نوجوانان بخوانند ( قسمت دوم )

برای دستیابی به آرامش چند راهکار پیشنهاد کردیم. اینک در ادامه می خوانیم ...

پیدا کردن دوستان  جدید

اگر یک دانش آموز جدید به کلاستان بیاید چه می کنید؟ صحبت کردن با کسانی که آنها را نمی شناسید ، خصوصاً اگر آنها با شما تفاوت های زیادی داشته باشند، مشکل به نظر می رسد.

ممکن است ابتدا خجالت بکشید یا فکر کنید حرفی برای گفتن ندارید، ولی همیشه به خاطر داشته باشید که او هم چنین احساسی خواهد داشت. کافی است کمی اعتماد به نفس داشته باشید و به علاوه:

·        برای خود مشخص کنید که با چه کسی و چرا می خواهید رابطه دوستی برقرار کنید.

·        در برنامه ها و فعالیت های خارج از مدرسه شرکت کنید.

·        خود را معرفی کنید و نام افراد را به خوبی به خاطر بسپارید.

·        از قدرت سخنوری خود استفاده کنید.

·        نسبت به دیگران مهربان باشید.

·        به دیگران هدیه بدهید و از آنها هدیه بگیرید.

·        در انتخاب دوست وقت بگذارید و عجله نداشته باشید.

·        آماده ی شنیدن جواب منفی هم باشید .

·        سرزنده و خوش بین باشید.

·        به مهمانی بروید و خودتان هم مهمانی بگیرید.

در یک رابطه دوستی خوب

·        من می توانم خودم باشم

·        می دانم به علایقم احترام گذاشته می شود.

·        سنگ صبوری دارم

·        به خاطر آن چیزی که هستم محترم شمرده می شوم ، نه به خاطر چیزهایی که می پوشم.

·        احساس امنیت می کنم

·        از خودم راضی خواهم بود

·        در موقع نیاز تنها نخواهم بود

·        نگران چیزهایی که درباره ام گفته می شود نخواهم بود

·        به عقایدم احترام گذاشته می شود

·        اگر اتفاقی بیفتد من احساس بی کسی و تنهایی نمی کنم

دوستان خوب:

·        گوش می دهند .

·        به یکدیگر درسهای مفیدی می دهند .

·        پیروزی های یکدیگر را جشن می گیرند و در مواقع شکست ، دلسوز هم هستند .

·        به قول خود وفا می کنند .

·        به خاطر خطاهایشان عذرخواهی می کنند .

·        از یکدیگر حمایت می کنند .

·        رازدار هستند مخصوصاً اگر ایمنی دوستشان مطرح باشد .

·        با یکدیگر صادق و همیشه با تدبیر هستند.

·        از فشار آوردن به یکدیگر اجتناب می کنند.

خودسازی

اولین قدم در رسیدن به آرامش ، شناختن خود و آنچه به دنبال آن هستیم است:

·        با چیز ساده ای شروع کنید مانند نوشتن خاطرات، که می توانید احساسات واقعی خود را در آنها بیان کنید. وقتی احساسات خود را روی کاغذ می آورید خودتان هم آنها را بهتر درک می کنید.

·        روزی چند دقیقه به خود فکر کنید. این کار می تواند به شما در شناختن خودتان کمک شایانی کند. می توانید شب ها موقع خوابیدن بیندیشید (وقتی همه جا ساکت و آرام است) ، یا حتی صبح زود که از خواب بیدار می شوید.

·        یوگا هم یکی از راههای شناخت خود است. در یوگا با ورزش هایی روش نفس کشیدن را به شیوه ای که ذهنتان آرام شود تجربه می کنید.

·        کارهایی که از انجام آنها لذت می برید انجام دهید و تا جایی پیش روید که به هدفتان برسید . حتی وقتی به هدفتان رسیدید باز هم ادامه دهید، هیچ حدو مرزی برای خود تعیین نکنید.

·        مدتی تمرکز کنید و خود را از دنیای خارج برهانید. نه اینکه به ظاهر خود نرسید و خود را فراموش کنید بلکه بدون آرایش و صرفاً با آراستگی بیرون بروید.

·        سعی کنید با مردم مهربان تر برخورد کنید. به این ترتیب خودتان هم احساس خوبی پیدا خواهید کرد.

وجوه تمایز

چه چیزهایی شما را از دیگران متمایز می کند؟ رنگ پوستتان، دینتان، فرهنگتان، زبانتان، ناشنوا بودنتان، و یا ...

در سنین نوجوانی ، بسیاری از شما  سعی در پنهان کردن آنچه شما را از دیگران متمایز می کند دارید. بی خبر از این که همین چیزها هستند که شما را برای دیگران به یک انسان تازه تبدیل می کنند.

در مورد ریشه های خانوادگی خود ، زبان و نژاد اصلی اجداد خود تحقیق کنید و از آداب و رسوم فرهنگی و مذهبی آنها جویا شوید.

·        درباره خودتان مطالعه کنید . توانایی های خود را با دیگران مقایسه کنید. اگر معلولیتی دارید بدانید دیگران قبل از "معلول" به شما به عنوان یک "انسان" می نگرند. به ارزشها و اعتقادات خود بیندیشید.

·        به تفاوت های خود با دیگران احترام بگذارید و آنها را مایه افزایش اعتماد به نفس خود کنید. از نشان دادن تفاوت های خود نترسید و آنها را از دیگران پنهان نکنید.

وضعیت جسمانی

روزانه در مجلات ، برنامه های تلویزیونی، اینترنت و...شاهد توصیه پزشکان به مراقبت از اندام و موزون نگه داشتن آنها هستیم. همه ما در دوره هایی از زندگی احساس می کنیم که خیلی چاق یا خیلی لاغر شده ایم. "به اندازه "خوردن و ورزش کردن ، نه "رژیم گرفتن" بهترین راه های کنترل وزن هستند. ولی بعضی از افراد از چاقی و یا لاغری زیاد رنج می برند، همین موضوع می تواند به افسردگی یا اختلالاتی در غذا خوردن بیانجامد. به بعضی از این اختلالات توجه کنید:

·        "بی اشتهایی عصبی " بیماریی است که بعضی از دخترها وقتی سعی در کاهش وزن با گرفتن رژیم های سخت دارند دچار آن می شوند. این بیماری دارای اثرات جانبی جدی است مثل: ریزش شدید مو، اختلالات در عادت ماهانه، رشد موهای غیر ضروری بدن و در موارد حاد می تواند به مرگ هم بینجامد.

·         "جنون گاوی" شایع تر از مورد قبل است. بیماران مبتلا به این بیماری دچار فقر غذا می شوند، زیرا بعد از خوردن غذا آن را بالا می آورند یا از طریق ادرار یا مدفوع زیاد دفع می کنند و با وجود اینکه اندام مناسبی دارند از اضافه وزن می هراسند. اکثر این بیماران در تنهایی مقدار زیادی غذا را در مدت بسیار کوتاهی می خورند. اثرات جانبی شامل خونریزی و بیماری های دهان، پوسیدگی دندان،عدم تعادل مواد شیمیایی بدن، سوء تغذیه و خشک شدن بدن و بیماری های کلیه و مجاری ادرار است.

·        " Bulimia" یعنی خوردن مقدار زیادی غذا در مدت کم و معمولاً تنها ، بدون توانایی در کنترل خوردن. چنین بیمارانی در حین خوردن هیچ احساس سیری نمی کنند ولی بعد از خوردن غذا دچار پشیمانی، افسردگی و یا عذاب وجدان ناشی از خوردن بیش از حد می شوند.

·         "over exercising" وقتی اتفاق می افتد که کسی احساس می کند باید برای سوزاندن کالری اضافی خیلی ورزش کند. مبتلا یان جنون گاوی و بی اشتهایی عصبی ممکن است به این بیماری هم گرفتار شوند.

کسانی که فکر می کنند می توانند غذا بخورند و بعد با پس دادن آن جلوی چاق شدن خود را بگیرند سخت در اشتباه هستند. این روند دندانها را می پوساند، در هضم غذا اختلال ایجاد می کند و می تواند منجر به مرگ شود.

فشارهای محیط

تا به حال دوستانتان از شما تقاضای کاری را کرده اند که شما را تحت فشار گذارد؟

در جوانی معمولاً بیشتر وقت افراد با گروه همسالان می گذرد تا خانواده. با گذشت زمان ، شما و گروه همسالانتان مجبور به تصمیم گیری می شوید . در این روند پایبندی به اعتقادات گاهی بسیار مشکل خواهد بود.

برای اینکه با خودتان صادق باشید، باید خود را خوب بشناسید. بیشتر توجه ما معمولاً به این است که اطرافیان چه می کنند نه این که خودمان باید چه کار کنیم. مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

§        یک برگ کاغذ بردارید. آنها را به چهار ستون تقسیم کنید و در هر ستون این مطالب را بنویسید:

·        چیزهایی که دوست دارم انجام دهم.

·        چیزهایی که مرا از دیگران متمایز می کند.

·        به چه چیزهایی ارزش می نهم .

·        چه سؤالاتی در ذهنم مطرح است.

صادقانه زیر هر ستون را پر کنید و نگران نظر مردم درباره خودتان نباشید. این مراحل به شما در شناخت خودتان کمک زیادی خواهد کرد.

منبع : tebyan.net