بعضی از دختر خانم ها و آقا پسر ها، به محض اینکه از کسی خوششان می آید، به هیجانشان درجه ی "عشق " می دهند . بدون اینکه به میزان و جنس آن علاقه و زمینه های آن علاقه مندی توجه کنند.

یک ستوان دو، برای رسیدن به سروانی ، 8 سال باید خدمت کند یعنی 4 سال تا ستوان یکمی ، و از آن درجه 4 سال تا سروان شدن؛ بیاید ،برود، بیاموزد و آزمون دهد و...

علاقه هم مثل درجات نظامی سلسله مراتب دارد و از آشنایی شروع می شود و تا دوستی ، صمیمیت و عشق ادامه پیدا می کند.

در اکثر موارد وقتی جوان (یا نوجوان) احساس می کند عاشق کسی شده ، در واقع فرصت یا زمینه انتخاب دیگری را نداشته و برای اولین بار با موقعیتی مواجه شده که اساسا عشق نبوده ، احساسی که با نگاه و برخورد اول معمولا به سادگی ایجاد می شود و اغلب پایدار نیست.

خیلی وقتها احساس نخستین برخورد ویژه با جنس مخالف با عناوینی چون آشنایی یا هر چیز دیگری چون با هیجانات دیگری همراه می شود ؛ مثل استرس، اضطراب و خجالت و البته هیجان جنسی و... حال غریبی را در فرد به وجود می آورد و جوان فورا آن حس و حال را "جناب عشق" لقب می دهد و دیگران را عاجز از درک عمق و ژرفای آن عاشقی! میداند.

اشتباه دیگر این است که این هیجان زود گذر را با حالت دائمی عاشق بودن اشتباه می گیرند و بعد از مدت کوتاهی دلبستگی هیجان انگیزی که به وجود آمده به تدریج تحلیل می رود و کم کم اختلافات بروز می کند و سرانجام سرزنش های دو جانبه باقیمانده هیجانهای اولیه را از بین می برد و...

هر یک، تمام اهالی جنس مقابل را به بی وفایی و سست عهدی متهم می کنند که تمام دخترها بی وفایند یا تمام پسرها عهد شکن.

عشق محصول صمیمیت ، و صمیمیت محصول دوستی ، و دوستی محصول رفاقت ، و رفاقت  از اشتراکاتی مثل همسایگی، همکلاسی، همکاری و غیره ناشی می شود (معمولا هر هم... منجر به رفاقت نمی شود و در همان حد می ماند و البته لزومی هم ندارد.)

 و نقطه شروع؛ آشنایی و شناخت است. بین درجه آشنایی تا عشق ، خیلی فاصله است.

در عشق حقیقی و رابطه ی با خدا نیز این چنین است.

                                                                        خدا خوان تا خدا دان فرق دارد

                                                                        که حیوان تا به انسان فرق دارد

                                                                       بدینسـان از خدا دان تا خدا یاب

                                                                      زانســان تا به سبحان فرق دارد

برگرفته از سایت "حجه الاسلام شهاب مرادی"

منبع : tebyan.net