در آخرین بخش ازسلسله مقالات شغل های عجیب و پرخطر ، این بار به سراغ معدن می رویم و معدن کاری . یکی از 3 شغل سخت دنیا .

نمی‌شود که هی تیشه به ریشه زمین بزنند و صدایش در نیاید. سختی کار معدن از همین‌‌جا شروع می‌شود. از یک حدی که بیشتر توی کار زمین بروی و بخواهی از عمق وجودش باخبر شوی، کفری می‌شود و ممکن است هر لحظه، میهمان ناخوانده‌اش را با سنگ‌هایش در آغوش بکشد و خلاص!

 بین معدن کارها و آنهایی که کارشان زیرزمین است، مثلی وجود دارد؛ «مثل گودزیلاست که خواب رفته، بیدارش کنی واویلا می‌کند».

شما در شرایطی کار می‌‌کنی که هر لحظه ممکن است سنگ از آسمان که نه، از زمین بالای سرت ببارد و در چند صدم ثانیه کاری کند که یا همان جا دفن شوی یا اگر حادثه خفیف باشد، همکارانت با بیل و کاردک برای دلداری روح تو و بلند کردن باقیمانده‌ات از روی زمین بیایند.

در ایران سالی 50معدن کار، بعد از اینکه می‌روند سرکار، به خانه‌شان برنمی‌گردند.
 

کار در اعماق زمین مثل ورود به یک دنیای تازه و ناشناخته است، حتی آدم را به عرفان و خدا نزدیک می‌کند.متوجه می‌شوی خدا فقط توی آسمان‌ها نیست، یاد می‌گیری سطحی‌نگر نباشی و به عمق مسائل هم توجه کنی؛ مثل محیط کاری‌ات که گاهی در عمق 2 تا 3 کیلومتری سطح زمین است.

 نکته قابل توجه این است که هر 100 متر که پایین بروی، دمای زمین 3 درجه بالا می‌رود.

یک وقت هم می‌بینی – ناغافل - توی عمق 1180متری زمین، سقف معدن هوار می‌شود روی سرت و تمام؛ حادثه‌ای که همین پنجم تیرماه برای اوکراینی‌ها رخ داد. آنها در حال آماده کردن کارگاه استخراج سنگ آهن در این عمق بودند ، که 4 نفرشان تسلیم خشم زمین می‌شوند.

خب، همه ی اینها را که گفتیم، دلیل نشد که بی‌خیال همه چیز شوید.

 اصولا زندگی سخت است. نان و روزی تو را ممکن است زیر سنگ گذاشته باشند و تو باید عرق بریزی تا گیرش بیاوری.

الان خیلی از جوان‌های هم سن و سال خود ما، از همین 326 معدن‌ فعال کشورمان نان می‌‌خورند.

اگر هم اتفاقی می‌افتد، به گفته کارشناس‌های ایمنی، درصدش به خاطر جوانی و بی‌‌احتیاطی خودشان است که خواب گودزیلا را به هم می‌زنند!

منبع : tebyan.net