برای مطالعه ی هجدهمین مقاله از سلسله مقالات "افتاده در باد " اینجا کلیک کنید.

برخی از پژوهش های اخیر بنابر رویکرد پدیدارشناسی این فرض را مطرح کرده اند که، مواد اعتیادآور خودآگاهی را کاهش می دهند. افراد دارای خودآگاهی بالا، کسانی هستند که خود را با توجه به عباراتی مانند: در باره ی خودم زیاد فکر می کنم، معمولا به احساسات درونی خودم توجه زیادی دارم، به تغییر در خلق و خویم حساس هستم، توصیف می کنند.

این پژوهش بیانگر آن است که مصرف مشروبات الکلی در جوانان، با عملکرد درسی ضعیفِ دانشجویانِ دارای خودآگاهی بالا همبسته ولی در دانشجویان دارای خودآگاهی پایین، چنین رابطه ای وجود ندارد.

پژوهش ها نشان داده اند ، نصف تا سه چهارم کلیه ی افرادی که به دلیل اعتیاد به مشروب معالجه شده اند ، ظرف شش ماه بعد از درمان دوباره به این اعتیاد روی آورده اند. علت بازگشت مجدد ، دو کارکرد مرتبط یعنی : رویدادهای منفی زندگی و خودآگاهی بالا(شاید حساسیت بالا نسبت به خود)گزارش شده است.

برای پی بردن به دامنه ی تأثیر مواد در بین جامعه ی دانشجویی و دانش آموزی به آمارهای زیر که از کشور ایالات متحده ی آمریکا است توجه فرمایید:

1) براساس گزارشات پیمایش ملی مصرف مواد و سلامت ایالات متحده 6/11% جوانان سنین 12 تا 17 سال مصرف‌کنندگان مواد غیرقانونی در زمان پژوهش بوده‌اند. 55 درصد این جوانان به راحتی ماری جوآنا بدست می‌آورند. واکنش والدین در تأیید یا رد مصرف مواد این جوانان اثر مستقیم داشت به گونه‌ای که والدینی که چنین رفتاری را تأیید نمی‌کردند صرفاً 5/5 درصد کودکان آنان مصرف‌کننده بودند و والدینی که نه تأیید و نه رد می‌کردند 2/30 درصد کودکانشان گزارش مصرف را در ماه گذشته دادند.

2) گزارشی دیگر از موسسه ملی سوء مصرف مواد ایالات متحده حاکی از آن است که حدود 6 درصد کودکان کلاس چهارم هر گاه که توانسته‌اند مواد استنشاقی را مصرف کرده‌اند. براساس این گزارش سایر مواد سوء مصرف شده در کودکان عبارتند از:

 lsd، داروهای کلوب (گروهی از داروها که در میهمانی های پرسروصدا و پرتحرک رایج است)، متا آمفتامین‌ها، pcp (فن سیلیدین) MDMA (اکستسی)، استروئیدهای آنابولیک، هروئین، داروهای نسخه‌ای، و الکل.

 

3) در گزارشی دیگر از وضعیت کودکان وابسته به والدین معتاد که براساس پژوهش  گروهی از پژوهشگران در ایالات متحده منتشر شد، 4 میلیون از 75 میلیون کودک مورد نظر، یعنی 6% آنان یکی از والدینشان مصرف کننده  ی یکی از داروهای غیرقانونی و نیازمند درمان بوده است. حدود سه میلیون کودک (4%) با لااقل یک والدی که وابسته به مواد مخدر بود زندگی می‌کردند، در حالیکه شش میلیون کودک (8%) با لااقل یک والدی که به الکل وابسته بود زندگی می‌کرد. جالب است که 38 میلیون کودک (50%) در خانواده‌ای که یک یا دو والد گزارش مصرف سیگار را طی ماه گذشته داده‌اند ، زندگی می‌کرد.

بخش دیگری از این نتایج حاکی از آن است که درصد زیادی از کودکان کم سن در مقایسه با کودکان سنین بالاتر در خانواده‌ای که یک یا هر دو والد مصرف مواد و داروهای غیرقانونی را دارند ، زندگی می‌کنند. بگونه‌ای که سنین فرزندان والدین مصرف‌کننده ی مواد طی ماه گذشته به این شرح است: 12% کودکان کمتر از سن 2 سال داشتند ، در حالیکه 10% کودکان بین سنین 17 ـ 14 سال بودند. والدینی که طی یک سال گذشته مواد و داروهای غیر قانونی را مصرف کرده‌اند ، 16% کودکان آنان زیر 2 سال و 12% کودکان شان بین 17 ـ 14 سال سن داشته‌اند. این یافته نشانگر آنست که والدین جوان تر با احتمال بیشتری مصرف کننده ی مواد و داروهای غیرقانونی هستند.

 نتایج این گزارش نشان می‌دهد که تعداد زیادی از کودکان بواسطه ی مصرف والدین در معرض خطر مصرف مواد هستند و در مقایسه با همسالان خودشان به صورت جدی‌تری در معرض خطر مصرف مشروبات الکلی و مواد ، بزهکاری ، افسردگی و نیز عملکرد تحصیلی ضعیف هستند .

حال شما خود قضاوت کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نویسنده : دکتر عزت ا... نیکو زاده کرد میرزا - تبیان

برای انجام مشاوره اعتیاد اینجا کلیک کنید .

مقالات مرتبط :

آیا مصرف مواد اعتیاد آور، حد و مرز سنی دارد؟          

  17راهکار مقابله با اعتیاد                                 

عوارض قرص های اکستازی را بهتر بشناسیم                 

اکستازی ؛ جادوی مرگ در قرن کنونی                    

درد و دل یک همسر معتاد                       

شکستن در خود                           

منبع : tebyan.net