یک رابطه شیرین

همواره ایجاد ارتباط درست بین مادر و فرزند عامل مهمی در سلامت ذهنی و همچنین اعتماد به نفس فرزند بوده است و این موضوع بویژه درباره دختران صدق می کند.

بسیاری از مادران تصور می کنند که با خرده گیری و انتقاد می توانند دخترانشان را به صورتی که مورد دلخواهشان است درآورند. همواره ایجاد ارتباط درست بین مادر و فرزند عامل مهمی در سلامت ذهنی و همچنین اعتماد به نفس فرزند بوده است و این موضوع بویژه درباره دختران صدق می کند. در حال حاضر به دلیل مشغله مادران و وجود ارتباط های وسیع خارج از حوزه خانواده به نظر می رسد رابطه مادر و دختری که پل مهم تربیت و انتقال تجارب است کمرنگ شده و صدمات زیادی به همراه داشته است. به نظر می رسد در این شرایط، توجه به برخی توصیه ها برای هر دو طرف کارساز باشد.

    

مادران:به شخصیت دخترتان احترام بگذارید

بسیاری از مشکلات مادر و دختر، بنیانی است زیرا تفاوت های بین آنها در انتها، منجر به بحث و مشاجره می شود. برای مثال اگر شما فردی اهل گردش و تفریح و پرانرژی هستید ولی دخترتان خجالتی و منزوی است، این تضاد باعث می شود که رودرروی هم قرار بگیرید و به جر و بحث بپردازید.

هر روز با دخترتان صحبت کنید

 در روزهای هفته می توان کارهای زیادی انجام داد که شاید انجام ندادن این کارها باعث هرج و مرج و بی نظمی شود. اما اینکه شما چگونه سرگرم هستید مهم نیست بلکه باید سعی کنید زمان هایی را برای گوش دادن به افکار و احساسات دخترتان اختصاص دهید. از اصلی ترین کلیدهای یک ارتباط عالی بین مادر و دختر این است که ارتباط راحت و آزادی با یکدیگر داشته باشند.

از دخترتان ایراد نگیرید

انتقاد خیلی شدید به جای تصحیح سازنده و موثر، باعث از بین رفتن اعتماد به نفس در دخترتان می شود و بدین ترتیب، دختر امیدش را برای رسیدن به آرزوهایش در آینده از دست می دهد. این کار می تواند میان هر دوی شما خشم، عصبانیت و اوقات تلخی ایجاد کند. سعی کنید با صحبت هایتان باعث ترقی و تعالی اخلاقی و معنوی او شوید و همیشه درصدد یافتن مواردی باشید که در او احساس خوبی را ایجاد می کند.

یکی از کلیدهای رابطه مادر و دختر، همکاری کردن است؛ خودتان را محک بزنید و اگر لازم بود، برای ایجاد تغییرات، زمانی را اختصاص دهید. از همنشینی با هم لذت ببرید و نکته های جدید و آموزنده ای از یکدیگر یاد بگیرید. برای ساختن یک رابطه جاودانه، زمان کافی اختصاص دهید تا بعداً دچار پشیمانی نشوید

علاقه تان را به او نشان دهید

دخترتان نیازمند این است که شما از او نگهداری کنید، او را در آغوش بگیرید، ببوسید و به او بگویید که چه قدر دوستش دارید. این کارها باعث می شود که احساس خوبی درباره شما و خودش در او گسترش یابد. خودبینی، از طریق اعضای خانواده خصوصا والدین، به وجود می آید. به او نشان دهید که می تواند تاثیرات مثبتی از شما بپذیرد و این تاثیرات باعث پیشرفتش می شود.

دختران:سعی کنید او را درک کنید

**سعی کنید مادرتان را درک کنید. این کار می تواند سخت باشد مخصوصا اگر شما به دلیل مشاجرات قبلی، احساس بدی از او داشته باشید. تلاش کنید که آرامش تان را حفظ کنید. بهترین زمان برای صحبت با مادرتان، وقتی است که هر دویتان آرامش دارید. به جای بحث کردن بهتر است در مورد نتیجه کارتان به گفتگو بنشینید. برای یکدیگر قانونگذاری کنید.

**هر دوی شما می توانید بعضی قانون ها را بپذیرید، قوانینی چون با مهربانی صحبت کردن، صحبت کردن در مورد مسائلی که ممکن است بعداً به یک مشکل بزرگ تبدیل شوند و... به نوبت به صحبت های یکدیگر گوش دهید.

,اصول تربیتی نوجوان

مشاجره و درگیری، هیچ چیزی را حل نمی کند بلکه سبب می شود که روابط، آرام آرام خراب شود. نگاهی به خودتان بیندازید

**شما چه کارهایی برای بهبود روابط با مادرتان انجام می دهید؟ آیا شما از قوانین خانواده اطاعت می کنید؟ آیا شما نیاز دارید که بیشتر مورد احترام قرار بگیرید؟ واقعا به خودتان نگاه کنید و اگر مواردی در رفتار شما وجود دارد که مورد تایید نیست، آنها را تغییر دهید؛ تغییر صحیح بعضی رفتارها، ممکن است باعث حل مشکلاتی شود که با مادرتان دارید.

به مادرتان فرصت دهید که بداند شما چه قدر دوستش دارید

مادران نیاز دارند که از زبان شما بشنوند که دوستشان دارید. کارهایی انجام دهید که عشقتان را نسبت به او نشان دهد. به مادرتان بفهمانید که وجودش چه قدر برای شما با اهمیت است. از مهم ترین کلیدهای روابط مادر و دختر، اعتماد و احترام است. اطمینان و احترام باید دوسویه باشد و دختر باید به مادرش اطمینان داشته باشد و به قوانین او احترام بگذارد. احترام گذاشتن و اعتماد داشتن از مهم ترین عناصر داشتن یک رابطه سالم است.

یکی از کلیدهای رابطه مادر و دختر، همکاری کردن است؛ خودتان را محک بزنید و اگر لازم بود، برای ایجاد تغییرات، زمانی را اختصاص دهید. از همنشینی با هم لذت ببرید و نکته های جدید و آموزنده ای از یکدیگر یاد بگیرید. برای ساختن یک رابطه جاودانه، زمان کافی اختصاص دهید تا بعداً دچار پشیمانی نشوید.

 

 

 

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : tebyan.net