یک استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت ارتباط جوانان و روحانیون،‌ گفت: برای جلوگیری از ایجاد فاصله بین روحانیون و جوانان باید به علم انتقال دین توجه بیشتری کنیم.

برخی افراد معتقد هستند که فاصله‌ای بین نسل جوان و روحانیون ایجاد شده است، در این زمینه نباید تنها جوانان را مقصر بدانیم، بلکه در بعضی اوقات مشکلات از سوی دیگران نیز است.

جوانان همیشه آمادگی لازم را برای پیروی از دستورات دینی داشته‌اند اما باید بتوانیم دین را به گونه‌ای جذاب برای جوانان جلوه و به زبان زیبا برایشان صحبت کنیم.

این استاد دانشگاه در رابطه با نو‌آوری برخی روحانیون برای ارتباط با جوانان، تأکید کرد: بعضی از روحانیون با توجه به ارتباط زیادی که با جوانان دارند به محورهای فکری آنها نزدیک شدند به همین خاطر سعی کردند به گونه‌ای در سخنرانی‌ها صحبت کنند تا برای این قشر از جامعه جذاب و تأثیر‌گذار باشد.

وحیدی با اشاره به این‌که در بعضی مواقع شاهد فاصله گرفتن جوانان از روحانیون هستیم‌، گفت: این به دلیل آن است که زبان نسل جوان را نمی‌دانیم؛ البته این انتقاد حتی نسبت به بعضی از والدین نیز مطرح است که نتوانستند با فرزندانشان ارتباط برقرار کنند.

وی با اشاره به پیشرفت سریع تکنولوژی در دنیا گفت: با توجه به گسترش تکنولوژی‌‌های جدید و سرگرمی در دنیا این مشکل وجود دارد و بعضی از جوانان از خانواده‌ها و شخصیت‌های مذهبی دینی نیز فاصله گرفته‌اند و ما شاهد آسیب هایی در جامعه هستیم که برایمان غیر قابل قبول است .

 باید در ابتدا تمام موضوعات مورد علاقه جوانان را شناسایی کرده و سپس مورد ارزیابی قرار دهیم، زمانی که جوانان اطلاعات روحانیون و خانواده‌هایشان را در موضوعات مختلفی مانند ورزش ، هنر، علم به مراتب جلوتر از خودشان مشاهده می‌کنند ، بهتر به صحبت‌های آنها عمل می‌کنند.

 علم دین را داریم اما باید به علم انتقال دین توجه بیشتری کرد. 

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع روحانیون در کرمانشاه پیرامون آشنایی و استفاده از روش‌های پیچیده انتقال فکر، گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه بیانگر اهمیت فن انتقال افکار است.

وی ضمن ابراز تأسف از این‌که برنامه‌های آموزشی لازم برای ارتباط با جوانان و جذب آنها وجود ندارد ، تأکید کرد: باید حرکت‌هایی از سوی روحانیون و کارشناسان مذهبی که به مراتب قوی‌تر از نیاز جامعه نیز باشد ، صورت گیرد.

جوانان ما برای دینداری بسیار مستعد هستند آن هم به پشتوانه ی تربیت و فرهنی که از پیشینیان به ما رسیده است اما زندگی در دنیای امروز ، رشد روز افزون تکنولوژی ،جاذبه های رنگین دنیای غرب،و شاید فراموش کردن نسل جدبد ،باعث شده در بعضی مواقع ما شاهد جوانانی باشیم که با نسل گذشته ی خود بسیار متفاوت و نسبت به فرهنگ ایرانی-اسلامی ،نامانوس بوده و مشکلاتی را برای خود و جامعه ایجاد می کنند.

وقتی یک روحانی بزرگ مثل امام می تواند دل های هزاران جوان را عاشق خود و آرمان های خود کند پس می شود جوانان را به سمت دین و ارزش های دینی جذب کرد...

منبع : tebyan.net