دوستان فرزندتان را بشناسید

شناختن دوستان فرزندتان حقیقتا شروع کار است. کاری کنید که دوستان او در منزل شما رفت و آمد کنند و راحت باشند. البته همیشه وقتی دوستان او به منزل بیایند که شما در منزل باشید . اگر محیط منزل برای آنها راحت باشد و شما با خوشرویی از آنها استقبال کنید، اکثر اوقاتشان در منزل شما می‌گذرد و در نتیجه از دید شما مخفی نمی‌مانند. ضمنا از فرزندتان یک ارزیابی داشته باشید. چقدر تحت تاثیر دیگران است و با سایر افراد چه برخوردی دارد.

استرس در تاثیر همسالان و سیگار کشیدن جوانان عامل بزرگی محسوب می‌شود. شما باید بتوانید در این مورد به فرزندتان کمک کنید.

اگر یکی از دوستان او سیگار می‌کشد، نگویید «من از دوست تو بدم می‌آید» بگویید «من از سیگار کشیدن بدم می‌آید» اگر روی رفتار بد و نادرست متمرکز شوید، فرزندتان در مقابل شما جبهه‌گیری نمی‌کند و می‌توانید براحتی در مورد دوست او صحبت کنید. ضمنا وقتی در مورد دوست او صحبت می کنید، فقط به نکات منفی او توجه نکنید بلکه مسائل مثبت او را هم مطرح کنید تا فرزندتان با شما راحت‌تر باشد. اگر فرزند‌تان دوست خوبی انتخاب کرد، او را مورد تشویق و تقدیر قرار دهید. اگر با دوستانش دعوا داشت، بهتر است آنها را به منزل دعوت کنید و یک مهمانی کوچک ترتیب دهید تا مشاجره خاتمه پیدا کند. خانواده دوستان فرزندتان را هم بشناسید. خود را به والدین آنها معرفی کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

استرس را برطرف کنید

استرس در تاثیر همسالان و سیگار کشیدن جوانان عامل بزرگی محسوب می‌شود. شما باید بتوانید در این مورد به فرزندتان کمک کنید. همیشه به نشانه‌ها و علایم استرس توجه داشته باشید. بعضی علایم متداول استرس شامل: سردردهای مکرر، تحریک پذیری، درد معده یا قفسه سینه، اضطراب و مشکلات خواب است. به فرزندتان یاد بدهید فعالیت‌های خودش را اولویت بندی کند. اگر وظایف و مسئولیت‌های او خیلی زیاد است، براساس اولویت، بعضی از آنها را حذف کنید. به او کمک کنید دورنمای مسائل را در نظر بگیرد. به احساسات او توجه کنید. حتی اگر در مورد مسائل پیش‌پا افتاده عصبانی شده است ، به او بگویید احساس او را درک می کنید. سعی کنید در مواقعی که آرام است، نکات مثبت زندگی‌اش را به او یادآوری کنید و او را مطمئن کنید که همیشه از حمایت شما بهره‌مند می‌شود. راههای رفع استرس را به او نشان دهید مثل ورزش، استراحت و خواب ، خوردن غذا در حد متعادل و حتی تفریح و سرگرمی. به او کمک کنید تا خودش فکر کند. او را تشویق کنید تا نظراتش را ارائه دهد، ایده بدهد و براساس قضاوت و تفکر خود تصمیم بگیرد. از او سئوالاتی بپرسید مثلا : «فکر می‌کنی فلان گروه چطور آدمهایی باشند؟»هر چه او بیشتر به خودش اعتماد داشته باشد و استقلال فکری داشته باشد، آسیب پذیری او کمتر می‌شود.

همدردی کنید

همدردی یعنی دنیا را از دیدگاه فرزندتان ببنید. آن وقت می‌توانید احساسات و عواطف او را درک کنید. وقتی با او همدردی می‌کنید ، در اصل به او یاد می‌دهید که برای افکارش ارزش قائلید. در این حالت، او به خودش اعتماد می‌کند و دیدگاه شما به عنوان پدر یا مادر را می‌شناسد. مثلا به شما می‌گوید:« می‌دانستم که ممکن است نگران شوید. به همین دلیل زنگ زدم که بگویم کمی دیر می‌آیم».

بعضی از نوجوانان سیگار می‌کشند چون وقت آنها بسیار زیاد و کاملا خالی است. بهتر است آنها را در گروههای مختلف هنری، فرهنگی ، ورزشی و... داخل کنید تا اوقات آنها به بطالت نگذرد. ضمن این که در خلال این فعالیت‌ها، توانایی و اعتماد به نفس او تقویت می‌شود.

وقتی فرزندتان سیگار می‌کشد...

ممکن است فرزندتان سیگار کشیدن را شروع کرده باشد و البته این مساله را به راحتی می‌توان فهمید . بخصوص بوی سیگار که اصلا نمی‌شود آن را پنهان کرد. بهتر است در این مواقع سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و او بپرسید چه مدت است که این کار را شروع کرده و آیا دوستانش سیگاری هستند یا خیر. قوانین خانه را به او یادآوری کنید و از او بخواهید این مساله را در نظر بگیرد. بدون این که برای او سخنرانی کنید، مثل هزینه سنگین آن، ایجاد چروک در پوست، بوی بد دهان و بیماری‌هایی مثل سرطان ؛ در موردعلایم اعتیاد به سیگار با او صحبت کنید. مثل : احساس اضطرار شدید نسبت به مصرف سیگار، احساس نگرانی و تحریک پذیری در شرایطی که سیگار نمی‌کشد و سعی و تلاش دایمی و بی‌فایده در ترک سیگار. به او بگویید امکان دارد نوجوان بعد از مصرف تنها چند هفته سیگار، به آن اعتیاد پیدا کند. به مشاوران مخصوص در این زمینه مراجعه کنید و اصلا از تلاش در این مورد خسته نشوید و آن را به حال خود رها نکنید.

منبع : tebyan.net