رنگ های گوناگون در زندگی انسان ها تأثیرات فراوانی ایجاد می کنند. رنگ قرمز عموما توجه ما را به خطرها جلب میکند، رنگ سبز سبب القای حس شادی می شود ودریک اتاق تاریک حس ترس را برای ما ایجاد میکند در روان شناسی مبحثی به نام روان شناسی رنگ ها وجود دارد که مطالعه تاثیر رنگ ها بر رفتار و خلق وخوی افراد را شامل می شود . در این مبحث عنوان می شود که چه رنگی چه تاثیری بر افراد دارد و چگونه می تواند احساسات خاصی از او را برانگیزد. همه افراد بنابر دلایل شناختی و احساسی، رنگی خاص را دوست دارند واین علاقه بر اساس نوع شخصیت و تجلیات درونی آنها به وجود می آید که البته در فرهنگ های گوناگون این رنگ ها معانی متفاوتی دارند .

انتخاب رنگ های مناسب و متناسب با شخصیت نوجوان و ایجاد هماهنگی میان این رنگ ها می تواند عاملی برای کاهش افسردگی و ایجاد نشاط در نوجوانان باشد

و به همین دلیل است که هنگام بروز مشکلات روحی و روانی در نوجوانان رنگ درمانی یکی از راه های درمانی است و چه به صورت روش تکمیلی و چه به عنوان روش مستقل کاربرد دارد زیرا رنگ ها در رشد جسمانی و عاطفی کودکان ، نوجوانان و جوانان بسیار موثرند . برای مثال، از روی رنگ نقاشی و طرز لباس پوشیدن کودکان و نوجوانان می توان به ویژگی های شخصیتی آنها پی برد حتی نوع چیدمان دکوراسیون اتاق و انتخاب رنگ ها در این روش اهمیت بسیاری دارد .

مبنای انتخاب رنگ مناسب در نوجوانان

این موضوع کاملا نسبی است و در افراد گوناگون متفاوت است . روان شناسان معتقدند که افراد شاد ، اغلب رنگ های شاد و پرنشاط را انتخاب می کنند و افراد افسرده بیشتر به رنگ های تیره تمایل دارند و این شخصیت و خلق و خوی نوجوان است که تعیین می کند رنگ مناسب او چه رنگی است و کدام رنگ چه تاثیری در نوجوان دارد.

برای مثال رنگ زرد ، ذهن را باز می کند واستفاد از این رنگ در لباس و چیدمان دکوراسیون اتاق موجب می شود دیگران نقطه نظر شما را بفهمند .

رنگ طلایی افزایش نیرو و تحریک احساسات را به دنبال دارد و حس سرزندگی و رضایت مندی را در فرد به وجود می آورد .

 نوجوانان پر انرژی اغلب به سراغ رنگ نارنجی می روند . از خواص این رنگ می توان به بالا بردن اعتماد به نفس ، ایجاد شهامت و نشاط و رفع کسالت در فرد اشاره کرد . به همین دلیل است که بسیاری از روان شناسان توصیه می کنند اگر در جلد کردن کتاب های درسی از این رنگ استفاده شود انگیزه درس خواندن در دانش آموز بالا می رود . قرمز رنگی است که حس عشق و دوست داشتن را القا می کند وبه نوجوان قدرت حرف زدن می دهد . بنفش حس خیال پردازی و قدرت را افزایش می دهد و می تواند مکملی برای خوش بینی ها وکاهش شک و تردید باشد . اثر آرام بخش  رنگ آبی  نیز موجب می شود برنامه ها و افکار مغشوش از ذهن فرد خارج شود حتی درس خواندن در اتاق تاریک با رنگ آبی تاثیر زیادی در افزایش فهم و یادگیری دارد در عین حال وقتی عصبی و مضطرب  هستید می توانید با قرارگرفتن در یک اتاق با نور آبی  به وضعیت عادی برگردید .

از خواص رنگ سبز این است که موجب توازن و تعادل در شخصیت نوجوان می شود

 و رنگ سفید ، قدرت تحلیل را افزایش می دهد . نوجوانان علاقه زیادی به رنگ قهوه ای دارند زیرا در بالا بردن سطح هوشیاری آنها نقش مهمی ایفا می کند .هر چند که استفاده از رنگ سیاه مطلق ممکن است موجب افسردگی شود اما استفاده از این رنگ  در کنار رنگ های متناسب با آن (مثل آبی ) تمرکز حواس را چند برابر     می کند . به همین دلیل است که فکر کردن و به نتیجه رسیدن دراتاق تاریک بهترین گزینه محسوب می شود.

نوجوانان بیشتر چه رنگ هایی را می پسندند؟

بیشتر نوجوانان رنگ های شاد را دوست دارند و در لباس و وسایل خود از این رنگ ها استفاده می کنند .در رنگ درمانی بسته به نتایج روانکاوی رنگ های انتخابی پزشک معالج در لباس و وسایل نوجوانان به کار برده می شود. به طور معمول نوجوانان بر اساس عقاید و افکار خود رنگ های مورد علاقه شان را انتخاب می کنند واگر این انتخاب ها درست انجام شود به سلامت روان آنها منجر خواهد شد . برای مثال در پژوهش ها به اثبات رسیده که رنگ آبی به آرامش نوجوانان کمک می کند ورنگ های فسفری روحیه خشونت و تندخویی را در آنها ایجاد می کند.