نامه ای به دخترم

دخترم! اطمینان و اعتماد به خدا، ایمان کامل به کاوش و جستجو برای دستیابی به بهترین روند توسعه و امیدواری به زندگی و آینده درخشان می تواند ناراحتی های جزئی روزانه زندگی را در نظرت به عوامل مضحک و خنده داری بدل سازد و تو را همواره با روی خوش و گفتار خوش و رفتار متین به سراغ کار و زندگی بفرستد.

نمونه گروه اول فردی بی خیال و بی اعتنا و بی بند و بار است که بی انضباطی از سر و وضعش، از طرز حرف زدنش، از طرز مدل لباسش و بالاخره از طرز کارش پیداست و نمونه گروه دوم آدمی است که زندگی را جدی می گیرد، کارش مرتب است، لباسش تا آنجا که برایش امکان دارد منظم است، حرف زدنش روی فکر و مطالعه است و انسان حس می کند که با شخص مسئول و فکوری روبه روست. دخترم امیدوارم همیشه انسانی شایسته و برومند، دانشمند و متفکر باشی.

دخترم! وقتی خانم پنجاه، شصت ساله ای را می بینی که مثل دختر شانزده ساله لباس می پوشد، چه فکر می کنی؟ آیا متوجه نمی شوی که آن خانم بر خودش تسلط لازم را ندارد...

دخترم! تنها کسی می تواند بر این زندگی مسلط باشد و مهار آن را به دست بگیرد که بر خودش مسلط شود پس بر خود مسلط باش! تا بر غم و اندوه و یأس و حرمان و منفی بافی هم مسلط شوی و شادی و امید را در آغوش بگیری.

دخترم! دومین توصیه من به این است که برای تحقق اهداف خودت به قانون نیاز داری و تنها قانونی که برای انسان سعادت دنیوی و اخروی می آورد، قانون اسلام است زیرا این قانون بر مبنای فطرت اسلامی و احکام عقلی پایه ریزی شده و واضع آن خداست که از همه نیازهای فطری انسان آگاه است. در رأس این قانون، ولایت قرار گرفته است. اولین ولی خداست، بعد پیامبر(ص)، بعد ائمه اطهار(ع) و در غیبت امام(عج) نایبان عمومی آنان یعنی مجتهدان و به ویژه ولی فقیه که در رأس حکومت اسلامی قرار دارد.

دخترم! من به این حقیقت رسیده ام که رویدادهای زندگی به ندرت آن طور که دلخواه ماست انجام می گیرد. ما انسان ها باید این حقیقت ساده را خیلی آسان قبول کنیم ولی هستند ساده اندیشانی که حاضر به باور کردن آن نیستند. من شخصاً با اینکه سادگی و یکرنگی را ارج می نهم ولی این را هم آموخته ام که زندگانی همیشه با نتایج منصفانه ای که ما انتظار داریم همراه نیست ولی به هر صورت چه نتیجه کار منصفانه باشد و چه منظور ما عملی نشود مهم این است که باید برای رسیدن به هدف، تمام سعی خود را بکنیم. امام خمینی(ره) می فرماید: «ما مأمور به انجام وظیفه هستیم نه مأمور به نتیجه.»

دخترم! برای پویایی و کارآمدی جامعه تلاش کن، هر انسانی چنان که مسئول خویشتن است مسئولیت دیگران را نیز به عهده دارد. مسلمان نمی تواند نسبت به آنچه در محیط پیرامونش می گذرد بی تفاوت باشد

دخترم! من معتقدم زنان کشورمان کاملاً توانایی آن را دارند تا در کارها دوشادوش مردان و همقدم با آنان در پیشرفت کشور سهیم باشند، به علاوه اعتقاد شخصی من بر این است که در تو احساس فداکاری ویژه ای هست که می توانی با استفاده از آن نیروی ظریف و حساس به سمت اهداف خیرخواهانه حرکت کنی.

دخترم! در تاریخ ایران استقلال فرهنگ و تمدن توسط زنان صورت گرفته است پس برای آموختن بیشتر تلاش کن و هر کتابی را که فکر می کنی در رسیدن به هدف به تو کمک خواهد کرد، بخوان. آموزش می تواند پاسخی مناسب برای هر مسئله باشد، ما نام زنان زیادی را بر سر در اماکن موقوفه چون مدارس، بیمارستان ها و سایر بناهای عام المنفعه می بینیم که نشانگر حضور ایشان است.

دخترم! جمهوری اسلامی ایران به وجود دختران بصیر، نوگرا و آزاداندیش با عاطفه انسانی، محبت اسلامی و مهر ایرانی محتاج است و به جامعه ای پیشرو در حوزه صنعت، و سرعت بخشیدن به این بهسازی چرخه تولید به تحصیل فرآیندهای تعالی گرا و مواجهه فعال با پدیده های نو احتیاج دارد. امیدوارم تو ضمن برگرداندن روح خدایی به کار و فعالیت علمی خودت، در طریقی هموار، با یک الگوی ماندگار واقعی، در راه روشنی در جهت رشد خلاقیت خودت و دیگر انسان ها گام برداری.

دخترم! بعضی از زنان به این سبب وارد سیاست می شوند و داوطلب قبول مسئولیت های سیاسی، که می دانند در گرفتن تصمیمات سیاسی فرقی بین زن و مرد وجود ندارد و در این مورد هر دو جنس می توانند عقیده خود را آزادانه اعلام کنند. یک زن در کارهای سیاسی می تواند به اندازه یک مرد در پیشبرد و بهبود امور کشور خود مۆثر واقع شود، پس دخترم در هر امری که لازم می دانی نظر خود را ابراز نما و یا درباره آن بحث کن. امر به معروف و نوسازی ساختار جامعه، کردارهای اجتماعی افراد را در جهت ارزش ها و نمادها و هنجارهای نیک بهبود می بخشد.

هر نوشته ای که مردم را شاد و به سمت وحدت بکشاند الهی است و هرچیزی که تفرقه را تشدید و ایجاد شبهه کند و تجسس و بدبینی، زشتی و سیاهی و تباهی داشته باشد، شیطانی است

دخترم! برای پویایی و کارآمدی جامعه تلاش کن، هر انسانی چنان که مسئول خویشتن است مسئولیت دیگران را نیز به عهده دارد. مسلمان نمی تواند نسبت به آنچه در محیط پیرامونش می گذرد بی تفاوت باشد.

دخترم! این را بدان که بالاترین معرفت ها، معرفت خداست. همه نعمت های دیگر از طریق پذیرفتن آن نصیب انسان می شود. صلابت و پایداری در راه خدا، شرط اصلی پیروزی خداپرستان است. عزمت را پایدار و گام هایت را استوار گردان. در برابر سختی ها متزلزل نباش زیرا وقتی که انسان جان و دلش را در اختیار خدا قرار می دهد و اندیشه و فکرش را به خدا می سپارد، قدرت بی انتهای خدا را پشتیبان خویش می یابد و احساس عزت و اقتدار و شکست ناپذیری می کند.

دخترم! در روزگار ما دیگر نیازی نیست بگوییم: «خواندن خوب است» همه می دانند و باید بدانند که مطالعه کتاب سودمند و لازم است وانگهی دریافت نیاز مردم و انعکاس و تجلی بروز آن در هنر نوشتن سودمندتر است. هر نوشته ای که مردم را شاد و به سمت وحدت بکشاند الهی است و هرچیزی که تفرقه را تشدید و ایجاد شبهه کند و تجسس و بدبینی، زشتی و سیاهی و تباهی داشته باشد، شیطانی است. دخترم تو باید در مقالات خویش به انسان های تشنه، آب گوارا بدهی و زیبایی در نوشته هایت موج بزند. زیبایی آرام بخش روح است. زیبایی در واقع نشانی خانه خداست.

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان