تلویزیون یکی از وسایل ارتباط جمعی هر لحظه در اختیار افراد است. به نوعی می توان گفت تلویزیون بعد از پیاده روی، ارزان ترین نوع ورزش و تفریح است و به عنوان یکی از سرگرم کننده های بدون هزینه می باشد. این در حالی است که تبلیغات محتوای این وسیله را اشغال کرده است. کودکان مخاطبان این رسانه هستند و به مرور زمان آرزوهای کودکانه آنها رنگ تبلیغات به خود می گیرد. پدر و مادر با صحبت در مورد تبلیغات و برندها می توانند در مورد چرایی آن با فرزندانشان صحبت کنند. آنها با تمهیداتی که انجام می دهند می توانند یک روز بدون تبلیغات را در کنار فرزندانشان سپری کنند.

وقتی نوجوانان هدف گرفته می شوند
گرایش به سبک خاصی از برند توسط نوجوانان به نوعی هویت جدید آنها را شکل می دهد. بچه ها برای تبلیغات یک کالا، هدف محسوب می شوند چرا که نوجوانان افرادی احساساتی و تاثیر پذیر هستند. وقتی افراد در گروه همسالان قرار می گیرند، تایید نوع پوشش از سوی دوستان، رفتار نوجوان را معلوم می کند به نوعی می توان  گفت افراد در این سنین با تشویق و تایید از سوی دیگران، علی الخصوص گروه همسالان رفتارشان تکرار پذیر می شود و از یکدیگر الگوبرداری می کنند. ترویج نام های تجاری در بین این گروه، آنها را هر چه بیشتر به سمت خرید سوق می دهد. در واقع علاقه به یک برند خاص تا آنجا پیش می رود که به نوعی فرایند تصمیم گیری آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.


تسلیم نشوید
والدین باید نگرانی های خود را در مورد خلع صلاح شدن بچه ها در مقابل تبلیغات جدی بگیرند. گاهی والدین خود نیز تسلیم تبلیغات و برندهای تجاری می شوند. تغییر دیدگاه کودکان به وسیله دوستان و همسالانشان  از مواردی است که زحمت والدین را دربرابر آنها دوچندان می کنند. گاهی برندها در کودکان تقسیمات گروهی ایجاد می کنند و بین روابط دوستی آنها فاصله می اندازد.


وقتی معاشرت جوانان تحت تاثیر قرار می گیرد
نوجوانان اغلب به برندهای تجاری علاقه مند هستند و این امر در چگونگی معاشرت آنها با یکدیگر تاثیر گذار است. استفاده از برندهای خاص در پوشش به نوعی تکلیف همسالان را نسبت به یکدیگر مشخص و هویت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

تحقیقات نشان می دهد که بین فرهنگ خانواده و رفتار نوجوان در مورد نوع لباسهای مارک داری که انتخاب می کنند، رابطه وجود دارند. در واقع  این خانواده هستند که از دوران کودکی لباسهای خاصی را برای کودک خود انتخاب می کنند و در بزرگسالی رفتار والدین در خصوص نوع برند خاص در هر زمینه ای می تواند تاثیر گذار باشد

حل شدن در تبلیغات
تبلیغات در یک برنامه، فکر کودکان را هدف قرار داده است. به نوعی می توان گفت تبلیغات آنها را در خود حل کرده است. معمولا رسانه کودکان کم سن وسال را هدف قرار می دهد و در سنین پایین تر بیشتر احساسی تصمیم می گیرند تا عقلی و صاحبان تبلیغات از این موضوع سوء استفاده می کنند. اما چطور می توان سبک زندگی آنها را طوری طرح ریزی کرد که برندها نتوانند آنها را تحت تاثیر قرار دهند؟


فرهنگ خانواده و یک انتخاب
تحقیقات نشان می دهد که بین فرهنگ خانواده و رفتار نوجوان در مورد نوع لباسهای مارک داری که انتخاب می کنند، رابطه وجود دارند. در واقع  این خانواده هستند که از دوران کودکی لباسهای خاصی را برای کودک خود انتخاب می کنند و در بزرگسالی رفتار والدین در خصوص نوع برند خاص در هر زمینه ای می تواند تاثیر گذار باشد.


محبوس در زندان تبلیغات
فضای مجازی بهترین محل برای تبلیغات است. کودکان و نوجوانان ساعتهای زیادی از روز خود را صرف جست وجو در اینترنت می کنند. تعداد زیادی از وب سایت ها توجه کودکان  و نوجوانان را جلب می کنند، آنها با ترویج محصولات خاص با استفاده از روش های نرم تبلیغاتی آنها را هدف قرار می دهند. در این میان پادزهر تبلیغات نزد والدین است و آنها با اشراف به فضای مجازی می توانند عکس العمل لازم را انجام دهند. 

 

هانیه ورشوچی
بخش خانواده ایرانی تبیان

 

 

نوجوان عشق برند
آیا آنچه ما در مورد خودمان فکر می کنیم ، با آنچه دیگران در مورد ما فکر می کنند تفاوت دارد ؟
تاثیرات تبلیغات بر نوجوان

یواشکی با والدین نوجوان

والدین در سنینی که فرزندشان به نوجوانی می رسد با مسائل و مشکلاتی رو به رو می شوند که قبلا وجود نداشته است. بنابراین برای برقراری ارتباط و رفتار صحیح با نوجوان بایستی قبل از هرچیز با خصایص و ویژگی های طبیعی وی آشنا شد.
تبلیغات و نوجوان

معرفی یک انسان خطرناک

شاید برای شما هم پیش بیاید که با او روبه رو شوید پس بهتر است بدانید چه رفتاری مناسب است؟

منبع : tebyan.net