض بدیهی آن است.

2. ریزش مو: خودارضایی به تدریج با تغییرات هورمونی و شیمیایی که در بدن ایجاد می‏کند، باعث افزایش هورمون جنسی مردانه می‏شود که از عواقب آن ریزش موها و تاسی و ... می شود.

3. خود ارضایی مکرر باعث تحریک بیش از حد سیستم عصبی پاراسمپاتیک می‏گردد که این خود باعث پاره‏ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس‏پرتی، کمی حافظه ، عدم تمرکز حواس، سیاهی رفتن چشم و در نهایت تاری دید می‏شود. تمام این علامت ها ناشی از تغییر تعادل میزان مواد شیمیایی موجود در مغز است که بین سلول های عصبی رد و بدل می‏شود و انتقال پیام های مختلف را بر عهده دارد. برخی نیز بر این عقیده‏اند که علت بروز اختلالات مغزی (مانند حواس پرتی، عدم تمرکز حواس و کاهش حافظه) ناشی از ظرفیت عظیمی از انرژی بدن است که در هر بار تکرار از دست می رود این ذخایر عظیم انرژی - که باید در بدن برای رشد و تقویت بخش های مختلف مورد استفاده قرار گیرد - بیهوده و به طور مکرر از بدن خارج می‏شود و هر کدام عوارضی را به دنبال می‏آورند.

امام صادق‏علیه السلام نیز می‏فرماید: «با سه گروه خداوند در روز قیامت سخن نمی‏گوید و پاکشان نمی‏خواند و عذابی دردناک دارند، از آن سه‏اند، خودارضایی کننده و کسی که لواط دهد»3

ب . آسیب های روحی و روانی‏

ضعف حافظه و حواس‏پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‏گیری، افسردگی، بی‏نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری، بداخلاقی و تندخویی، کسالت دائمی و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهای روانی و روحی خودارضایی است.

ج. آسیب های اجتماعی‏

ناسازگاری خانوادگی، بی‏میل شدن به همسر و ازدواج، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاکی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک‏ از عوارض اجتماعی این عادت نادرست است.

د. آسیب های معنوی و اخروی‏

هیچ یک از آسیب های پیش گفته، به اهمیت آسیب های معنوی نیست؛ زیرا آسیب های معنوی، جان و دل و به عبارت دیگر کنه حقیقت وجود آدمی را تباه می‏سازد. خودارضایی از نظر دین یک گناه است و به تعبیر قرآن زنگار بر دل می‏نهد: «کَلاَّ بَلْ رانَ عَلی‏ قُلُوبِهِمْ ما کانُوا یَکْسِبُونَ»؛ «چنین مباد! بلکه اعمال (ناشایست) دل های آنان را زنگار زده است».مطففین (83)، آیه 24. زنگ یا زنگار در اشیای مادی، همان چیزی است که روی فلزات و اشیای قیمتی می‏نشیند و معمولاً نشانه پوسیدن و از بین رفتنِ شفافیت و درخشندگی آن و در نهایت ضایع شدن و از بین رفتن آن است.

علامه طباطبایی در تفسیر المیزان ‏می‏فرماید: از آیه شریفه سه نکته استفاده می‏شود:

1. اعمال زشت، نقش و صورتی به نفس و روح انسان می‏دهند؛

2. این نقش و صورت خاص، مانع آن است که نفس آدمی حق و حقیقت را درک کند؛

3. نفس آدمی به حسب طبع اولیه‏اش صفا و جلایی دارد که با داشتن آن، حق را آن طور که هست درک می‏کند. ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی، (تلخیص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامی، بی‏چا، بی‏تا)، ج 20، ص 385.

پیامبر اکرم‏صلی الله علیه وآله وسلم در این باره می‏فرماید: «ناکح الکف ملعون»؛«ملعون است کسی که خودارضایی کند»2

همراهان عزیز سعی داریم در مقاله دیگری به راهکار های درمانی و بسیار مفید بپردازیم . بنا براین حتما مقالات این بخش را دنبال کنید.

پی نوشت ها

1- طباطبایی، سید محمد حسین، ترجمه تفسیر المیزان،

2- ری شهری، محمد، میزان الحکمة، ج 12، ص 5654..

3- همان، ح 19049..

با همکاری دکتر حسن قدوسی زاده و حجت الاسلام  شاکرین

ذکر یار

منابع

فیزیولوژی گایتون، ترجمه دکتر فرخ شادان،  ج 1، ص 313..

قائمی، علی، خانواده و مسائل جنسی کودکان،

تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

جرم خودکشی تدریجی!

اختلالی به نام چشم چرانی

از خود شده بیگانه

جوانی که باید ازدواج کند

پسران شتابزده

علل رابطه ناسالم با نامحرم

منبع : tebyan.net