برای خواندن پانزدهمین مقاله ی تحقیق " افتاده در باد "  اینجا کلیک کنید .

در سوءمصرف مواد عوامل متعددی به عنوان خطر‌آفرین نقش دارند که در صورت بروز آنها، احتمال دارد اگر فرد با استرس در زندگی مواجه شود، در پاسخ، مصرف مواد را انتخاب کنند:

عوامل خطر‌آفرین ، به وسیله ی متغییرهای متعددی نظیر مشکلات پزشکی در هنگام تولد، نواقص فیزیکی ، مشکل‌دار بودن والدین (بیماری روانی، الکلی و مجرم بودن) ، غیبت‌ پدر، مورد بد رفتاری واقع شدن ، اقامت در پرورشگاه ، بی‌ثباتی خانواده ، زندگی در خانواده‌های دارای مشکلات متعدد، پایگاه اجتماعی- اقتصادی پایین ، تعلق داشتن به اقلیت‌های گروهی ، رویدادهای منفی ناگهانی زندگی، اقامت در نواحی حاشیه‌ای و تربیت شدن توسط مادران فاقد سواد کافی و زندگی در محیط خانوادگی مشکل‌دار یا ناسازگاری و طلاق والدین، سنجیده شده است.

در مقابل، پیامدهای مثبت نیز به وسیله ی طیف وسیعی از متغیرها، همانند توانمندی اجتماعی و شناختی ، پیشرفت تحصیلی ، عزت نفس ، منابع اجتماعی و خود- کارآمدی ، تحصیلات بالا، یافتن شغل مناسب ، ازدواج موفقیت‌آمیز، رضایت از زندگی و مصون ماندن از بیماری‌های روانی و اعتیاد سنجیده شده است.

شرایط زندگی شما به چه صورت است؟ آیا در معرض عوامل خطر‌آفرین قرار دارید یا پیامدهای مثبت در زندگی شما جاری است؟

اگر با خطرآفرین‌ها زندگی می‌کنید، در تهدید به سر می‌برید و اگر با پیامدهای مثبت در حال گذران زندگی هستید، اگر چه فرصت موفقیت دارید اما به معنای مصون ماندن از تندباد اعتیاد نیستید. با این تفسیر چه باید کرد؟

به یافته‌های زیر توجه کنید و خود قضاوت نمایید که برای موفقیت، مرزی بین افراد وجود ندارد و کافی است اراده موفقیت در شما باشد:

1) پژوهش‌های انجام شده در سرتاسر دنیا نشانگر این موضوع هستند که حداقل 50 درصد و معمولا 70 درصد از کودکان در معرض عوامل خطرزا در آینده نه تنها از نظر شاخص‌های اجتماعی موفق هستند بلکه افرادی مطمئن، شایسته و مراقب هستند.

2) خوش‌بینی، ایمان، عقلانیت، خلاقیت، رویا‌ها، امید و اخلاق و خودکنترلی از جمله ویژگی‌های انسان موفق است.

3) شواهد نشان می‌‌دهد، رابطه ی معنا‌دار و با ثباتی بین مذهب و معنویت از یک طرف و سلامت افراد از سوی دیگر وجود دارد.

موارد فوق گویای آن است که، می‌توان در شرایط ناگوار رشد کرد اما منحرف و بیمار نشد، و نیز گویای واقعیتی عمیق‌تر از خطرآفرین‌ها است.

نظر شما در این مورد چیست؟

برای انجام مشاوره ی اعتیاد اینجا کلیک کنید .

نویسنده : دکتر عزت ا...نیکو زاده کرد میرزا – تبیان

مقالات مرتبط :

اکستازی؛ انتخاب سوم                      

وابسته به نابودی                      

می کشمت پدر !!              

آیا مصرف مواد اعتیاد آور، حد و مرز سنی دارد؟                

« من هرگز معتاد نمی شوم »

منبع : tebyan.net