bxs1

جوان بودن خیلی هم سهل وآسان نیست. این سنین همواره با فراز و نشیب ،  و تغییرات و تجارب جدید همراه است. همه ی جوانان دوره یا دورانی را طی خواهند کرد که احساس خوبی نسبت به خودشان ندارند یا احساس افسردگی می کنند. ما همواره بدترین منتقد خود هستیم و به همین دلیل خودمان بهتر از هر کس دیگری می دانیم که از زندگی چه می خواهیم و چه طور می توانیم به خواسته هایمان برسیم. ما نمی توانیم همواره طبق سفارشات پدر و مادر، مجلات ، تلویزیون و...عمل کنیم ، یا همواره به ما گفته شود که چطور رفتار کنیم، چطور لباس بپوشیم و....

جامعه ای که ما در آن زندگی می کنیم در موفقیت ما نقش مهمی دارد، حتی ارزشی هم که ما برای خود قائل هستیم ریشه در ارزش های فرهنگی جامعه ما دارد. بنابراین عجیب نیست که بسیاری از نوجوانان سراسر دنیا دچار کمبود اعتماد به نفس هستند و این در حالی است که دوران نوجوانی و بلوغ مهمترین زمانی است که علاقه به خود و اعتماد به نفس می تواند در شخصیت یک فرد شکل بگیرد.
به هر حال کمبود اعتماد و احترام به نفس ، اثر خود را در زمینه های مختلف نشان می دهد:
1 – دروغ گفتن
این که نوجوانان به اجبار در مورد خود و توانایی هایشان دروغ می گویند یکی از علائم بارز ضعف شخصیتی آنهاست. شما در دوره ای از خودتان متنفر می شوید پس دور "خود واقعی تان" حصاری می کشید و در کمال ناامیدی شروع به ساختن شخصیت ایده آل خود می کنید. به جای این که در خواب و خیال و دروغ های خود یک شخصیت ایده آل بسازید سعی کنید "خود واقعی" تان را به آن شخصیت ایده آل هرچه بیشتر شبیه کنید. چرا که دروغ گفتن در مورد خودتان نه تنها شما را به خواسته هایتان نخواهد رساند بلکه اگر زمانی واقعیت هویدا شوید ، همه ی اطرافیانتان نه فقط به خاطر این که شما آن چیزی که گفتید نبودید بلکه به خاطر این که به آنها دروغ گفته اید از شما فاصله خواهند گرفت.
2 – نیاز به تأیید
انسان ها وقتی به چیزهایی که می خواهند نمی رسند، منتظر تأیید دیگران می شوند. این تنها چیزی است که به آنها اعتماد به نفس می دهد. اتکاء به دیگران و عقیده ای که آنها نسبت به ما دارند برای اکثر ما بسیار مهم است . چنین حالتی ما را در یک وضعیت سست و ناپایدار قرار خواهد داد. چرا که دیگران هیچ وقت به  اندازه خودمان برای ما نگران نخواهند بود.
3 – تحکم کردن به دیگران
این حالت یک مثال قدیمی از ضعف شخصیتی است . وقتی احساس بدی در مورد خودتان دارید، دوست دارید شخصیت دیگران را خرد کنید  و اگر بالاتر از شما هستند آنها را تا سطح خود پایین بیاورید. در نتیجه سعی می کنید نقاط ضعف اطرافیان را بزرگ جلوه دهید، به هر حال بد نیست بدانید که این روش چندان موثر نخواهد بود.
4 – افسردگی
گاهی از اوقات ، افسردگی  یکی از نتایج ضعف اعتماد به نفس است ؛ چون احساس بدی که نسبت به خودتان دارید دید شما را نسبت به جهان تغییر می دهد و طرز فکر شما به طور کلی عوض می شود.
اما چطور می توان از پس این همه مشکل برآمد؟ چیزی که باید بدانید این است که اصلاً سخت نیست:
1 - اولین گام این است که تصمیم بگیرید به خودتان مثبت تر نگاه کنید و البته کمی هم تلاش کنید.

1.    لیستی از چیزهایی که در خودتان سراغ دارید و به آنها علاقه مندید درست کنید. هیچ وقت نگویید "چیزی نیست که به آن علاقه داشته باشم"  بدانید که مطمئناً نکات خوبی هم در شخصیت شما پیدا می شود.

2.    در این لیست کارهایی را هم که در آنها مهارت دارید  بنویسید و سعی کنید هر روز حداقل یکی از آن کارها را انجام دهید. پس از این ، هر بار به مشکلی برخوردید به لیست خود نگاهی بیندازید تا خود را انسان بی فایده ای ندانید.

3.    فکر نکنید همه ی کارهایتان باید مورد تصدیق و قضاوت دیگران واقع شود. شما دوست داشتنی هستید، فردی هستید با همه موفقیت ها و شکستهایتان  و بدانید که همواره در دنیا کسانی هستند که شما را دوست دارند و به شما احترام می گذارند و همیشه لازم نیست شما انسان کاملی باشید تا مورد علاقه دیگران قرار گیرید.

منبع : tebyan.net