الگوی مرد شناسی برای دختران

هر چه رابطه پدر با دختر بهتر و صمیمانه‌تر باشد، دختران به هنجارشكنی گرایش كمتری دارند و موفقیت‌های تحصیلی و اجتماعی بیشتری كسب می‌كنند.خانم‌هایی كه روابط بهتری با همسرانشان دارند و در دهه سوم زندگی خود، از نظر روانی و جسمی از سلامت بهتری برخوردارند، در 16 سالگی روابط بهتری با پدرانشان داشته‌اند.

«وقتی موهایم را مرتب بافت می‌زنم و پشتم می‌بندم و هنگام آمدن بابا دم در به استقبالش می‌روم و می‌گویم: باباجون امروز من از شما پذیرایی می‌كنم، بابا گل از گلش می‌شكفد و می‌گوید: این یعنی كه دختر كوچولوی من بزرگ شده. خوش به حال آن مرد خوشبختی كه تو همسرش خواهی شد.

نتایج پژوهش‌ها برخلاف دوران جامعه سنتی بر ارتباط تربیتی پدر و دختر صحه می‌گذارد ، چنان‌كه مرور پژوهش‌های 20 سال گذشته (حدفاصل سال‌های 1987 تا 2007 در سوئد) نشان می‌دهد، هر چه رابطه پدر با دختر بهتر و صمیمانه‌تر باشد، دختران به هنجارشكنی گرایش كمتری دارند و موفقیت‌های تحصیلی و اجتماعی بیشتری كسب می‌كنند.

خانم‌هایی كه روابط بهتری با همسرانشان دارند و در دهه سوم زندگی خود، از نظر روانی و جسمی از سلامت بهتری برخوردارند، در 16 سالگی روابط بهتری با پدرانشان داشته‌اند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد كه روابط صحیح تربیتی پدر و دختر، مانع بلوغ زودرس دختران و تبعات منفی آن می‌شود.

اما پدران برای این‌كه بخواهند رابطه خوب و موثری با دخترانشان داشته باشند، باید به چه نكاتی توجه كنند؟

مردشناسی در سایه پدر

شیما ـ الف دختر 37 ساله‌ای است كه هنوز شانس ازدواج پیدا نكرده است. او می‌گوید: اگر تاكنون چنین شانسی نداشته‌ام از نظر من مقصر پدرم است. او بسیار مرا محدود و هر مساله‌ای را در خانواده با خشونت حل می‌كرد. دائم با مادرم در حال مشاجره بود و كسی جرأت نمی‌كرد مسائل خانواده را با پدرم در میان بگذارد چه برسد به این‌كه ما بخواهیم با پدرمان در مورد جنس مخالف صحبت كنیم.

از نظر من نیازی به گفت‌وگو نبود، همه مردها مثل هم بودند و پدرم نیز نماینده همه آنها.

تا مدت‌ها از پدرم و همه مردهای بیزار بودم. در جامعه، دانشگاه، محل كار و... با آنها خشن برخورد می‌كردم و هیچ‌گونه همدلی با آنان به خرج نمی‌دادم. به همین دلیل هیچ وقت از میان مردانی كه مرا دیده بودند و می‌شناختند خواستگاری نیافتم. كسانی كه به خانواده معرفی می‌شدند را نیز می‌تاراندم چون اصلا سلیقه خانواده‌ام را قبول نداشتم. حالا دارم به مشاور مراجعه می‌كنم و دو سال اخیر حس می‌كنم، طبیعی‌تر رفتار می‌كنم، اما دیگر شاید خیلی دیر باشد.

آگاهی بخشی به‌موقع

می‌توان گفت پدر بهترین الگوی عملی و نظری برای مردشناسی است كه دختران هنگام بلوغ می‌توانند رفتارهای او را ببینند و از مرد بیزار شوند یا به او تمایل پیدا كنند. می‌توانند نحوه رفتار صحیح با مردان را از پدرشان سوال كنند و محبت مورد نیاز و مشروع خود را تا زمانی كه هنگام ازدواجشان برسد از او دریافت كنند.

رابطه پدر و دختر باید به‌گونه‌ای باشد كه او بتواند مشكلات خود را قبل از این‌كه خیلی دیر شود به خانواده بگوید نه این‌كه از ترس پدر دست به پنهانكاری زده و به بهانه درس خواندن سر از پارتی‌های مختلط درآورد

شما نیز اگر دختر نوجوانی دارید، باید خطرات اجتماع را به او توضیح دهید. توضیح دهید كه ممكن است در این سن، در اجتماع كم‌كم، توجه‌هایی را از جنس مخالف دریافت كند كه همیشه نشانه علاقه واقعی شخص نیست و نباید زیاد به این نوع افراد وابسته شود.یك پدر می‌تواند دخترش را در مورد عصیان‌های جنسی زودگذر آگاه كند و به او بفهماند چگونه باید از خود در مقابل مزاحمت‌ها مراقبت كند.

گریز از خانواده

رابطه پدر و دختر باید به‌گونه‌ای باشد كه او بتواند مشكلات خود را قبل از این‌كه خیلی دیر شود به خانواده بگوید نه این‌كه از ترس پدر دست به پنهانكاری زده و به بهانه درس خواندن سر از پارتی‌های مختلط درآورد.

شیرین یكی از دخترانی است كه قربانی بی‌توجهی خانواده شده و بعد از فرار از خانه از كانون اصلاح و تربیت سر درآورده است.

او می‌گوید: اول از همه با درد دل شروع شد. می‌خواستم با كسی درد دل كنم كه به من بگوید چگونه می‌توانم در دل كسی كه دوستش دارم اما به من اهمیت نمی‌دهد جا باز كنم. كسی كه مردها را خوب بشناسد. برادر و پدرم به گونه‌ای با من برخورد می‌كردند كه هرگز جرأت نكردم مشكلاتم را با آنها در میان بگذارم. حتی نمی‌دانستم حسی كه نسبت به آن پسر دارم واقعی است یا نه، اما در میان هم‌كلاسی‌هایم دختری بود كه ادعا می‌كرد دوست پسرهای زیادی دارد و در مورد جنس مخالف بسیار مجرب است. او با گفتن این‌كه برای فراموشی غم‌هایت باید دارو مصرف كنی اول از همه مرا به یك مهمانی دخترانه كه در آن اكس مصرف می‌كردند، برد.

دختر

این قرص لعنتی آدم را دچار سرخوشی كاذب می‌كند و همه انرژی‌ای كه غصه از تو گرفته به تو بازمی‌گردد و در زندگی هر كاری می‌توانی بكنی. بعد كم‌كم مرا با دوستهای جنس مخالف آشنا كرد تابه من بفهماند، تو چون كسی را ندیده‌ای به آن پسره دل بسته‌ای و یك روز سقوط واقعی را در یكی از همین اكس پارتی‌ها تجربه كردم.

با توجه به پایین آمدن سن بلوغ روانی طی سال‌های اخیر بهتر است این مسائل را در شروع دوره راهنمایی با دخترتان در میان بگذارید یعنی قبل از این‌كه تجارب ناخوشایندی برایش روی داده باشد.

مسائل مربوط به دوستی بین دختر و پسر در این سن و مشكلات و خطرات دوستی‌های ناسالم و به دور از اطلاع خانواده را برای دخترتان توضیح دهید اما در همه چیز تعادل را رعایت كنید و ذهن فرزندتان را با چیزهایی كه تجربه‌اش برای او خیلی زود است، درگیر نكنید.این توضیحات باعث می‌شود دخترتان متوجه شود كه شما در مورد او و تغییراتی كه برایش رخ داده، بی‌اطلاع نیستید. این كار به او این امكان را می‌دهد كه در زمان لازم با شما یا همسرتان صحبت كند.

هدف؛ ازدواج

بعد از 18 سالگی یعنی زمانی كه دخترتان كودكی را پشت سر می‌گذارد باید به همراه همسرتان به او درس‌های زندگی بدهید. این‌كه هدف از یك ارتباط محدود، شناخت طرف مقابل و صرفا برای ازدواج است نه وقت گذرانی. به حرف‌ها و ایده‌آل‌های او گوش دهید و درددل‌هایش را بشنوید.

گاهی فقط برای خودتان برنامه‌ریزی كنید و با او به سینما، پارك یا قدم زدن و خرید بروید.

در این سال‌ها او ارزش یك مرد خوب و روش یك زن كامل بودن را می‌آموزد، پس در این آموزش، نهایت دقت را به خرج دهید.همیشه دخترتان را به‌عنوان یك زن تكریم كنید و هرگز او را به‌خاطر این كه پسر نیست شماتت نكنید. بگذارید او خودش را دوست داشته باشد. یك زن تا برای خودش ارزش قائل نشود نمی‌تواند ارزش خود را در مقابل جنس مخالف حفظ كند.

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net