مصرف مواد اعتیاد آور که تأثیر مستقیم بر بروی خلق می گذارند، مانند کوکایین و هرویین، به ویژه در مراکز شهری فقرزده در کشور ایالات متحده آمریکا ( که به طور موقت موجب گریز موقت از زندگی ناامید کننده می شود)، رواج بیشتری دارد. به موارد زیر توجه کنید و کمی در باره ی آنها فکر نمایید، زیرا مواد اعتیادآور مرز جغرافیایی ندارد و در هر جا و هر لحظه از جمله ایران احتمال وقوع حوادث مشابه وجود دارد:

1) تعداد «بچه های کوکایین» که در ایالات متحده متولد می شوند به سطح بحرانی رسیده است. بر اساس یک گزارش از سال 1996 سالانه 000/100 تا 000/375 نوزاد مبتلا متولد می شوند و این تعداد رو به افزایش است.

2) نوزادانی که از مادران مبتلا به کوکایین، هرویین، و متادون به دنیا می آیند، در معرض خطر انواع مشکلات قرار دارند که زودرسی، کم وزنی هنگام تولد، نارسایی های جسمانی، مشکلات تنفسی، و مرگ در حدود زمان تولد از جمله آنها هستند.

3) چنین نوزادانی تند خو بوده و مشکل در خوابیدن دارند. گریه های گوش خراش و غیر عادی و گزنده دارند.

4) مادرانی که خود دارای مشکلات عدیده هستند، باید از این نوزادان مراقبت کنند، آرامش بخش باشند، بغل گیرند و تغذیه کنند، بسیار دشوار به نظر می رسد و باعث تشدید شرایط می شود.

5) این نوباوگان که مادران در معرض هرویین و متادون داشته اند، در سال اول زندگی به محیط کمتر توجه دارند و رشد حرکتی آنان کند است.

6) به نظر می رسد نوزادانی که از مادرانی زاده می شوند که کراک می کشند، از نظر کم وزنی و آسیب وارده به دستگاه عصبی مرکزی در وضع بدتری باشند.

7) جالب است که بدانیم پدران نیز در این عواقب مشارکت دارند. پژوهش ها حاکی از آن است که کوکایین می تواند به اسپرم بچسبد و با آن وارد تخمک بارور شود.

8) همین عوارض در مورد سیگار مصداق دارد. کودکانی که پیش از تولد در معرض توتون قرار داشته اند، در کودکی فراخنای توجه کوتاه تر و نمرات آزمون هوش کمتری را دارند.

9) نیکوتین ماده اعتیادآور در توتون، باعث می شود که جفت به صورت غیر عادی رشد کند و این انتقال مواد غذایی را کاهش می دهد، به طوری که جنین وزن کافی کسب نمی کند.

10)در مورد الکل نیز قابل توجه است که، مادرانی که در دوران بارداری مشروبات الکلی مصرف می کنند، احتمال بروز نشانگان الکل جنینی در نوزادان آنان بسیار زیاد است. عوارض این نشانگان عبارت است از: عقب ماندگی ذهنی، اختلال در هماهنگی حرکتی، توجه حافظه و زبان، بیش فعالی، رشد حرکتی کُند و شکل خاصی از ناهنجاری صورت( چشم ها از هم فاصله بیشتری دارند، پلک ها کم باز می شوند، بینی کوچک و سربالا است، لب بالا نازک است، و کوچک بودن سر بیانگر آن است که مغز به طور کامل رشد نکرده است.)  

این عوارض فقط مختص به کشور ایالات متحده نیست، بلکه در هر کجا مصرف مواد باشد این عوارض نمایان می شود. اگر مصرف مواد دارید، اگر مصرف سیگار دارید، اگر مشروبات الکلی مصرف می کنید، و در عین حال اگر به فکر بچه دار شدن هستید، قبل اقدام به بارداری کمی به لحظه تولد نوزاد و انتظار نوزادی که در راه است، و آن چه که شما را بی تاب کرده است، فکر کنید و سپس تصمیم خود را عملی کنید.

 

برای مشاوره اعتیاد اینجاکلیک کنید.

مقالات مرتبط :

پیامدهای پزشکی اعتیاد چه چیزهایی هستند؟

آیا اعتیاد ارثی است ؟

اجتماع ، بستری برای اعتیاد

منبع : tebyan.net