یک مدرس دانشگاه گفت: متاسفانه در حال حاضر شیوع اعتیاد جوانان به روان‌گردان‌ها را شاهد هستیم و باید گفت مهمترین عامل در این زمینه کوتاهی والدین در تربیت صحیح و عدم ارتباط با جوانان است.

مهدی راثی با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر و رونگردان مشکل اصلی جامعه است و توجه جدی اولیاء و مربیان و متولیان فرهنگ اجتماعی جامعه را می‌طلبد افزود: والدین با رفتار صحیح خود می‌توانند از افتادن فرزندان خود در دام‌های خانمان‌سوز اعتیاد جلوگیری کنند.

راثی اعتیاد را وابستگی به مصرف مواد مخدر و قرص‌های روانگردان دانست و اظهار داشت: مصرف مواد اعتیاد آور علاوه بر وابستگی جسمانی در فرد معتاد، وابستگی روانی نیز ایجاد می‌کنند که این وابستگی شخص را برای انجام اعمال غیر انسانی و غیر عقلانی وادار می‌کند و اختلافات خطرناک جسمی و آسیب‌های شدید روانی را در فرد معتاد ایجاد می‌کند.

والدین به عنوان الگوهای رفتاری فرزندان می‌توانند شیوه‌های سالم زندگی هوشمندانه را نشان داده و با ایجاد مهارت‌های اجتماعی در کودکان آنها را در مقابل آسیب‌های اجتماعی مقاوم کنند.

تقویت احساس ارزشمندی، اعتماد به نفس، احساس کارآمدی، جرات ابراز وجود در مقابل خواست نامعقول دوستان و همسالان می‌تواند فرزندان را در مقابل ناهنجاری‌های اجتماعی از جمله رونگردان‌ها بیمه و مقاوم کنند.

راثی پذیرش جوانان و نوجوانان توسط والدین و مربیان، گوش دادن به سخنان و علایق آنان، برقراری ارتباط صحیح و صمیمی با فرزندان، بیان عوارض و مضرات استفاده از مواد مخدر و روانگردان‌ها را از دیگر عوامل موثر در جلوگیری از سقوط فرزندان در دام اعتیاد عنوان کرد و از والدین خواست با پذیرش جوانان و با برقرای پیوندهای دوستی مانع از نفوذ بیگانگان و عناصر فرصت‌طلب در جوانان شوند.

وی خواب آلودگی، اختلال در برنامه خواب، گوشه‌گیری، ارتباط مشکوک، بی‌ثباتی خلقی، کاهش وزن، تغییر رنگ چهره ، نامرتب بودن، نداشتن تعادل فکری، مشکلات تحصیلی، ضعف اعتماد به نفس و ابتلا به ناهنجاری‌های رفتاری از جمله نشانه‌های اعتیاد عنوان کرد و گفت: والدین باید با مشاهده این ویژگی‌ها یا برخی از آنها حساسیت نشان داده و مانع از غوطه‌ور شدن فرزندان در دام اعتیاد باشند.

والدین با دیدن نشانه‌های هشداردهنده به شکل مناسب باید با فرزندان برخورد کنند و از برخوردهای نسنجیده که اوضاع را بدتر می‌کند اجتناب و از مشاوران روانپزشکی استفاده کنند.

این مشاور تربیتی به نقش موثر همسالان در رشد شخصیت نوجوانان و جوانان اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه در گروه‌های سنی مختلف همسالان اثرات مختلفی دارند والدین باید در معاشرت‌های فرزندان و انتخاب دوستان دقت کنند تا آسیبی از طریق دوستان ناباب متوجه آنها نشود.

راثی افزایش آگاهی فرزندان، آموزش مهارت‌های زندگی و توان اتخاذ تصمیمات درست را از راهکارهای مناسب در پیشگیری از اعتیاد جوانان عنوان کرد و بر نقش موثر نظام‌های تربیتی والدین و رسانه‌ها به خصوص تلویزیون در پیشگیری از اعتیاد تاکید کرد.

وی با بیان اینکه مسئولیت مبارزه با اعتیاد و ناهنجاری‌های اجتماعی تنها برعهده یک فرد یا سازمان نیست اظهار داشت: همه افراد جامعه باید با این مقوله خانمان‌سوز مقابله کنند.

وی به نقش دین مداری در صیانت از ابتلا به ناهنجاری‌های رفتاری و اجتماعی به خصوص اعتیاد به قرص‌های روانگردان اشاره کرد و تقویت آموزه‌های دینی و باورهای اسلامی و شناخت و رفتار منطبق با ارزشهای اسلامی را در جامعه خواستار شد.

وی خاطر نشان کرد: ریشه بسیاری از رفتارهای نامطلوب در جامعه در فاصله از آموزه‌های نجات‌بخش اسلام بوده و اگر والدین در تربیت فرزندان خود این نکته را مد نظر قرار دهند بسیاری از مشکلات احتمالی فرزندان از بین خواهد رفت.

منبع : tebyan.net