برای مطالعه ی شانزدهمین مقاله از سلسله مقالات " افتاده در باد " اینجا کلیک کنید.

موضوع اعتیاد در زنان یکی از مباحث جدی در کلیه ی سطوح علمی – تخصصی و نیز ملی و بین المللی است. اعتیاد در بین زنان از چند جنبه مورد توجه قرار گرفته است ، برای مثال:

1) آستانه ی تحمل زنان نسبت به اغلب مواد پایین تر از مردان است. برای مثال در مورد واکنش به الکل ، زنان تأثیرات شدید تری را نشان می دهند ، زیرا :

• وزن زنان کمتر از مردان است.

• الکل در زنان سریع تر از مردان به مغز می رسد.

• همچنین زنان در مقایسه با مردان نسبت به الکل تأثیر پذیرترند زیرا در معده ی آنان آنزیم کمتری نسبت به مردان برای تجزیه ی الکل وجود دارد. بنابراین، الکل دست نخورده تر به دستگاه گردش خون و مغز زنان می رسد. تقریبا چنین است که گویی الکل به درون تزریق شده باشد.

2) جالب است که بدانیم در مورد شروع و ظهور الکلیسم در بین زنان و مردان نیز تفاوت وجود دارد ، مردان معمولا در اواخر نوجوانی یا در خلال دهه ی بیست سالگی الکلیسم را نشان می دهند و به ندرت پس از چهل و پنج سالگی می گسار می شوند. اما زنان در سنی بالاتر از مردان این پدیده را نشان می دهند.

3) از آنجا که بسیاری از زنانی که مصرف کننده مواد هستند در سنین باروری قرار دارند، اثرات این مواد بر روی جنین در حال رشد مسئله ای جدی به شمار می آید. تحقیقات نشان داده است که کودکان مادران معتاد ، قبل از تولد به همان ماده ای که مادر معتاد است ، اعتیاد دارند.

4) ارائه ی خدمات بهداشتی ویژه ی زنان مصرف کننده ی مواد در کشورهای در حال توسعه یا وجود ندارد و یا محدود است.

5) جهت شروع درمان زنانی که دارای فرزند هستند ، یکی از دغدغه های جدی آنها مراقبت از فرزندان در حین دوره ی درمان است.

6) احساس گناه و شرمساری در حین درمان و اساسا برای شروع درمان ، در بین زنان به مراتب بیشتر از مردان است. به نظر می آید این موضوع انعکاسی از باورهای فرهنگی باشد که اعتیاد در مردان بیشتر پذیرفته می شود.

7) بخش عمده ای از زنان توسط همسرشان معتاد شده اند . علت این فرایند به نظر می آید به این شرح باشد :

• جلوگیری از نصایح و سرزنش های همسر.

• جلوگیری از متارکه و جدایی همسر.

• داشتن شریک و همدم برای مواقع مصرف مواد و حالات نشئگی.

• معتاد به علت علاقه به همسرش دوست دارد تا لذت نشئگی را نیز همسرش تجربه کند. به اصطلاح در این لذت با او شریک شود.

8) زنان غالبا در توزیع مواد مخدر شرکت کرده و گاه از کودکان در این راه استفاده می کنند.

9)  زنان برای درمان مشکلات مالی بیشتری را دارند و سرخوردگی های روانی بیشتری را تجربه می کنند.

10) زنان معتاد در مقایسه با مردان معتاد ، بیشتر مورد سرزنش قرار می گیرند و به همین دلیل به سرکشی از قوانین اجتماعی و جدایی از جمع گرایش دارند و در آنان نوعی خود ارزشی منفی وجود دارد.

مطابق دلایل بالا، اگرچه اعتیاد در پدر و مادر هر دو سبب متلاشی شدن فضای گرم خانواده است، اما اعتیاد مادر به مراتب آسیب بیشتری را به خانواده و جامعه وارد می کند.

bxs1

برای انجام مشاوره اعتیاد اینجا کلیک کنید.

منبع : tebyan.net