خودارضائی باعث ضعف بدن می شود و بدلیل نرسیدن کالری مناسب ، سلول های چشم را ضعیف کرده و از بین خواهد برد.

نمی دونستم این کار اشکال داره!  نمی دونستم این قدر عوارض داره! به خدا نمی دونستم گناه داره!

اینها جملاتی است که یک نوجوان، پس از فهمیدن کاری که انجام می داده، بر زبان می آورد. یکی از بیماریهای روحی و جسمی نوجوانان و حتی جوانان و میانسالان خودارضائی است .

بر طبق فرهنگ جامعه ی ما ، از زمان بلوغ تا زمان ازدواج حداقل نزدیک به ده

سال طول خواهد کشید و یکی از راه حل های غلطی که نوجوانان برای برطرف کردن نیازجنسی به سراغ آن می روند ، خودارضائی است . این عمل در میان پسران بسیار شایع تر از دختران است اما در سال های اخیر، آمار دختران نیز به طرز نگران کننده ای در حال افزایش است و این خبر از یک بحران جنسی در سطح نوجوانان می دهد.

بزرگترین مشکل علاوه بر تعصبات کور فرهنگی ،ناآگاهی افراد از این عمل زشت و ناآشنائی با عوارض و مضرات آن است.

در این بخش به طور شفاف با نوجوانان صحبت کرده، ابتدا عوارض مربوط به خودارضایی و سپس راه های درمان آن گفته خواهد شد:

استمناء (خروج مصنوعی منی ) ، اونانیسم ، ماستورباسیون ، جلق و استشها (دفع مصنوعی شهوت) اسامی مختلفی است که به عمل خودارضائی داده می شود.

البته این عمل در مردان بنام استمناء و در زنان به استشها مشهور است و عبارتاست از به ارگاسم رسیدن (ارضا جنسی شدن ) بصورت مصنوعی و به دست خود و یا استفاده با ابزار و آلات مصنوعی.

همانطور که می دانید در خود ارضائی ، خیالبافی و خیالپردازی سهم بسیار زیادی دارد. شما در تصورتان در حال انجام رابطه جنسی، با جنس مقابل هستید در حالی که اینطور نیست و این یعنی اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک فشار زیادی را تحمل کرده و شدیداً درگیر شده و حتی گاهی باید رفتار معکوس داشته باشند!

این عمل در حقیقت نوعی مشکل روحی و یک نوع اعتیاد جسمانی است . افراد پس از خودارضائی دچار احساسات خاصی می شوند . اغلب آنها خود را موجودات ضعیف النفسی می یابند و خود را بیمار و متفاوت از دیگران می دانند.

خودارضائی باعث از بین رفتن اعتماد به نفس می شود. معمولاً افراد به خود قول می دهند که دیگر این عمل را تکرار نکنند، اما دوباره شاهد تکرار آن خواهند بود و همین تکرار باعث می شود تا فکر کنند ، آنها انسان های بی اراده و سست هستند و همین طرز نگاه و طرز تفکر در مورد خود ، باعث تکرار مجدد این عمل خواهد شد.

خودارضائی باعث لاغری یا چاقی مزمن می شود و به سیستم تناسلی ضربه می زند و آن را ضعیف می کند. از آنجائی که پس از انجام این عمل بدن سست و لمس می شود، بنابراین فرد برای مدتی دست به هیچ کاری نمی زند و حتی از مکانش خارج نمی شود. عدم ادرار کردن بعد از این عمل و ماندن منی در بدن باعث عفونت در دراز مدت خواهد شد و حتی دیرتر رفتن به حمام برای شستشو ، باعث ناراحتی های مزمن پوستی می شود. همانطور که گفته شد این عمل به سیستم تناسلی ضربه می زند مثلاً باعث زودانزالی می شود و یا به ناحیه ی پروستات در مردان آسیب خواهد رساند.

خودارضائی باعث ضعف بدن می شود و بدلیل نرسیدن کالری مناسب ، سلول های چشم را ضعیف کرده و از بین خواهد برد . افرادی که خودارضائی می کنند همیشه خسته و کوفته هستند و حالی برای کارکردن و انجام فعالیتهای روزانه را ندارند. خودارضائی به اعصاب پاراسمپاتیک فشار می آورد و باعث می شود تا ماده ای بنام آستین کولین در مغز منتشر شود که باعث حواس پرتی ، کمی حافظه ، عدم تمرکز ، سیاهی رفتن چشم و ضعف در بینائی ، استرس و اضطراب ، حساسیت و زودرنجی ، نوسان خلق و تغییرات سریع اخلاقی و مشکلات خواب مانند بی خوابی یا کم خوابی خواهد شد.

علاوه بر مشکلات ذکر شده ، خودارضائی یکی از عوامل مستقیم نازی شدن و ریزش مو است. فرد دچار صدای وزوز در گوش خواهد شد و نیز ناتوانی جنسی در جوانی را تجربه خواهد کرد و حتی ممکن است دچار انزال غیر ارادی شود یعنی بی اختیار منی از او بصورت قطره قطره خارج شود. اما افراط و ادامه دادن به این عمل باعث ایجاد درد در کشاله ی ران و ناحیه ی تناسلی ، دردهای قولنجی در ناحیه ی لگن و استخوان دنبالچه(باسن ) و حتی کم خونی خواهد شد.

فردی که دست به خودارضائی می زند از نظر اجتماعی نیز دچار مشکلات فراوانی خواهد شد . از جمله به ناسازگاری با خانواده ، بی میل شدن به ازدواج و همسر ، ناتوانی در ارتباط با جنس مقابل ، احساس عزلت و تنهائی ، از بین رفتن عزت و پاکی ، شرافت و جایگاه اجتماعی را می توان نام برد.

بگذارید تا خیلی رو راست و ساده بگویم که این بیماری یعنی اینکه فرد باید منتظر هر اتفاقی در زندگی باشد . از دعواهای میان زن و شوهر گرفته تا خیانت همسر ، ازدواج مجدد همسر و حتی طلاق. نیاز جنسی چیزی نیست که مردان به سادگی از آن چشم پوشی کرده و گذشت کنند. شما که نمی خواهید تمام اهداف ، آرزوها و رویاهایتان را بخاطر خودارضائی از دست بدهید؟!

خودارضائی در زنان

تا به اینجا تمام مضراتی که برای خودارضائی گفته شد ، مضرات عمومی بودند و تابع جنسیت نیستند اما خودارضائی در زنان ، مضرات خاص خود را نیز دارا است که فرد در صورت ابتلا به آن راه درمان نخواهد داشت: همانگونه که گفته شد خودارضائی در دختران جوان و بالغ، پس از مدتی آنان را دچار نوعی بیماری روحی و روانی خواهد نمود که نوعی ناتوانی جنسی بسیار شدید و غیرقابل درمان است.

در این نوع بیماری ، فرد توانایی ارضا شدن از طریق سکس واژینال (دخول ) را از دست داده و از طریق آمیزش و نزدیکی ، به هیچ وجه به ارگاسم نمی رسد و به همین دلیل به شدت از انجام عمل آمیزش اجتناب می کند و این یعنی در زندگی مشتری دچار مشکلات بسیار عمیقی با همسر خود خو اهد شد و از آنجائیکه فرد با عمل دخول ارضا نمی شود ،بنابراین ممکن است از همسرش تقاضای اعمال نامتعارف مانند سکس دهانی یا لمس واژن را بخواهد که معمولاً این اعمال در مدت زمان کمی برای مردان قابل اجرا است و پس از آن دست به این کارها نخواهند زد و از رابطه با همسرشان پشیمان و متنفر خواهند شد و همین سرد شدن رابطه باعث سرخوردگی جنسی در هر دوطرف خواهد شد. بگذارید تا خیلی رو راست و ساده بگویم که این بیماری یعنی اینکه فرد باید منتظر هر اتفاقی در زندگی باشد . از دعواهای میان زن و شوهر گرفته تا خیانت همسر ، ازدواج مجدد همسر و حتی طلاق. نیاز جنسی چیزی نیست که مردان به سادگی از آن چشم پوشی کرده و گذشت کنند. شما که نمی خواهید تمام اهداف ، آرزوها و رویاهایتان را بخاطر خودارضائی از دست بدهید؟!

 

خودارضایی در مردان

شاید عوارض خود ارضایی در آقایان بسیار وحشتناک تر از خانم ها باشد، بی اختیاری در ادرار، و دفع بی اختیار منی در خواب و بیداری، چیزی است که با آبروی فرد سر و کار دارد. زود انزالی، فاجعه مهم دیگری است که  پسرها و مردانی که خودارضایی میکنند در آینده وقتی میخواهند رابطه سالم با همسرشان داشته باشند، دچار آن شده که این یک خصلت بد برای همه ی مردهاست.

حال با تمام این توصیفات ، پرسشی بوجود می آید که اصلاً چه دلیلی دارد که انسان دست به عملی بزند که سراسر بیماری و ضرر است؟! مطمئناً به همین دلیل است که دین اسلام نیز این عمل را گناه کبیره اعلام کرده و آن را با زنا نمودن با محارم برابر و یکسان می داند.

آیا ارزش آن را دارد؟

در قسمت دوم و سوم به راه های روحی و روانی و عملی درمان خودارضایی خواهیم پرداخت.

 

فرآوری: زینب عشقی

بخش خانواده ایرانی تبیان

با نگاهی به کتاب: یک کتاب زنانه ،نوشته:مهدی سیگاریان وفا