من عاشق یادگرفتن درسام هستم. مطالعه دغدغه‌ی من شده. می‌خوام کاری کنم که برای همشون وقت کافی داشته باشم. کلی مجهولات در ذهنم وجود داره که باید زودتر جوابی براشون پیدا کنم. 8 ساعت می‌خوابم، 8 ساعت مدرسم. فقط 8 ساعت دیگه در روز وقت دارم که به موضوعات مورد علاقم برسم. یعنی باید چه کار کنم. عمل کردن به برنامه‌ای که از روی علاقه‌مندی به مطالعه دروس تنظیم شده باشه خیلی کاراتر از برنامه‌ای است که از روی اجبار تنظیم شده و با اون برنامه می‌خواهید خودتون رو مجبور به درس خوندن کنید.

من قدیما خیلی وقتا سعی می‌کردم برنامه روزانه بنویسم و طبق اون عمل کنم اما نمی‌دونم چرا هیچ وقت نتونستم از روی برنامه پیش برم. از این ساعت تا این ساعت فلان درس با 10 دقیقه استراحت. شاید یکی دو روز اول با برنامه پیش می‌رفتم اما این برنامه به همان یکی دو روز ختم می‌شد و رها برمی‌گشت به بی برنامگی قبل. یعنی کجای کار اشتباه بود؟ ساعت 5 تا 6 مطالعه‌ی ادبیات. اما اون لحظه حوصله‌ی ادبیات خوندن نداشتم دلم می‌خواست روی مسئله‌ای که معلم هندسمون تو کلاس مطرح کرده بود کار کنم. پس اشکال برنامه اینجا بود. برنامه برای من نوشته نشده بود. یه چیز کلی بود که نمی‌شد تغییرش داد.

اشکالات برنامه رها:

تقسیم زمان استرس ایجاد می کرد. وقتی به ساعت نگاه می‌کردم و سرعت حرکت عقربه‌ها رو می دیدم و می‌فهمیدم از برنامه عقب موندم استرس می‌گرفتم و نمی‌تونستم دوباره تمرکز کنم.

- 45 دقیقه برای خوندن فلان درس، وقتی به 35 دقیقه می‌رسید خوب دیگه بسه خسته شدم. 10 دقیقه زودتر به خودم استراحت می‌دم.

- یا حتی برعکس. بعضی وقت‌ها دلم می‌خواسته بیشتر درسی رو بخونم اما با برنامه جور در نمی‌اومد.

 بیشتر از اونی که روی درسا تمرکز کنم به ساعت نگاه می‌کردم.

- اگر حتی حال و حوصله‌ی درس خوندن هم داشتم ولی چون برنامه گفته بود از ساعت 4 درس خوندن رو شروع کنم منم مثل یه بچه حرف گوش کن به برنامه عمل می‌کردم.

- به خاطر این دلایل و البته تنبلی اینجانب برنامه‌ی بیچاره هیچ وقت مورد عنایت قرار نگرفت.

نتیجه‌های اخلاقی:

هیچ کس و هیچ توصیه‌ای نمی‌تونه در بهتر درس خودن شما به شما کمک کنه. هر کس شیوه‌ی خودش رو داره. با آزمون و خطا شیوه‌ی درس خودنتون رو پیدا کنید.

وقتی خودتون رو محدود به کتاب‌های درسی و امتحانات کنید به مرور از علاقه‌ی شما به آموختن کاسته می‌شه.

برنامه ‌ی خشکی برای خودتون ننویسید که بعدا در اجرای اون بمونید.

وقتی انگیزه‌ی خوندن درس‌ها رو در خودتون قوی کنید خود به خود برنامه‌ی درسیتون منظم می‌شه.

روش‌هایی برای بالا بردن انگیزه:

مثلا برای هر کدوم از درس‌هاتون فکر کنید که چه کار جدیدی می تونید انجام بدید.

برای ادبیات می‌تونید با دوستاتون کلاس شاهنامه خوانی بذارید یا شروع کنید دنبال کردن رمان‌های معروف یا خیلی چیزهای دیگه. برای ریاضی می‌تونید برید دنبال کاربرد ریاضی در علوم. ببینید مطالعه ریاضی به چه درد می‌خوره و...

می‌تونید در هر کدوم از درساتون کلی تحقیق و مقاله جور کنید.

اینطوری خوندن درسا خیلی لذت بخش می‌شه و اونقدر سرتون شلوغ می‌شه که به جای اینکه از دیگران بخواهید براتون برنامه ریزی کنند خود به خود خودتون بهترین برنامه رو برای رسیدن به هدفتون تنظیم می‌کنید.

بهترین مکان:

خیلی ‌ها می‌گن یه مکان آروم رو انتخاب کنید و اونجا رو اتاق مطالعه نام‌گذاری کنید و اکثر اوقات اونجا درس بخونید.

من با این نظریه موافق نیستم. بستگی به خودتون داره. بعضی‌ها جلوی تلویزیون خیلی راحتتر می‌تونن تمرکز کنن و درس بخونن. بعضی‌ها کوچیکترین صدایی اذیتشون می‌کنه. من تقریبا هر جایی رو برای درس خوندن امتحان کردم. هال، اتاق، بالکن و حتی آشپزخونه. پس باز بهترین مکان رو هم خودتون باید تشخیص بدید.اول سعی کنید راهی برای لذت بردن از مطالعه پیدا کنید و بعد روشی برای مطالعه.

بهترین زمان:

صبح، ظهر، شب یا حتی نیمه شب. من دم دمای صبح با اینکه حسابی خواب ‌آلود بودم اما امکان نداشت مطلبی رو بخونم و فراموش کنم. پس هیچ کس در این زمینه هم نمی‌تونه کمکتون کنه. در درس خوندن محدودیتی برای خودتون نذارید. در این ساعت، در اینجا، با این شرایط. چون اینطوری نه تنها زمان و انرژی زیادی رو برای فراهم آوردن شرایط درست از دست می‌دید،  بلکه با فکر کردن به این موضوعات علاقتون به درس خوندن کم می‌شه. به جای فکر کردن به این موضوعات به مسائل درسیتون فکر کنید، چون یادگیری فقط با خوندن نیست بلکه فکر کردن به درس‌ها به اندازه‌ی مطالعه یا حتی بیشتر اهمیت داره. شما هر جا و هر زمانی می تونید مطالعه کنید.

حتی وقتی تو اتوبوس ایستادین و با هر ترمز می‌افتین رو کناریتون. درس خوندن در شرایط سخت شما رو برای یادگیری مشتاق‌تر می‌کنه. یه مبحث از درسی رو که دوست ندارید انتخاب کنید و برید در رابطه با اون تو اینترنت مطلب پیدا کنید. همه رو جمع کنید و یه مقاله برای خودتون دست‌ و پا کنید. حتی می‌تونید یه نشریه درست کنید. تمام مطالبی رو که جمع کردید تو اون درج کنید و تو مدرستون بفروشید.  در آخر اینو می‌خوام بگم انگیزه و علاقه در درس خوندن برنامه منظم و جامعی رو به همراه می‌یاره پس اول سعی کنید راهی برای لذت بردن از مطالعه پیدا کنید و بعد روشی برای مطالعه.

منبع : tebyan.net