در مقاله قبل با عنوان روشی برای ایجاد شادابی درنوجوانان به این موضوع پرداختیم که چه وقت نوجوان احساس شادابی می کند . نکته ی قابل توجه در دو مقاله ی " نوجوان امروز با نشاط نیست" ، این است که ما چگونه می توانیم این روحیه را در فرزندانمان ایجاد کنیم ؟

زیر بنای شادابی نوجوان را خانه می سازد و تربیت ، حرف اول را می زند .

زیر بنای شادابی نوجوان را خانه می سازد و تربیت ، حرف اول را می زند .این موضوع اهمیت زیادی دارد . بدین خاطر است که بسیاری از اندیشمندان زمان شروع تربیت را 20 سال ، و برخی 15 سال قبل از تولد می دانند . شرایط رشد و بالندگی ، باید توسط پدر و مادر حاصل  گردد تا نوجوان در این بستر، حرکت  کند و به احساس مطلوب برسد.

قرن بیست و یکم ، قرن پیشی گرفتن فرزندان از والدین است . نوجوانان از پدرو مادرها جلو زده اند و کمتر آنها را قبول دارند . تا حدی هم حق دارند زیرا والدین در این زمینه بسیار کم کاری کرده اند .مثلا اگر به پدری بگوییم یک مشکل رایانه ای را برطرف کن و از پسرش هم بخواهیم  برنامه ای را در رایانه تنظیم کن ، معمولا پسر موفق تر است .

حال چه باید کرد ؟ اگر بخواهیم زمینه ساز مطمئنی برای فرزندمان باشیم از کجا باید شروع کنیم ؟

توقف تلقین منفی

اصل اول در این مقوله این است که از همین الان شروع کنیم . به خودمان و به توانائی هایمان اعتقاد داشته باشیم . از گفتن جملات : " نمی توانم !!" ، " از من گذشته است " بپرهیزیم . با توان و همت عالی دست به کار شویم .

انسان به آنچه فکر می کند ، می رسد

اصل دوم این است که ما نیز به شادابی و طراوت زندگی فکر کنیم . خود شاد باشیم ، تا صورتمان درخشان شود و انرژی مثبت برای فرزندانمان پخش کند . در کتاب " انسان موجود ناشناخته ، اثر دکتر الکسیس کارل" آمده است که : " انسان به آنچه فکر می کند ، می رسد " نباید خود را دست کم بگیرید .

 امام علی (ع) در سخنی می فرمایند : " ای انسانها ! فکر نکنید جرم کوچکی هستید ! در شما دنیاهای زیادی ذخیره شده است "پس بیائید تا قدر بزرگی روحمان را بدانیم .

صورت انسان دکور شخصیتی اوست . بدانیم که فرزندانمان دائما به این صورت می نگرند . تابلوی صورت مان را عوض کنیم تا نشاط را به فرزندانمان تزریق نمائیم . به جای آه های دردناک گاه و بیگاه که همچون تیری در قلب فرزندانمان فرومی رود ؛" الحمدالله" بگوئیم . کاری کنیم فرزندانمان بدانند که ما از زندگی خود راضی هستیم ، تا احساس اطمینان خاطر داشته باشند . حضرت رسول اکرم (ص) می فرمایند : " مومن باید همواره شادی در چهره اش نمایان باشد و اگر اندوهی دارد در قلبش پنهان باشد "

خانه تکانی کنیم !

هرگونه رفتار ، حرف و تکیه کلام ما  انرژی صادر می کند . اول از همه باید با خودمان تسویه حساب کنیم . تا با خودمان خانه تکانی فکری نکنیم ، نمی توانیم شرایط را برای رشد مطلوب نوجوان فراهم سازیم . برای این کار سه عمل لازم است :

اول : زباله های فکری را بیرون بیندازیم

دوم : نکات مثبت وجود خود را بازیابی کنیم

سوم : نکات مبهم را حل کنیم

اینگونه است که فکرمان آزاد می شود و احساس آرامش سراسر وجودمان را در بر می گیرد . اینگونه است که آینه ای روشن می شویم ، در مقابل چشمان تشنه ی نوجوان .

هرگونه رفتار ، حرف و تکیه کلام ما  انرژی صادر می کند . اول از همه باید با خودمان تسویه حساب کنیم . تا با خودمان خانه تکانی فکری نکنیم ، نمی توانیم شرایط را برای رشد مطلوب نوجوان فراهم سازیم .

به خودتان احترام بگذارید !

اصل دیگری که بر والدین لازم است تا تربیت صحیحی انجام دهند این است که همواره به خودشان احترام بگذارند . والدین باید ارزش خود را بدانند .

 به راستی قیمت ما چقدر است ؟ امام صادق (ع) می فرمایند : " بهشت قیمت شماست ، ارزان خود را نفروشید "

اگر نوجوان به شما بی احترامی می کند و حرف نامناسبی می زند ، ریشه یابی کنید . مسلما خودتان راهی برای این کار باز کرده اید . شاید حریم خودتان را نگه نداشته اید و زمینه را برای ارتکاب این خطا فراهم کرده اید . اگر ما حد و حدود روابطمان با همسر و فرزندانمان را حفظ کنیم ، هیچگاه در معرض توهین قرار نمی گیریم . البته باید بدانیم که حفظ حریم ، منافاتی با صمیمیت و یک دلی ندارد . در اوج دوستی و محبت هم می توان محترم بود .

به دنبال آموختن باشید !

اصل دیگری که بسیار عملی و کاربردی است ، بحث دانش افزایی پدر و مادر هاست . والدین باید لحظه به لحظه دور دو محور رشد کنند : یکی ارتقاء رشد علمی – روانی ، و دیگر شناخت فرزندان از همه لحاظ اعم از فکری ، فرهنگی و روانی .

 ببینیم خواسته هایشان چیست ؟ احتیاجاتشان کجاست ؟ در چه سنی هستند و چه مشکلات فیزیولوژیکی دارند ؟بالاخره اگر می خواهیم  پدر و مادر موفقی باشیم ، باید بدانیم و بدانیم و بدانیم.

از با هم بودن لذت ببرید !

بحث آخری که قصد داریم بدان بپردازیم این است که بدانیم "زیر بنای ایجاد روحیه ی بانشاط برای فرزندان ، ایجاد تفریحات سالم خانوادگی است".کاری کنیم از " با ما بودن " احساس لذت کنند . برایشان جذابیت داشته باشیم . همان طور که وقتی دوستشان در خانه را به صدا درمی آورد ، تلویزیون را خاموش می کنند و با نشاط به سوی او می روند ، در مقابل ورود پدر هم همین طور باشند . کاری کنیم تا کشش " باپدر بودن" برای نوجوان از " از پای رایانه نشستن " بیشتر باشد . با نوجوانتان فوتبال بازی کنید . حیاط ندارید فوتبال دستی بازی کنید . با هم کتاب بخوانید ، با هم به پارک بروید ، با هم جدول حل کنید .

خلاصه اینکه اگر می خواهیم نوجوان امروز ، جوان افسرده ی فردا نباشد ، باید وقت گذاشت و تلاش کرد . باید همت عالی داشت و معتقد به این اصل بود که : "سخت است ، اما ممکن "

تبیان- خانواده وزندگی

حاجی سعید

مقالات مرتبط :

نسل امروز ،نسل دیروز

دیوارهای فاصله را بردار!

دستانت را به من بده

منبع : tebyan.net