شیوع مصرف اکستازی براساس نتایج یک پژوهش به حدی رسیده که پس از حشیش  و تریاک در رده سوم مصرف مواد قرار دارد. از دردی سخن می گوییم که جوانان جامعه را سوزانده است. سخن گفتن زمانی سخت می شود که قبل از پیشگیری به فکر درمان هستیم. بارها شنیده ایم که می گویند پیشگیری بهتر از درمان است، حال آنکه عمل نمی کنیم به آنچه گفته ایم. مگر نمی گویند آبی که ریخته شود، جمع نخواهد شد، پس چرا قبل از این که آبی به زمین ریخته شود، جلو آن را نگیریم.

نمی دانم تا حالا برایتان واقعیت تلخ اکستازی روشن شده است یا نه. آیا تا به حال نام اکستاسی  را شنیده اید؟ اکستازی واقعیت تلخی است که سال هاست با آن روبرو هستیم. اکستازی در قالب قرص های شادی بخش به طاعون خفته عصر ما  تبدیل شده است.

طی تحقیق انجام شده، تمامی کشورها (تولید کننده، مصرف کننده) به نوعی درگیر مشکل اکستاسی هستند. سوء مصرف این قرص، قطع نظر از سن، جنسیت، ملیت یا میزان درآمد ، رو به افزایش است و به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داشته است. مصرف آمفتامین ها موجب افزایش کهولت زودرس ذهنی شده و در نهایت باعث بروز علائم  آلزایمر  می شود. به راستی چه کسی پاسخگوی نسلی است که به دلیل مصرف مواد، کارایی مفید خود را در مدارس و محیط کار از دست داده اند؟!

در این خصوص خانم عاتکه طهرانی، محقق و کارشناس پیشگیری از اعتیاد می گوید: امروزه انسان ها تلاش می کنند تا بیشتر لذت ببرند. جای تعجب نیست که انسان ها به ویژه قشر جوان، به سوی هر ماده ای که به آنها انرژی مضاعف و شعف بدهد یا لحظه ای آنها را از واقعیت دور کند، کشیده می شوند. اینجاست که این تکنولوژی جدید با ظاهر فریبنده اش تحت نام هایی نظیر اکستاسی، اسپیدریا و دنیای خیال پدیدار می شود .

وی افزود: مصرف مواد محرک از نوع آمفتامین در کوتاه مدت باعث احساس شعف و رفتن به عالم خلسه می شود، لیکن در بلندمدت پیامدهای منفی برای بدن در پی خواهد داشت. حفظ سلامتی خود و و تعهد اجتماعی، بسیاری را ترغیب به حفظ سلامت جامعه می کند که در واقع در تضاد با ایده مصرف مواد مخدر و پذیرش تمام خطرات آن است .

طهرانی گفت: اکستاسی یا MDMA یک ماده صناعی و از خانواده آمفتامین هاست و اولین بار در سال 1914 ساخته شد و در دهه 80 به عنوان ماده توهم زا و انرژی زا رواج پیدا کرد .

این محقق یادآور شد: با اپیدمی بزرگ سوء مصرف آمفتامین ها در اواخر دهه 60، احتمال مسمومیت آنها مطرح شد، به خصوص که در موارد تزریق وریدی بارزتر است .

طهرانی گفت: اکستاسی معمولاً به شکل قرص یا کپسول و با دوزهای 100 تا 150 میلی گرم مصرف می شود و با این دوز، تأثیر آن چهار تا شش ساعت دوام می یابد که گاه تا 12 ساعت باقی می ماند. خوردن ، از راه های اصلی مصرف است، اما تزریق قرص های حل شده در آب و نیز انفیه کردن قرص های خرد شده یا استفاده مقعدی، از روش های دیگر مصرف است .

وی گفت: علایم مصرف این ماده عبارت اند از: کندی تنفس، تنگی نفس، حرکات تکراری، لرز و تعریق، کم تحرکی یا پرتحرکی، دندان قروچه، اختلال در تمرکز، تیک، کاهش حافظه، سرخوشی و بی تفاوتی یا تمایل به معاشرت و صحبت با دیگران، تحریک پذیری و خشم ، به خصوص در روابط بین فردی و بی اشتهایی و بی مبالاتی جنسی.

از خطرات و عوارض طولانی مدت مصرف این مواد می توان وابستگی، سایکوز، اختلال خلقی، اختلالات جنسی، اختلالات خوابی، مسمومیت و از بین بردن حافظه را عنوان کرد .

وی با اشاره به تحقیق انجام شده در خصوص بررسی وضعیت سوء مصرف مواد شبه آمفتامینی در تهران در سال 82 که برای سازمان UNODC (مرکز بین المللی کنترل مبارزه با مواد و جرم) انجام شده است، آمار و ارقام قابل توجهی با در نظر گرفتن جمعیت نمونه در این پژوهش ارائه داد. این آمار و ارقام حاکی از این است که اکثریت جمعیت نمونه ی مورد مطالعه در این پژوهش، اکستاسی را به عنوان ماده مصرفی اصلی عنوان کرده اند. انواع مواد مصرفی توسط نمونه مذکور در رده اول حشیش، در رده دوم تریاک و در رده سوم LSD و مشروبات الکلی در رده چهارم است.

وی افزود: نکته قابل توجه در پژوهش مذکور مصرف LSD است که در رده سوم قرار دارد و این برای سیاستگذاران مربوطه و متخصصان امر زنگ خطری است زیرا همان گونه که در ستون تخصصی مربوط آمده است، مصرف کنندگان LSD برای تحمل توهم این ماده ابتدا مصرف اکستاسی را که یک ماده نیمه توهم زاست شروع می کنند تا قدرت تحمل توهم کامل را از لحاظ جسمی و روانی کسب کنند .

این محقق گفت: در جمعیت نمونه مصرف کنندگان در این پژوهش دامنه سنی شروع مصرف مواد ، بین 13 تا 26 سالگی بوده است. می توان گفت با توجه به نتایج حاصل از این تحقیق 7/58 درصد نمونه مذکور مصرف مواد را در زیر 20 سالگی آغاز کرده اند. میانگین سنی شروع اکستاسی 25-20 سالگی، حشیش 41-17 سالگی، تریاک 23 سالگی و سیگار 18 سالگی است .

وی در مورد سابقه مصرف در اطرافیان گفت: 66 درصد نمونه مذکور سابقه مصرف مواد در اطرافیان خویش را گزارش کرده اند .

این کارشناس اولین موقعیت آشنایی با اکستاسی را 2/70 درصد در منزل دوستان، 9/14 درصد در منزل خود و 8/12 درصد در سایر مکان ها از جمله مدرسه نام برده است. همچنین اثرات ماده اکستاسی قبل از اولین بار مصرف 2/70 درصد نشاط آور، 2/70درصد هیجان انگیز، 2/36 درصد افزایش میل جنسی، 7/27 درصد اعتیادآور و 1/19 درصد ایجاد بی اشتهایی است.

این آمار و ارقام علامت سؤالی است تا بپرسیم عوامل مؤثر در ادامه مصرف اکستاسی چیست؟ وی می گوید: کسب هیجان در رده اول 3/41 درصد، اعتیاد به سایر مواد اعتیادآور 4/17 درصد و افزایش انرژی 9/10 درصد در ادامه مصرف این مواد نقش دارد، ضمنا 2/15 درصد نمونه مذکور به عدم آگاهی نسبت به دلیل مصرف اشاره کردند .

طهرانی در خصوص پیشنهاد دهندگان مصرف مواد گفت: در رده اول دوستان (8/84 درصد) و در رده دوم توزیع کنندگان ( 8/7 درصد) قرار دارند .

این محقق در خصوص علت شروع این افراد به مصرف مواد عنوان کرد: دلایلی از قبیل افزایش انرژی، کنجکاوی، کسب هیجان، خسته شدن از ماده مصرفی قبلی و همچنین فشار دوستان و رفع افسردگی در این زمینه مؤثر است. با توجه به نتایج تحقیق در رده اول کنجکاوی (9/31 درصد)، کسب هیجان (5/25 درصد)، در رده سوم رفع افسردگی (4/23 درصد)، در رده چهارم افزایش انرژی (1/19 درصد) و در رده پنجم فشار دوستان (6/10 درصد) است .

این کارشناس مهمترین عوامل خطر جهت سوء مصرف جوانان را به شرح زیر عنوان کرد: عوامل خطر مبتنی بر خانواده عبارت اند از: تاریخچه خانوادگی الکلیسم، مصرف الکل و تنباکو توسط والدین و مراقبت کنندگان (مثلاً روشن کردن سیگار پدر خانواده توسط فرزند یا پر کردن لیوان آب جو)، فقدان محبت و مراقبت و تعارض بین والدین یا مراقبت کنندگان .

وی عامل بعدی از عوامل خطر را مبتنی بر فرد نامید و گفت: مصرف هر ماده برای نخستین بار طی سال های اولیه نوجوانی رخ می دهد و تأثیر و اطمینان بیشتر به همسالان نسبت به والدین برای نصیحت و راهنمایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و همچنین وجود دوستان مصرف کننده از عوامل مهم درگیری با این مواد است، ضمن این که عوامل خطر مبتنی بر مدرسه را نیز می توان نام برد .

در حالی که مسئله اعتیاد به مواد اکستازی همچنان مطرح است، هنوز خیلی از والدین در این مورد آگاهی درست پیدا نکرده اند و جوانان ما به دلیل نداشتن آگاهی و بی توجهی، به عواقب مصرف این ماده نمی اندیشند و باتوجه به این مسائل، کنترل این امر برای دستگاه های دولتی و غیردولتی و خانواده ها هزینه بسیاری دارد. باید این امر را یادآور شد که اگر مصرف قرص های اکستازی را کنترل و مهار نکنیم، تلفات آن تا حد غیرقابل تصوری افزایش خواهد یافت.

لینک :

 پس لرزه ی مواد مخدر ( 2 ) 

 آثار مصرف اکستازی ( پرواز مرگ با قرص شادی (2)) 

 پرواز مرگ با قرص شادی ( قسمت اول ) 

 آیا اکستازی را می شناسید؟ 

 خطر، در کمین است 

 عطش مرگ 

 عوارض زیانبار و کشنده قرص اکستاسی 

 بی خبری از مصرف قرص های اکستازی 

 اکستاسی ؛ عامل نشاط یا سبب مرگ 

 اکستاسی شادی جوانی یا مرگ سلامتی 

 اکستاسی ؛ طاعون خفته عصر ما 

کتاب های « روان شناسی » ، « خانواده » و « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

منبع : tebyan.net