کشیدن سیگار یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی قابل پیشگیری در جوامع مختلف می‌باشد. مصرف سیگار به‌صورت یک عادت در جوامع و گروه‌های سنی مختلف درآمده است. در تحقیقات اغلب ثابت شده است که شروع و سرآغاز مصرف دخانیات یک جنبه روانی دارد. جزء اعتیاد‌آور سیگار نیکوتین است که با اثر بر دستگاه اعصاب مرکزی موجب اعتیاد می‌شود. اعتیاد به سیگار زمینه اعتیاد به سایر مواد مخدر می‌باشد.

تعداد مرگ و میر افراد سیگاری در ایران روزانه به 140 نفر می‌رسد. و میانگین سنی آنان بین 30-11 سال است.

یک‌روز تصمیم‌بگیرید که اصلاً سیگار نکشید و این تاریخ را به‌خاطر بسپارید ولی اگر ترک یکباره سیگار برایتان مشکل است سعی کنید ابتدا تعداد آن را کم کرده و هر سیگار را نصفه خاموش کنید.

علل اعتیاد به سیگار

1- کمبود اطلاعات بهداشتی: کافی نبودن اطلاعات در مورد عوارض مصرف سیگار و آگاهی از سموم موجود در آن

2- پذیرش از طرف دوستان و همسالان: الگو پذیری از دوستان و عدم تمایل به طرد شدن از طرف آنها و احساس اینکه چون او انجام می دهد پس قابل پذیرش است. 

3- الگوبرداری از اطرافیان.

4- حس استقلال و بزرگ‌نمایی: برخی افراد انجام اعمالی مثل سیگار کشیدن را نمودی از رفتار بزرگسالان می دانند. 

5- کمبود مهارت‌های زندگی مانند نداشتن مهارت «نه» گفتن.

«سیگار کشیدن نه تنها سلامتی خود فرد را به‌خطر می‌اندازد، بلکه تجاوزی آشکار به حقوق دیگران به‌خصوص کودکان است.»

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

ترک سیگار راحت است، یک فرد ممکن است بارها سیگار را ترک کند. ولی مهم این است که فرد در ترک سیگار باقی بماند تا بتواند از اثرات مفید ترک سیگار بهره‌مند شود.

مهم‌ترین عامل در ترک سیگار، اراده و تصمیم‌گیری خود فرد است و روش‌های ترک سیگار از دیدگاه اهمیت دوم برخوردار است.

با توجه به اینکه سیگار ,نیازهای دهانی را ارضاء می‌کند بنابر این با مصرف تنقلات و آدامس می‌توان این نیاز را برآورده ساخت.

با فرا گرفتن راه‌های ایجاد آرامش و کاهش استرس‌ها مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا و کوه‌پیمایی می‌توان مصرف سیگار را کنترل کرد.

در طول ترک سیگار سعی کنید روش‌هایی برای حل مشکلات خود فراهم آورید تا دوباره به سیگار روی نیاورید.

یک‌روز تصمیم ‌بگیرید که اصلاً سیگار نکشید و این تاریخ را به‌خاطر بسپارید ولی اگر ترک یکباره سیگار برایتان مشکل است سعی کنید ابتدا تعداد آن را کم کرده و هر سیگار را نصفه خاموش کنید. هر روز نسبت به روز قبل تعداد سیگار کمتری بکشید.

زمانی که میل شدید به کشیدن سیگار پیدا می‌کنید، از جا بلند شوید، نفس عمیق بکشید، چند قدم راه بروید یا یک‌نوشیدنی مثل آب میوه میل کنید و مطمئن باشید اگر بتوانید یک‌بار مبارزه کنید می‌توانید برای همیشه با عادات بد خود مبارزه کنید.

تهیه کننده: کهتری

منبع : tebyan.net