مادری باردار است. سیگار می کشد و با هر پُک سیگار، منواکسید کربن را به جای اکسیژن وارد جریان خون جنین می کند و شرایط را برای عقب افتادگی فکری و جسمی وی مهیا می سازد. این تصویر با اندکی تأمل چه چیزی را بازگو می کند ؟ جز این تفکر که به دنبال تبلیغات کاذب و دروغین در خصوص قدرت سیگار در تسکین دردهای ناشی از کار و مسئولیت زیاد و احساس آرامش پس از مصرف سیگار است که مشوق این گروه در استعمال دخانیات است.

گرچه برنامه های آموزشی مربوط به توقف سیگار هنوز هم به عنوان برنامه هایی موفقیت آمیز برای ترک سیگار به حساب می آیند ولی این گونه برنامه ها با گذشت زمان نسبتاً طولانی اهمیت خود را از دست داده و مصرف سیگار در افراد با شدت بیشتر عود خواهد کرد . این شکست طولانی مدت، اهمیت پیشگیری اولیه را در جلوگیری از شروع مصرف سیگار در نوجوانان بیشتر نمایان می سازد.

تاجران مرگ آماده اند

پس از تعطیل شدن یک واحد آموزشی، به کرات دیده می شود که دانش آموزان به سوی دکه ی جنب مدرسه هجوم می آورند و در میان این جمعیت، همیشه تعدادی هستند که خریدار بسته های پرزرق و برق سیگار می باشند. وقتی این گروه به دوستان بیکار و ولگرد خود می پیوندند، سیگار همچون کاپ افتخار در میان آنها دور می زند و هر یک با اشتهای زائدالوصفی در امتداد خیابان پرسه می زند و سیگار می کشد اما دلیل چیست؟

مطالعات نشان می دهد که خودنمایی و تظاهر عامل عمده و جذب کننده ای برای توجیه اعمال این گونه مصرف کنندگان است.

«پیمان .پ» دانش آموز سال سوم دبیرستان در این باره می گوید:«با کشیدن سیگار احساس می کنم بزرگتر شده ام و از کسانی که نمی کشند، یک سر و گردن بالاتر هستم، هم کلاسی هایی دارم که آنها هم سیگار می کشند فکر می کنم آنها هم مثل من فکر می کنند.» در این زمان سیگاری روشن می کند و با تفاخر کامی به آن می زند.

«یوسف» دانش آموز سال دوم دبیرستان دلیل قاطعش را برای کشیدن سیگار، اطرافیان هم سن و سالش بیان می کند . او می گوید: " وقتی می بینم که حدود ?? درصد از دوستانم سیگار می کشن، به راحتی به خود اجازه می دم که با آنان همراه شوم، راستش اگه اینجوری نباشم آنها حس می کنن بچه ننه ام بعدش هم بین رفاقتمون فاصله می افته، شما بگو سیگار نکشیدن به قطع دوستی می ارزه؟ "

«روزبه .ش» که خود را بیکار و جویای کار معرفی می کند می گوید:« علیرغم این که اگر والدینم بفهمند سیگار می کشم از خانه بیرونم می کنند، اما به این کار مبادرت می ورزم، حتماً می خواهید دلیلش را بپرسید . این کاری است که هم مادرم و هم پدرم انجام می دهند. مادرم روزی دو بسته سیگار می کشد، اول از آنها خواستم که کشیدن سیگار را ترک کنند اما به حرفهایم اعتنایی نکردند، پدرم در پاسخ این خواسته ام، دود غلیظ سیگارش را به روی صورتم بیرون می داد و به کوچکترین درخواستم خندید. این موضوع در خانواده ما امری است عادی و معمولی، حالا من به نشانه مبارزه با آنها سیگار می کشم، روزی یک بسته. خودم می دانم کارم اشتباه است اما دیگر به آن معتاد شده ام، اگر یک ساعت دیر شود از سردرد می میرم.»

در مطالعه ای که برای بررسی اثر وحشت و ترس زیاد برای جلوگیری از مصرف سیگار به عمل آمده، مشخص شد که این روش فقط ممکن است بتواند عمل سیگار کشیدن را به تأخیر بیندازد، لیکن تأثیری در ابتلای افراد به دخانیات در طویل المدت ندارد.

همشهری

لینک ها

 چرا بعضی ها بیشتر سیگار می کشند؟ 

 سیگار نکشید! 

 سیگار کشیدن را ترک کنید 

 رابطه سیگار و بیماری ها 

 شما را به جان مادرتان، به این 22 دلیل سیگار نکشید! 

لذات ترک سیگار ( قسمت اول  ) ، ( قسمت دوم )

کتاب های « دائرة المعارف » ، « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

منبع : tebyan.net