تحقیقات نشان می‌دهد تاثیر همسالان مهمترین عامل تعیین کننده مصرف سیگار در جوانان است، یعنی این که جوان چه موقع و چگونه برای اولین بار سیگار را امتحان می‌کند با تاثیر همسالان رابطه مستقیم دراد. نوجوانان و جوانان امروزی به طرق مختلف تحت تاثیر فشار اجتماعی قرار می‌گیرند. معمولا وقتی نوجوانان دوستانی دارند و با آنها رابطه صمیمی برقرار می‌کنند، از طرف آنها برای انجام کارهایی به طور مستقیم یا غیر مستقیم تحت فشار قرار می‌گیرند که البته در مواقعی واقعا تمایل به انجام آن کار ندارند، اما برای این که دوستی آنها ادامه پیدا کند، سعی می‌کنند به خواست آنها تن در دهند. طی سالهای نوجوانی، افراد دوست دارند استقلال داشته باشند و هویت خود را شناسایی کرده و به دست آورند. در این مواقع بشدت به تایید دوستان و همسالان اهمیت می‌دهند و از این که از طرف همسالان طرد شوند، وحشت دارند. نوجوانان و جوانان معمولا به مسائلی تن در می‌دهند که واقعیت ندارد و بهترین کار آن است که والدین و مشاوران به آنها کمک کنند که ازتخیل بیرون آمده و دنیای واقعی را درک کنند. والدین باید تجربیات خود را با آنها در میان بگذارند. مطمئن باشید اگر از راه درست وارد شوید، کلام شما موثر واقع می‌شود حتی اگر ظاهر نوجوان شما به مساله اهمیت نشان ندهد. در یک مطالعه مشخص شد اگر دوستان فرزند شما سیگاری باشند، احتمال سیگار کشیدن فرزند شما ? برابر بیشتر از مواقعی است که دوستان او سیگار نمی‌کشند.

اگر تا حدی با خواست‌های معقول فرزندتان کنار بیایید و تا حد منطقی به او اجازه تصمیم‌گیری‌های هر چند کوچک را بدهید، آن وقت تاثیر شما در مورد مسائل مهم و بزرگی مثل سیگار کشیدن، مطلوب‌تر و قابل پذیرش‌تر خواهد بود.

نقش حیاتی والدین

ظاهرا این طور به نظر می‌رسد که وقتی فرزندتان رشد کرده و بزرگ می‌شود، چندان با شما همفکر نیست و یا تاثیر شما روی او آن طور که باید، مشهود نیست؛ اما جالب است بدانید بررسی‌ها نشان داده است که والدین ، هنوز بیشترین و قوی‌ترین تاثیرات را روی تصمیم گیری‌های نوجوانان خود دارند. در نظر داشته باشید شرایط محیطی و همسالان روی انتخاب لباس، مدل مو، موسیقی مورد علاقه و... توسط فرزند شما، تاثیر می‌گذارند. این یک حقیقت است که باید قبول کنید.

اگر تا حدی با خواست‌های معقول فرزندتان کنار بیایید و تا حد منطقی به او اجازه تصمیم‌گیری‌های هر چند کوچک را بدهید، آن وقت تاثیر شما در مورد مسائل مهم و بزرگی مثل سیگار کشیدن، مطلوب‌تر و قابل پذیرش‌تر خواهد بود. توجه داشته باشید که تاثیر شما بسیار حقیقی و مهم است و شما در بهترین موقعیت هستید تا به فرزندتان کمک کنید تحت تاثیر عقاید همسالان خود قرار نگیرد. این مساله باید ادامه پیدا کند تا زمانی که فرزند شما آنقدر رشد عقلی پیدا کرده باشد که بتواند به طور مستقل فکر کرده و تصمیم بگیرد. پس تاثیر خود را دست کم نگیرید. ما به شما می‌گوییم در این راه به چه نکاتی باید توجه کنید.

زمان خطر مصرف سیگار

شما به عنوان والدین، قبلا دوران نوجوانی و جوانی را گذرانده‌اید و احساسات و هیجانات دوران دبیرستان یا بعد از آن را خوب به یاد دارید. در این دوران افراد گاهی در اوج بلندی و خوشی به سر می‌برند و گاهی فکر می‌کنند حرفهایشان ، طرز راه رفتنشان، لباسهایشان و ... همگی ایراد دارد و مورد انتقاد سایر افراد است. در طی این پستی بلندی‌های دوران نوجوانی، تغییرات خلق و فکر رخ می دهد. نقش هر یک از شما در خانه باید روشن باشد. بایدها و نبایدهای منزل شما (مثل سیگار نکشیدن، رانندگی کردن و یا نکردن و...) باید تعیین شده باشند و همه به آن پایبند باشند. ضمنا توجه داشته باشید نقش شما به حدی باید در خانه جا افتاده باشد که در مورد مسایل مهمی مثل سیگار، حرف آخر را شما بزنید. فرزند شما باید بداند سرپیچی از قوانین منزل عواقبی دارد و شما هم اصلا نباید در مورد قانون تعیین شده استثنا قائل شده یا از آن سرپیچی کنید. در مقاله بعد ، به ادامه این مبحث می پردازیم.

منبع : tebyan.net