آموزش جنسی در نوجوانان، راهی بسوی آرامش

رفتارهای جنسی به طور کلی به رفتارهایی اطلاق می شود که به خاطر جنس مخالف و ارضای تمایلات جنسی در نوجوانان انجام می شود.

مسائل جنسی غالبا فکر نوجوان را مشغول می دارد و سوالاتی را در ذهن او ایجاد می کند. رفتارهای جنسی برای نوجوان والدین و کسانی که به نوعی با نوجوان ارتباط دارند مسائل و مشکلاتی تولید می نمایند که این امر موجب شده تا از دیرزمان روانشناسان و پیشروان تعلیم و تربیت برای حل و کاهش این مشکل در پی چاره برآیند و تا اندازه ای از ناراحتی های نوجوان کاسته و راه صحیح را به او نشان دهند.

در سالهای کودکی شش تا دوازده سال پیشرفت جنسی متوقف می شود و پسران و دختران از این جنبه تفاوت چشمگیری با هم ندارند در این دوران دوستی ها و محبتها جنبه شهوانی نداشته و کشش جنسی پوشیده است. با بحران بلوغ کشش جنسی بیدار شده و نوجوان به موضوعات جنسی حساسیت نشان می دهد.

عدم اطلاع و آشنایی با مسائل جنسی در نوجوانان خطرات زیادی در بر دارد که کمترین آنها انحرافات جنسی و خلاف کاریها و بزه کاری است.

امروزه روانشناسان و دانشمندان تعلیم و تربیت معتقدند که باید به طریقی نوجوانان را قبل از بلوغ در جریان تغییرات جسمی و اتفاقات درونی قرار داد. همچنین بعد از بلوغ نیز باید آنها را هدایت و راهنمایی کرد. بهترین راهی که برای جلوگیری از انحرافات جنسی و حالات نامطلوب عاطفی و روانی و سایر عواقب وخیمی که برای نوجوان ممکن است پیش آید، پیشنهاد شده که آموزش جنسی و آگاهی دادن متناسب با نوجوانان (سطح کمی و کیفی آنها) در خانواده و محیطهای آموزشی باید به نوجوان داده شود.

تغییرات بلوغ به صورتی همه جانبه و با ترشح هورمونهای مختلف دگرگونی های چشمگیری را در دو جنس پسر و دختر ایجاد می کند. غالبا نوجوان به این تغییرات و دگرگونی ها آشنایی ندارد و دچار اضطراب و ترس می شود. در این مرحله باید نوجوان را ا ز وقوع این تغییرات آگاه کرد و به صورت انفرادی در این مورد با او به گفتگو نشست. ارتباطی صمیمی و ایجاد جوی توام با اعتماد و اطمینان در خانواده می تواند به کنترل شخصی و تسلط نوجوان بر خود کمک کند و او را از هر انحرافی در این دوره پرتلاطم بر حذر دارد.

نوجوانان به دلایل مختلفی از قبیل احساس توانایی برای عمل جنسی کنجکاوی در مورد مسائل جنسی، تشدید انگیزه های جنسی تلاش جهت تعیین هویت جنسی و ترس شدید از نتایج فعالیت جنسی به امور جنسی حساسیت زیادی دارند. این حساسیت که با ترشح هورمونهای جنسی توام است در تشدید تمایلات جنسی نوجوان نقش دارد. اگر راههای مشروع و قابل قبولی برای ارضای امیال جنسی وجود نداشته باشد امکان انحراف نوجوان از طریق کامجویی های بدلی بسیار زیاد است. که در جوامع مختلف اشکال گوناگونی دارد.

 

به طور کلی کامجویی های بدلی و انحرافات جنسی ملول علتهایی هستند که می توان چنین بر شمرد:

1-اختلال شخصیتی

2- نقص اولیه تربیت جنسی

3- ناکامی از طرف محیط و اجتماع

آموزش جنسی به هیچ وجه نباید به تاخیر بیفتد بلکه بایستی اطلاعات و آگاهی کودک و نوجوان همزمان با احتیاجات اجتماعی و رشد او پیش برود به عبارتی شاید بهتر باشد اطلاعات جنسی زمانی به کودک یا نوجوان داده شود که او کنجکاو شده  و دوست دارد در این مورد اطلاعاتی کسب کند

معمولا طرز فکر نوجوان درباره مسائل جنسی بستگی به رفتار و واکنشهای والدینش در دوران کودکی دارد. نوجوان در اوایل دوران نوجوانی به علت کنجکاوی می خواهد در مورد رشد جسمی بدن خود و اعضای تناسلی و مسائل جنسی اطلاعاتی کسب کند و حتی بفهمد که آیا وضعیت جسمی و جنسییش طبیعی است یا خیر؟ اگر اطلاعات لازم در این موارد را والدین در اختیار نوجوان قرار ندهند او مجبور می شود که در مورد مسائل جنسی اطلاعاتش را از همسالان یا همکلاسان خود بدست آورد و چه بسا که این اطلاعات صحیح نباشد.

اگر پدر و مادر از همان دوران کودکی رابطه عمیق و دوستانه ای با فرزندان خود برقرار سازند می توانند در دوره نوجوانی به سادگی و راحتی با هم صحبت کنند و اطلاعات صحیح و درستی نیز درباره مسائل جنسی به آنها بدهند.

آموزش  و تفهیم درست و اصولی امور جنسی به نوجوانان آگاهی و درایت خاصی لازم دارد که به جرات می توان گفت اغلب والدین فاقد آن هستند. غالبا والدین از نظر امور جنسی به قدری محدود و منع شده اند که قادر نیستند آن را با فرزندان خود در میان بگذراند و اگر چنین نباشد فاقد اطلاعات و معلومات تکنیکی هستند. و در نتیجه خودبه خود چنین امکانی را ندارند.

نوجوان به سن بلوغ رسیده، احتیاج مبرم دارد که اطلاعات و راهنمایی های لازم را والدین با صبر و حوصله در اختیارش قرار دهند.

تمایلات جنسی نوجوان چند سال قبل از رسیدن به سن بلوغ آغاز می شود و پیش کشیدن امور جنسی او را به هیجان و اضطراب دچار می کند.

نوجوان

برای آموزش جنسی بهتر است که اموری به کودک آموخته شود که مورد علاقه و تمایل اوست نه آن چیزی که مورد علاقه بزرگسالان است.

آموزش جنسی به هیچ وجه نباید به تاخیر بیفتد بلکه بایستی اطلاعات و آگاهی کودک و نوجوان همزمان با احتیاجات اجتماعی و رشد او پیش برود به عبارتی شاید بهتر باشد اطلاعات جنسی زمانی به کودک یا نوجوان داده شود که او کنجکاو شده  و دوست دارد در این مورد اطلاعاتی کسب کند.

والدین باید به خواسته های نوجوان خود احترام بگذارند و دغدغه خاطر نوجوان را با برخورد صحیح و منطقی کاهش دهند تا او بتواند خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. نوجوان سعی دارد تاجایی که امکان دارد اطلاعات لازم را بدست آورد. والدین به هیچ وجه نبایستی با شنیدن یا دیدن چیزهایی از فرزند خود نگران شوند و این عمل فرزند خود را غیر اخلاقی تلقی کنند. این کشش و هیجانات و علاقه به امور و اطلاعات جنسی طبیعی است و تا مرحله ازدواج و تشکیل خانواده ادامه پیدا می کند.

 

فرآوری: نوریه نوچمنی

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net