دی ماه ، به آخر می رسد . من در این ماه  به یک مرز رسیدم . مرزی سرشار از هول و هراس و نگرانی . شاید برای شمایی که این یادداشت را می خوانید ، اول و وسط و آخر دی ماه فرقی نداشته باشد . ولی برای من یک هشدار است . یک زنگ خطر . یک توقف کوتاه و نگاهی به گذشته . به دی  هایی که آمدند و رفتند و مرا به اجبار با خود بردند . قبل ها خیالی نبود، ولی این روزها که  انگار روی خط جوانی و بزرگسالی ایستاده ام ، به درهای بسته ای نگاه میکنم که رویش نوشته اند :" فقط جوان ها وارد شوند "

امروز به همه چیز فکر کردم : به دوران پرشور کودکی و هم بازی ها . به نوجوانی و شرارت ها ، به جوانی وانتخاب ها . همه ی دوران های زندگی ام  را دوست دارم ، ولی کاش میشد دوباره برگشت و از نو ساخت . کاش فقط یک فرصت دیگر داشتیم . کاش ... . می دانم محال است . این رسم زندگی است . باید گذاشت و گذشت . باید قبول کرد و شکوه نکرد . باید قدر"حال" را دانست ،غم گذشته و هراس آینده نداشت . باید محکم بود و لرزه به دل راه نداد .

شاید بتوان این هراس های سنی را یک "بحران" نامید .  قبلا گفتیم که :"باید ازبحران ها ، فرصت ساخت " ، فرصتی برای دوباره زندگی کردن ، از نو ساختن و شروعی دوباره . در این مجال، به فرصت ها و انتخاب هایی که پیش روی شما کاربران جوان تبیانی است اشاره می کنیم ، تا درهر دوره ی سنی که هستید ، با بصیرت و شناخت انتخاب کنید و همیشه احساس پیروزی و شادکامی داشته باشید. زیرا:

" العامل علی غیر بصیره کالسائر علی غیرالطریق لا یزیده سرعه السیر الا بعدا

کسی که بدون بصیرت اقدام به عملی نماید ، مانند پوینده ای است که هرقدر سریع تر حرکت کند ، از هدف دورتر می شود " (1)

و

" من عمل علی غیر علم کان ما یفسد اکثر مما یصلح

هر کس ندانسته به کاری اقدام نماید بیش از آنکه اصلاح کند ، تباه می کند . "(2)

پس حواستان را حسابی جمع کنید :

- در شروع دبیرستان ، حواستان به رشته ی تحصیلی تان باشد . رشته ی مورد علاقه ، یعنی مدرک تحصیلی شما در دانشگاه ، تخصص شما در بازار کار و در کل ، تمام مسیر آینده تان . از این شاخه به آن شاخه پریدن ، فقط راهتان را دورتر می کند . به رشته ای فکر کنید که یادش آرامتان می کند ، نه آن چیزی که مورد قبول اطرافیان و "به به" و "چه چه" دیگران است . نه آن چیزی که "دهن پرکن" و "باکلاس" است ، ولی حوصله ی ورق زدن کتاب هایش را ندارید .

به دنبال رشته ای بروید که ذهن تان ،تشنه ی یادگیری اش است . اگر کارهای آزمایشگاهی و فنی را از ریاضی و زیست خواندن بیشتر دوست دارید ، حتما رشته های فنی حرفه ای را انتخاب کنید . مطمئن باشید اگر به خاطر دیگران درس بخوانید و انتخاب کنید ، روزی پشیمان می شوید و هیچ چیز بدتر ازناتوانی انسان در بازگشت به گذشته و جبران اشتباه ها نیست . 

- در انتخاب رشته ی دانشگاهی ، بیش از همیشه دقت کنید . بدانید که تنها یک مسیر ، از میان جاده ی باز شده به رویتان متعلق به شماست . تنها یک راه است که شما را به موفقیت و آرامش می رساند .مابقی راه ها ،مال فکر و ذهن و دغدغه های شما نیست . اگر درس خواندن را دوست ندارید ، سریعا وارد بازار کار شوید ، اما از علم و تخصص و کار حرفه ای غافل نشوید . از واسطه گرایی بپرهیزید که چون تخصصی به شما نمی دهد ، پس آینده ی روشنی هم پیش پای شما نمی گذارد .پیدا کنید آنچه فقط و فقط مال شماست .در این صورت است که خودتان را ، کارتان را ، طبقه ی اقتصادی تان را و شاید شریک زندگی تان را نیز،درست و صحیح خواهید یافت .

- سعی کنید شغلتان را برحسب رشته ی دانشگاهی تان انتخاب کنید .سعی کنید در زمان دانشگاه ،به صورت "پاره وقت" یا "ساعتی" به کار مشغول شوید ، تا در پایان دوره ی تحصیلی ، یک آماتور بی سابقه نباشید . از کارهای بی مزد و حقوق دانشجویی بدتان نیاید ؛همین هاست که به شما کمک می کند تاشناخت درستی از شغل آینده تان داشته باشید. دست به کارهای موقتی نزنید . یک راه را انتخاب کنید و قدم به قدم پیش روید ،تا در آن حرفه متخصص شوید .

در انتخاب هسر بیش از پیش دقت کنید . آرامش روحی شما در تمام دوره های زندگی ، درگروی این انتخاب است . از تجربه های دیگران کمال استفاده را بکنید . فکر نکنید زندگی شما،سوای دیگر زندگی هاست .

- در انتخاب زمان بچه دار شدن دقت کنید . بهتر است تا دو سال اول زندگی ،به شناخت همدیگر بپردازید و شرایطی آرام را برای ورود یک کوچولو مهیا کنید .

- در تمام سالها و ثانیه ها توکل به خدا را فراموش نکنید!

- در تمام دوره های زندگی ، احترام به پدر و مادر را فراموش نکید ، اگر می خواهید فرزندانتان به شما احترام بگذارند . این یک رابطه ی قطعی دوطرفه است : احترام بگذار، تا احترام ببینی!

- همیشه ی دوران ها به یاد نیازمندان باشید ، تا دعای خیرشان گره های زندگی تان را بگشاید.

- از هر شمعی که به کیک تولدتان اضافه می شود ، درس خودشناسی و درست زندگی کردن را بیاموزید .

- هر سال ، هر روز ، هر لحظه ، از نو متولد شوید و به سمت قله ی موفقیت بالا روید !

به قول یکی از بهترین دوستانم که به مناسبت این ماه ، اینگونه برایم پیامک زد :

شناسنامه ی من یک دروغ تکراری است

هنوز تا متولد شدن مجالم هست

پی نوشت ها :

1- اصول کافی ؛ ج 1 ، ص 54

2- اصول کافی ؛ ج 1 ، ص 55

تبیان - سرور حاجی سعید

تنظیم :داوودی

 

منبع : tebyan.net