دوران نوجوانی دورانی پر تنش و تربیت نوجوان نیز نیازمند به داشتن مهارت های ارتباطی است . نوجوانان از همه سو، مدرسه ، دوستانشان و خانه احساس فشار می کنند . ولی آنها معمولا برای کنترل اضطرابشان ، مجهز به اطلاعات و ابزار مناسبی  نیستند . ما طی دو مقاله به بررسی علائم اضطراب در نوجوانان و  ارائه راهکار های کمکی به والدین جهت کاهش این علائم می پردازیم. 

در ذیل راهکارهایی را ارائه می کنیم  که به شما کمک می کند تا در هنگام رویارویی نوجوانتان با استرس آگاهانه تر برخورد کنید.

نوجوانان و اضطراب

نخستین قدم برای  مقابله با استرس تشخیص علائم آن است  .  برای کمک به نوجوانتان به علائم اضطراب توجه نمایید . با این کار ‌شما به او خواهید آموخت  که چگونه مواقع اضطراب را تشخیص دهد .

 علائم عمومی اضطراب عبارتند از:‌

- کم خوابی و یا خواب بیش از حد .  سردرد ،‌کمردرد ، و دل درد .  کشش عضلانی.  وعده های غذایی  مختصر و یا پر خوری .  تند خویی.  گریه های مداوم . نگرانی و دلواپسی . کناره گیری از دوستان و خانواده.  کمبود انرژی .

برای مثال اگر شما در زمان نگرانی نوجوان از برنامه درسی متوجه شدید که فرزندتان میل کمتری به غذا دارد  ، می توانید به او بگویید : " من متوجه شدم که  در این هفته به اندازه کافی صبحانه نخوردی ، آیا نگرانی خاصی داری  ؟‌"

با دانستن علت اضطراب در فرزند نوجوان خود قادر خواهید بود به او کمک کنید تا جهت فرونشاندن اضطراب  اقدام نماید   . 

در مواقعی که نوجوان از صحبت در مورد راه های غلبه بر استرس طفره می رود به دنبال راهی برای صحبت با فرزندتان در مورد تشویش هایش باشید . ‌" من دیروز با مادر همکلاسی ات صحبت کردم او گفت که پسرش در مورد طلاق والدینش بسیار نگران بوده به طوری که در کلاس درس نمی توانست بر درس تمرکز کند  .آنها چندین قرار ملاقات با مشاور مدرسه را ترتیب دادند ، و مشاور به او کمک کرد تا احساس بهتر و سازگاری بیشتری با مدرسه داشته باشد . "

بسیاری از والدین می پندارند فرزندانشان به اندازه کافی بزرگ شده تا قادر به تحلیل و همچنین سازگاری با رویدادهای پر تنشی  همچون طلاق  یا بحران مالی  باشند .  ولی این همیشه صحت ندارد  . اگر خانواده شما  دوره پر تنشی را سپری می کند ، اطمینان یابید که فرزند شما از حمایت و آسایش کافی برخوردار باشد  .

 

کمک به نوجوانان در کنترل اضطراب

در اینجا  راه هایی وجود دارد که به نوجوانتان در مقابله با اضطراب کمک می کند  .

ممکن است برای والدین دشوار باشد که به سادگی به سخنان فرزندشان گوش بسپارند ولی نوجوانان معمولا نیاز به سکویی برای سخنرانی دارند که بتوانند مشکلات خود را به طور کامل عنوان کنند  .

2- تجربه های پر تنش خود را بافرزندتان در میان بگذارید . در مورد یک روز پر اضطراب در کار خود و اینکه چطور بر مشکل خود فائق آمده اید صحبت کنید و یا داستان هایی که از زمان نوجوانی خود و غلبه بر مشکلات داشته اید، نقل کنید .

3- درک موقعیت های اضطراب آلود از دیدگاه های متفاوت را به فرزندتان بیاموزید.  برای مثال اگر فرزند نوجوان شما از اینکه در گروه خاصی به عضویت در نیامده ، نگران است. از او بپرسید که او کدام ویژگی های اعضای آن گروه را تحسین        می کند  و آیا خصوصیات آنها برای رابطه دوستی ایده آل او سازگار است .

4- فرزند خود را متوجه این موضوع نمایید که او پیش از این هم روش های موثری جهت تسکین اضطراب داشته است .  گوش سپردن به موسیقی ، تمرین های ورزشی ، و ...همه راه های موثری در مقابله با اضطراب هستند  .

5- به تفاوت میان فعالیت های سرگرم کننده و بازدارنده  توجه کنید . تماشای تلویزیون ، تماس تلفنی، و ...همه      فعالیت های سرگرم کننده ای هستند . ولی برخی مواقع این سرگرمی ها می توانند  به راهی برای جلوگیری از نگرانی انجام تکلیف تبدیل شوند .

6- با فرزندتان در مورد اهمیت جایگزینی راه های غیر سالم در کنترل اضطراب با راه های درست و سالم صحبت کنید . به او کمک و یادآوری نمایید که عکس العمل های نا مناسب به اضطراب در واقع باعث افزایش آن می شود زیرا هرگز علل مشکلات را حل نمی کنند .

بسیاری از والدین می پندارند فرزندانشان به اندازه کافی بزرگ شده تا قادر به تحلیل و همچنین سازگاری با رویدادهای پر تنشی  همچون طلاق  یا بحران مالی  باشند .  ولی این همیشه صحت ندارد  . اگر خانواده شما  دوره پر تنشی را سپری می کند ، اطمینان یابید که فرزند شما از حمایت و آسایش کافی برخوردار باشد  .

7- در مورد نقش تفکرات منفی در اضطراب صحبت کنید . "‌منفی اندیشی شدید " یا تکرار  افکار منفی در بیشتر مواقع منتج به افزایش اضطراب می شود . به فرزندتان  هدایت کردن افکار منفی را بیاموزید . یک متخصص اضطراب نوجوانان  می گوید :‌نوجوان با تصور اینکه کنترل از راه دوری دارد که با آن می تواند کانال را عوض کرده و تبدیل به افکار مثبت نماید می تواند رشته افکار منفی را پاره کند .

8- به نوجوان خود کمک کنید تا بخشیدن خود را بیاموزد . فرزند شما نیاز دارد که بداند همیشه امکان بهترین بودن وجود ندارد و اینکه اگر او روز بدی داشته باشد امری کاملا  طبیعی است .

9- ترس ها و نگرانی های فرزند نوجوان خود را بپذیرید و هرگز آنها را تحقیر نکنید . چرا که این عمل احساس عدم درک و بی اهمیتی نگرانی های او را تداعی می کند.

10- از بیان انتظارات بیش از حد از فرزندتان بپرهیزید . و تلاش ها و فعالیت های موفقیت آمیز او را مورد ستایش و تمجید قرار دهید .

ادامه دارد...

تبیان - خانواده و زندگی

مترجم: فهیمه کهتری

مقالات مرتبط

دلهره کنکور این همه؟

مشکل توست حلش کن

کم کردن اضطراب و نگرانی

حرف حساب نوجوان چیه

 آیا اضطراب فایده ای هم دارد

کمرویی، اضطراب اجتماعی

منبع : tebyan.net