به طور نسبی می توان گفت که در 6 سال اول زندگی، خانواده، در 6 سال دوم، معلمان و در 6 سال سوم، زندگی همسالان و دوستان بیشترین نقش را در تربیت و شکل گیری شخصیت هر فرد دارند. مشخص است که برقراری رابطه با دوستان در هر دوره ای از زندگی اهمیت دارد اما دوره نوجوانی با توجه به ویژگی های خاص این دوران، اهمیتی مضاعف دارد.

نوجوانی سن رفاقت و دوران دوستی هاست. نوجوان در این سن، عاشق دوستی و رفاقت است. گاهی در این دوران دوستی های آتشینی پدید می آید که باعث مشکلاتی هم می شود. دوستی در این سن بیشتر سطحی و کمتر عمیق است؛ به طوری که حتی گاهی نوجوان دوست را به خانواده ترجیح می دهد. بیشتر دوستی های 2 نفره در میان نوجوانان 12 تا 15 سال دیده شده است . اگر میان دوستان جدایی ای اتفاق بیفتد، برای آنها بسیار دردناک است ولی با پیدا کردن جانشین درمان می شود. گروه همسالان برای نوجوانان از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ بنابراین باید هر گونه انزوا و کناره گیری در این دوران به دقت بررسی شده و علت آن مشخص شود. حتماً شما هم حس کرده اید که نوجوان با دوستان و معاشران خود ارتباطی صمیمی و یکدل دارد. او آنها را دوست دارد و نمی خواهد به گونه ای عمل کند که ارتباطش با آنها قطع شود. گاهی نوجوان خلأ زندگی خود را به وسیله معاشرت با دوستانش پر می کند اوقات فراغت خود را با آنان می گذراند و سخنان و رازهای خود را به آنها می گوید. نوجوان در مقایسه با یک فرد بزرگسال باید ارتباطات اجتماعی تازه ای برای خود فراهم کند و این نشان دهنده تمام شدن دوران کودکی و ورود او به بزرگسالی است. شاید برای کودک دبستانی بعد از خانواده، تنها معلم از موقعیت خوبی برخوردار باشد ولی وقتی کمی بزرگ تر می شود ، این توجه را در میان دوستان خود هم پیدا می کند.

با توجه به اهمیت دوست برای نوجوان و تاثیرات مثبت یا منفی ای که ممکن است بر نوجوان شما بگذارد ، لازم است او را در این زمینه راهنمایی کنید.

با همکلاسی های نوجوان خود آشنا شوید

معمولاً دوستان نوجوان برای والدین نگران کننده اند زیرا می ترسند که فرزندان تحت تاثیر رفتارهای بد آنها قرار بگیرند. والدین باید نظارت غیرمستقیمی بر دوستان نوجوان خود داشته باشند چون ممکن است مشکلاتی را برای او ایجاد کنند.

بهترین روش برای قضاوت کردن درباره دوستان نوجوان شناخت کامل آنهاست؛ به طور مثال، با دوستان جدید فرزند خود آشنا شوید و با ترتیب دادن مهمانی، آنها را در خانه خود گرد هم آورید. با این کار، دوستان او را بیشتر می شناسید. زمانی که بتوانید با دوستان نوجوان خود آشنا شوید ، بهتر می توانید او را در انتخاب دوست مناسب کمک کنید. والدین باراهنمایی فرزندشان در زمینه پیدا کردن دوست می توانند او را برای گذشتن از دوران نوجوانی به مرحله بعدی (جوانی) و در کل زندگی کمک کنند.

نیازهای روحی نوجوانان را بشناسید

نوجوانی دوره انتقال از کودکی به بزرگسالی است؛ یعنی دورانی که او به تدریج رفتارهای کودکانه را کنار می گذارد و می خواهد خودش همه چیز را تجربه کند. به همین علت است که نوجوان، افکار تهاجمی پیدا کرده، طغیانگر می شود و خواهان ارتباط با کسانی است که او را بیشتر درک کنند. در این روابط دوستانه، نوجوانان تمام احساسات خود را نسبت به اشخاص، اشیاء ، مشاغل و بالاخره عشق را برای یکدیگر تعریف می کنند.

نوجوان و دوستانش همان قدر که به یکدیگر علاقه دارند، به همان اندازه هم از دخالت دیگران نسبت به خودشان رنج می برند. موقعیت والدین نسبت به فرزندانشان مساله ای است بسیار مهم زیرا موجب ایجاد یک رابطه خوب یا بد بین والدین و نوجوان می شود.

یک نوجوان تازه بالغ به شدت نسبت به دوست خود وفادار است و انکار کردن یا متهم کردن دوست از جانب والدین، او را سخت آزرده ساخته و گاهی همین مخالفت کردن ها والدین، دوستی آنها را محکم تر می کند.

 در ضمن مهم ترین

منبع : tebyan.net