هر کسی می تواند برای کارهای خودش انگیزه ای را ترسیم نماید. اما وقتی مطلع می شویم که سایه ی شوم اعتیاد در همسایگی ما خودنمایی می کند و یا می شنویم که فلان دوست صمیمی و یا برادر و خواهر ما در دام اعتیاد گرفتار شده است، آیا شده که به خودمان نهیب بزنیم و بپرسیم که واقعاً سوء مصرف مواد، ما را تهدید می کند یا نه؟

آیا تا به حال وقتی با معضلات اجتماعی مثل اعتیاد مواجه شده اید، به موضوعات زیر فکر کرده اید و اصلاً  چقدر این موارد را مهم تلقی  و در اشاعه ی اعتیاد موثر می دانید؟

الف) ایران در نقشه جهانی چه جایگاهی دارد و در کنار چه کشورهایی قرار گرفته است؟

ب) نقطه ای که ایران در آن قرار دارد، در سیاست کشورهای توسعه یافته چه اهمیتی می تواند داشته باشد؟

ج) تاریخچه سیاسی برخورد ابرقدرتها در نقطه ای از نقشه به نام ایران چه بوده است؟

د) جایگاه استراتژیک ایران در معادلات خاورمیانه چه پیامدهایی را می تواند داشته باشد؟

ه) آیا به سوء مصرف مواد می توان به شکلی فرامرزی و به عنوان بخشی از تبعات بین فرهنگی و طرح ریزی شده نگاه کرد؟

نه فقط پاسخ به این سوالات، بلکه حتی فقط کمی فکر به آنها شاید تا حدی روشنگر و در پاره ای موارد تهدیدکننده به نظر آید.

تحقیقات تاریخی و مردم شناسی نشان داده است که استفاده از مواد مخدر در گذشته، صرفاً به بزرگسالان محدود بوده و نوجوانان هرگز به آن روی نمی آوردند. مصرف مواد مخدر بطور پراکنده در مراسم خاص و منحصراً توسط گروههای خاص و در شرایط معین صورت می گرفت. مهمترین چیز درباره این نوع استفاده از مواد مخدر، این بود که هرگز ایجاد وابستگی نمی کرد.

بعدها هنگامی که مورفین، هروئین و کوکائین به میان آمد، و مواد مخدر به عنوان ابزاری سیاسی- اقتصادی- استعماری جای خود را باز کرد، موارد اعتیاد جوانان به آن، رو به فزونی گذارد.

شواهد حاکی از آنست که در حدود چهار تا پنج دهه قبل، تعداد معتادان به این پدیده بسیار اندک و بدان حد نرسیده بود که توجه اجتماعی را در مقیاسی وسیع به خود جلب کند. اما همگام با جلوه های نوین تمدن بشری در اواخر قرن بیستم، متاسفانه شاهد افول آرمانها و تهاجم ویرانگر فرهنگی نه فقط به کشورهای غنی از مواهب طبیعی و تحت استعمار، بلکه همان کشورهای مبدا استعمار و استثمار بوده ایم. شاید چاقوی دو لبه ی توسعه، گردن شعار دهندگان این نوع توسعه را نیز نشانه رفته و دیگر هیچ کشوری با هر نوع ایدئولوژی یا رویکردی ولو اینکه صنعتی، نیمه صنعتی و یا سنتی ، از این بلیه در امان نیست. بخش خانواده و زندگی سایت تبیان،مدتی است که با یک دغدغه جدی مواجه شده اند، چرا که جمهوری اسلامی ایران به لحاظ ساختار جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارای ویژگیهائی است که آسیب پذیری آنرا نسبت به مواد مخدر تشدید نموده، و اصطکاکی توان فرسا را به ساختارهای مدیریتی و اجتماعی کشور تحمیل نموده است.

با لحاظ نمودن واقعیتهای موجود و درک شرایط بوم شناختی در کار توسعه ی راههای ارتباطی با گروه هدف (جوانان و نوجوانان) و پذیرفتن اینکه هرگونه اقدامی بایستی فراگیر و با بکارگیری تمام ابزارهای موجود صورت پذیرد، موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان بر آن شده است که با کمک کارشناسان مختلف و در چارچوبی صمیمی و واقع گرایانه، خدماتی را با رویکرد پیشگیری از سوء مصرف مواد ارائه دهد. این خدمات در صورتی با توفیق همراه خواهد شد که شما دوستان عزیز نیز ما را از نظرات خود بهره مند ساخته،تا به کمک هم، جاده ای دو طرفه را هموار سازیم. در این راستا ، اقدامات زیر در حال اجرا می باشند :

1) اختصاص یک بخش ویژه در مرکز مشاوره اینترنتی تبیان تحت عنوان «مشاوره اعتیاد» به منظور فراهم سازی امکان ارتباط مستقیم الکترونیکی.

2) ایجاد یک پایگاه اطلاع رسانی در خصوص مباحث مرتبط با پیشگیری و درمان اعتیاد در بخش "خانواده وزندگی "سایت تبیان.

اگر از نظرات و یا موضوعات پیشنهادی شما عزیزان در این حوزه مطلع شویم، خوشحال و تا حد ممکن برآنیم تا با یاری متخصصان این حوزه نیازهای اطلاعاتی شما را برآورده سازیم.

منتظر سوالات و پیشنهادات شما هستیم با ایمیل :  family@tebyan.net

«زندگی یعنی تکاپو

                             زندگی یعنی هیاهو

                                                            زندگی یعنی شب نو، روز نو، اندیشه نو ... »

 

نویسنده: دکتر عزت ا... نیکوزاده . تبیان *

مقالات مرتبط:

می کشمت پدر !!

راه اندازی بخش مشاوره اعتیاد

وابسته به نابودی

17راهکار مقابله با اعتیاد

عوارض قرص های اکستازی را بهتر بشناسیم

اکستازی؛ انتخاب سوم

* ) دکتر عزت الله نیکوزاده ، استاد روان شناسی دانشگاه علامه طباطبایی می باشند. ایشان در کنار کار مستقیم در کلینیک و روان شناسی بالینی، از سال 1371 بر روی مسئله اعتیاد ، کارگاههای متنوع آموزشی داشته اند و پایان نامه کارشناسی ارشد ایشان با موضوع اعتیاد ، پایان نامه سال شناخته شده است.

همکاری ایشان با موسسه تبیان در خصوص ایجاد یک پایگاه اطلاع رسانی در خدمت مباحث مرتبط با پیشگیری ودرمان اعتیاد می باشد.

منبع : tebyan.net