علاقه برای استفاده از لوازم آرایشی توسط کودکان به ویژه دختران زیر هفت سال از جمله نگرانی خانواده هاست.

خانواده آکا ایران


دغدغه اصلی زمانی بوجود می آید که والدین نمی دانند در مقابل این خواسته و کنجکاوی کودکان چه پاسخی باید داد و چگونه باید با آنها برخورد کرد.

«سالکا بوچر و سانجیو آدیهتی، یک زوج جوان اهل سوئیس که بعد از یک هفته انتظار در ترکیه موفق به دریافت ویزای ورود به ایران شده اند، برای اولین بار است که به ایران سفر کرده اند. «سانجیو» که از مدل مو و آرایش صورت دختران ایرانی تعجب کرده است می گوید: من و سالکا وقتی می دیدیم سر دختران از زیر روسری پف کرده است، احتمال می دادیم که زنان ایرانی حتما موهای بلندی دارند و آن را به زور زیر شال یا روسریشان جا داده اند، اما بعد ها متوجه شدیم که کلیپس موهای آنهاست که به این شکل درآمده است. البته آن ها زیاد هم آرایش می کنند.»

در گذشته آرایش کردن مرزهایی داشت؛ هم مرز سنی و هم مرز موقعیتی. آرایش های تند و غلیظ جایی در کوچه و بازار و محل کار و تحصیل نداشتند. اما امروزه سن آرایش کردن پایین آمده و مرزهای موقعیتی هم جابه جا شده اند و متاسفانه شاهد آرایش های غلیظ از سوی دختران نوجوان در کوچه و خیابان هستیم. امروزه اگر والدی باشیم که دختری در آستانه بلوغ در خانه داریم، مُدام نگرانیم و دلمان نمی خواهد او هم به یکی از دختران آرایش کرده خیابان تبدیل شود. یکی از دلایل این حجم از مشغولیت به ظاهر، تغییراتی است که در سن نوجوانی در ظاهر فرد رخ می دهد. آنها ساعت ها جلوی آینه خود را تماشا می کنند. اغلب از ظاهر خود ناراضی اند و به دنبال معیارهای زیبایی و راه های دستیابی به آنها هستند و در مورد وزن، ظاهر، رنگ پوست و اعضای صورتشان دچار حساسیت اند. به همین دلیل به سمت آرایش کردن که یکی از راههای آسان برای رسیدن به معیارهای زیبایی است، قدم برمی دارند. اگر دلایل را بشناسیم، راهکارها زودتر خودشان را نشانمان می دهند و قبل از وقوع واقعه، می توانیم پیشگیری کنیم.

1.مرا ببینید

تحقیر و تنبیه و محرومیت آخرین راهکار نیست، اگر نوجوانی دارید که به دنبال آرایش کردن است، بهتر است از تنبیه و تحقیر استفاده نکنید چون احتمالا نتیجه عکس می دهد

نوجوان دوست دارد دیده شود و قضاوت خوب دیگران را جلب کند. پس نخستین چیزی که به ذهنش می رسد این است که «اگر زیبا باشم، هویت فردی جدید کسب کرده و شخصیتی چشمگیر خواهم داشت». گمان می کند با ظاهری به زعم خودش آراسته می تواند روی دیگران تأثیر مثبت داشته باشد و تصویری جذاب از خود در ذهن دیگران بسازد و هویتی آرمانی کسب کند. دیده شدن یکی از اولویت های مهم دوره نوجوانی است. اگر صاحب کودکی هستید که هنوز تا نوجوانی اش زمان باقی است بهتر است از همین حالا سعی کنید اعتماد به نفس او را تقویت کنید و کاری نکنید که نوجوانتان گمان کند تمام شخصیت اش به ظاهرش وابسته است.

2.آنچه هستم را دوست ندارم

برخی دختران نوجوان از آرایش کردن به عنوان پوششی برای پنهان کردن هویت واقعی خود استفاده می کنند. آنها از آنچه هستند احساس رضایت و شادمانی نمی کنند. نتیجه یک پژوهش نشان می دهد درصد زیادی از زنان ایرانی از ظاهر خود ناراضی اند و به دنبال راهی برای جبران آن هستند. قبل از آنکه بخواهید در مورد آرایش کردن و نکردن دختر نوجوانتان نگران شوید و اقدامی بکنید، بهتر است دستی به سروگوش افکار و معیارهای زیبایی که خودتان در ذهن دارید، بکشید.

3.تلافی می کنم

آنقدر مستبد بوده اید و رفتاری سختگیرانه داشته اید که فرزندتان با ترس و لرز نظرات و دغدغه هایش را با شما درمیان گذاشته یا قید بحث و گفت وگو و ابراز مخالفت با شما را زده و همیشه مثل برده ای سر به زیر به حرفتان گوش داده است؟ باید بگوییم که این احساس برد و پیروزی تا زمان نوجوانی فرزندتان بیشتر دوام نخواهد داشت. او بالاخره راهی برای ابراز مخالفت و رساندن صدای اعتراضش به شما پیدا خواهد کرد. مثلا اگر از دختران آرایش کرده به روش های غیراصولی و نابجا انتقاد کرده اید به آرایش رو می آورند.

4.همدلی می کنم

راهش مشخص است؛ با نوجوانتان دوست باشید، خانه را به پادگان نظامی تبدیل نکنید و فرزندتان را همانند برده ای بله، چشم گو بار نیاورید. در عوض با او راحت صحبت کنید. دوست باشید و از سلایق و علایقش سر درآورید. احساس همدلی اش را برانگیزید و سعی کنید خودتان را جای او بگذارید.

5. قهرمان من تویی

قهرمان سازی و الگویابی از خصوصیات نوجوانی است. کافی است سری به صفحات طرفداران بازیگران و خواننده ها و ورزشکاران بزنید، با نگاه ساده و دقت سطحی هم می توانید ببینید که حدود سنی اغلب آنها حدود 12 تا 19 سال است؛ یعنی دوره نوجوانی. نوجوان همه تلاشش را می کند تا خودش را به قهرمان و الگویش یا چیزی که او می پسندد شبیه کند.

6.همرنگ جماعت می شوم

فشار اجتماع که شامل دوستان، همکلاسی ها و خانواده است، تأثیر بسزایی در نوع برخورد نوجوان با ظاهرش دارد. نوجوانی که از سوی دوستان و خانواده اش به خاطر ظاهر ساده و بی نقش و نگار، تحقیر و تمسخر شود، محتمل است که خیلی زود به سمت عمل جراحی زیبایی و آرایش کردن گام بردارد.

7.اجتماع قابل اطمینان

برخی دختران نوجوان از آرایش کردن به عنوان پوششی برای پنهان کردن هویت واقعی خود استفاده می کنند. آنها از آنچه هستند احساس رضایت و شادمانی نمی کنند

بر رفت وآمدهای خودتان با افراد و دوستان خانوادگی حساس باشید و آنهایی را انتخاب کنید که می دانید آرایش کردن و ظاهرپرستی برای شان در اولویت ارزش ها نیست.افرادی که در خانواده و اجتماع مذهبی زندگی و رفت وآمد می کنند، ارزش هایشان هم متفاوت است و کمتر تحت فشار اجتماع به سمت آرایش کردن و آراستن غیرطبیعی متمایلند.

8. مثل مادرم هستم

واضح است مادری که مشتاق آرایش کردن است مسئله آرایش کردن دخترش نه برایش امری غیرمعمول است و نه مسئله ای قابل اعتنا بلکه امری طبیعی به شمار می آید، پس قطعا دختری خواهد داشت که از ابتدا بیش از باطن، مشغول ظاهر و آرایش آن است. یادتان باشد دختران نوجوان از مادرانشان الگوبرداری می کنند.


کلید حل مشکل چیست؟


*نوجوان باید با واقعیات آشنا شود تا فریب تبلیغات و تصاویر غیرواقعی و اغراق آمیز رسانه ها را نخورد. به او توضیح دهید که بسیاری از این تصاویری که می بیند به لطف نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ به این شکل درآمده اند یا آن اندام هایی که در میان عروسک های اغلب ساخت غرب می بیند، غیراستاندارد و غیرواقعی است. او را با واقعیت جوامع مختلف آشنا کنید


*او را در آغوش بکشید؛ دختر نوجوانتان را در آغوش بگیرید و از زیبایی او تعریف کنید. دست از انتقاد و سرزنش و تحقیرها بردارید. محبت و ستایش باعث می شود که خودباوری در او تقویت شده و مقبول واقع شدن برایش یک آرزوی دست نیافتنی و عقده روانی نباشد


*از مضرات استفاده از لوازم آرایش صحبت کنید؛ آرایش کردن باعث پیری زودرس در زنان می شود، خاصه آنهایی که از نوجوانی آن را شروع کرده اند. تحقیقی درباره نحوه ساخت لوازم آرایش، مواد مصرفی آنها و تأثیری که بر پوست و سلامت جسم دارند بکنید و نتیجه آن را با دخترتان بررسی کنید


*تحقیر و تنبیه و محرومیت آخرین راهکار نیست، اگر نوجوانی دارید که به دنبال آرایش کردن است، بهتر است از تنبیه و تحقیر استفاده نکنید چون احتمالا نتیجه عکس می دهد، نهایتا اینکه در غیبت شما و جایی که حضور نداشته باشید به کارش ادامه خواهد داد. بهتر است علت یابی کرده و مسئله را ریشه ای حل کنیدمنبع: tebyan

منبع :