آکاایران: چند نکته و توصیه به والدین در رابطه با افسردگی نوجوانان
افسردگی غالباً ارثی است. علت آن می تواند سوء استفاده جسمی یا جنسی باشد یا به دلیل وقوع اتفاقی اضطراب آور همچون طلاق، مرگ و یا از هم پاشیدن یک ارتباط عاطفی ایجاد شده باشد.
آکا ایران


افسردگی نوجوانان را نباید تنها دمدمی مزاجی، تنگ خلقی یا غمگینی گذرا محسوب کرد؛ این قضیه مشکلی جدی است که تمام جنبه های زندگی نوجوان را تحت تأثیر خود قرار می دهد. افسردگی نوجوان می تواند منجر به سوء مصرف مواد مخدر و الکل، بیزاری از خود و خودزنی، بارداری، خشونت و یا حتی خودکشی شود. اما شما به عنوان یک والد، معلم و یا دوست نگران و مسئول راه های بسیاری برای کمک در اختیار دارید. صحبت با نوجوان در مورد مشکلش و ارائه حمایت از جانب شما می تواند به برگرداندن نوجوان به حالت عادی کمک شایانی کند.

علت هرچه باشد افسردگی یک بیماری زیست شناختی است. به هیچ وجه مسئله شرم آوری نیست و احتیاج به درمان دارد. اغلب برای نوجوانان ترکیبی از دارودرمانی و رفتاردرمانی شناختی توصیه می شود.
اگر فکر می کنید که نوجوان شما افسرده است، آن ها را برای ارزیابی بیاورید. از دکترتان بخواهید یک روانپزشک به شما معرفی کند یا به یک کلینیک محلی سلامت روان مراجعه کنید.

تصورات غلط بسیاری در مورد افسردگی نوجوانان وجود دارد. بله، دوران نوجوانی سال های دشواری است اما بسیاری از نوجوانان احساس وحشت و نگرانی خویش را با دوستی های خوب، موفقیت در مدرسه و یا فعالیت های اجتماعی به تعادل می رسانند و حس قوی ای نسبت به خویش پیدا می کنید.

تصورات غلط بسیاری در مورد افسردگی نوجوانان وجود دارد. بله، دوران نوجوانی سال های دشواری است اما بسیاری از نوجوانان احساس وحشت و نگرانی خویش را با دوستی های خوب، موفقیت در مدرسه و یا فعالیت های اجتماعی به تعادل می رسانند و حس قوی ای نسبت به خویش پیدا می کنید.


درک افسردگی در نوجوانان
انتظار می رود گاهی حالات بد و یا رفتارهای عجیب از سوی نوجوانان دیده شود اما افسردگی چیزی متفاوت است. افسردگی می تواند جوهر و ماهیت شخصیت یک نوجوان را از بین ببرد، و باعث احساس نیرومندی از غم و اندوه، ناامیدی و خشم گردد.
چه بروز افسردگی نوجوان به واقع رو به افزایش گذاشته باشد چه ما امروزه بیشتر از آن مطلع شده باشیم تفاوتی ندارد. این واقعیت به قوت خود باقی است که افسردگی در نوجوانان بسیار بیش از آنچه مردم فکر می کنید اتفاق می افتد. و اگر چه افسردگی بسیار قابل درمان است، کارشناسان می گویند تنها یک پنجم نوجوانان افسرده کمک دریافت می کنید. برخلاف بزرگ سالان، که خود می توانند به دنبال درخواست و یافتن کمک برای خود باشند، نوجوانان غالباً برای شناخت رنج هایشان و برای گرفتن درمان مورد نیازشان باید بر والدین، معلمان و یا مراقبین دیگر تکیه کنند. بنابراین اگر نوجوانی در اطراف خود دارید ضروری است که بدانید افسردگی نوجوانان چه علائمی دارد و برای مقابله با آن و درمانش چه باید کرد.


علائم و نشانه های افسردگی نوجوان
نوجوانان با فشارهای بسیاری روبه رو هستند از تغییرات دوران بلوغ گرفته تا پاسخ به این پرسش که چه کسی هستند و جایگاهشان کجاست. نوجوانان که در مرحله گذار از کودکی به بزرگ سالی هستند و درصدد یافتن استقلال خود هستند ممکن است با والدین خود دچار تعارض شوند. با این احوال همواره ساده نیست که میان افسردگی و دمدمی مزاجی عادی نوجوانان فرق بگذاریم. چیزی که قضیه را بغرنج تر می کند این است که نوجوانان افسرده همیشه ناراحت به نظر نمی رسند و یا اغلب در انزوا به سر نمی برند. برای برخی از نوجوانان افسرده، علائمی چون تحریک پذیری، پرخاشگری، و خشم برجسته تر است.
 

علائم و نشانه های افسردگی در نوجوانان 
• غم یا ناامیدی
• تحریک پذیری، خشم، و یا خصومت
• گریه های مکرر
• انزوا و دوری گزینی از دوستان و خانواده
• عدم علاقه مندی به انجام فعالیت
• تغییر در عادات خواب و تغذیه
• بی قراری و اضطراب
• احساس بی ارزش بودن و گناهکاری
• فقدان شور و شوق و انگیزه
• خستگی یا فقدان انرژی
• مشکل در تمرکز
• افکار مرتبط با مرگ یا خودکشی

اگر اطمینان ندارید که نوجوانتان افسرده است و یا تنها خصوصیات مربوط به دوران نوجوانی را از خود بروز می دهد، در نظر آورید که علائم چه مدت وجود دارند، تا چه اندازه شدید هستند و نوجوان تا چه اندازه متفاوت از گذشته رفتار می کند. تفاوت های طولانی مدت و شدید در شخصیت، حالات و یا رفتارهای نوجوان را باید هشداری حاکی از یک مشکل حادتر در نظر گرفت.


تفاوت بین افسردگی نوجوان و بزرگ سال
افسردگی در نوجوانان می تواند بسیار با افسردگی در بزرگ سالان تفاوت داشته باشد. علائم افسردگی زیر در نوجوانان شایع تر است:
خلق وخوی تحریک پذیر یا عصبانی - همان طور که در بالا اشاره شد، تحریک پذیری، و نه غم و اندوه، اغلب خلق وخوی غالب در نوجوانان افسرده است. یک نوجوان افسرده ممکن است بدخلق، خصمانه، ناامید و یا آماده برای واکنش های انفجاری عصبی باشد.
دردهای غیرقابل توضیح- نوجوانان افسرده اغلب در مورد بیماری های جسمانی مانند سردرد و یا دچار دردهای دستگاه گوارش شکایت دارند. اگر معاینه جسمی کامل هیچ گونه مشکل پزشکی ای را نشان نمی دهد. این دردها ممکن است حاکی از افسردگی باشند.
حساسیت بیش از حد نسبت به انتقاد- نوجوانان افسرده گرفتار احساس بی ارزشی هستند این باعث می شود نسبت به انتقاد، طرد شدن و شکست بسیار آسیب پذیر باشند.
دوری گزینی از برخی از مردم و نه تمام آن ها- در حالی که بزرگ سالان افسرده گوشه گیر و منزوی اند، نوجوانان افسرده حداقل برخی از دوستان خود را نگه می دارند. با این حال نوجوانان مبتلا به افسردگی ممکن است کمتر از قبل معاشرتی باشند، از والدین خود دوری گزینند و یا اوقات خود را با گروه هایی متفاوت سپری کنند.

,آکا ایران،مجله اینترنتی،مجله


اثرات افسردگی نوجوان
اثرات منفی افسردگی نوجوانان بسیار فراتر از تنها یک حال و هوای غمناک است. بسیاری از حالت ها و رفتارهای عصیانگرانه و ناسالم نوجوانان در حقیقت نشانگر افسردگی هستند. در زیر شیوه هایی را ملاحظه خواهید کرد که نوجوانان برای کنار آمدن با مشکلات و دردهای احساسی شان استفاده می کنید:
مشکلات در مدرسه. افسردگی می تواند باعث کاهش انرژی و مشکلات تمرکز بشود. این مسئله می تواند منجر به کم شدن حضور نوجوان در مدرسه و افت نمرات شود و دانش آموزی که قبلاً موفق بوده را با ناامیدی مواجه کند.
فرار کردن. بسیاری از نوجوانان افسرده از خانه فرار می کنید و یا در مورد آن صحبت می کنید.چنین تلاش هایی معمولاً اعلام درخواست کمک است.
سوء استعمال الکل و مواد مخدر. نوجوانان ممکن است برای "خود درمانی" افسردگی خویش از الکل یا مواد مخدر استفاده کنند. متأسفانه این کار تنها وضعیت را بدتر می کند.
اعتماد به نفس پایین. افسردگی می تواند سبب بروز و تشدید احساس نازیبا بودن، شرم، شکست، و بی ارزشی شود.
اعتیاد به اینترنت. نوجوانان ممکن است برای فرار از مشکلات خویش به اینترنت پناه ببرند. اما استفاده بیش از حد از کامپیوتر تنها انزوای آن ها را افزایش می دهد، آن ها را افسرده تر می کند.
رفتار بی پروا. نوجوانان افسرده ممکن است درگیر رفتارهای خطرناک و پ ریسک شوند، رفتارهایی همچون رانندگی بی احتیاط و بی پروا، مصرف خارج از کنترل نوشیدنی های الکلی، و روابط جنسی ناایمن.
خشونت. برخی از نوجوانان افسرده-خصوصاً آن هایی که قبلاً قربانی قلدری و زورگویی بوده اند- به خشونت روی می آورند. برای نمونه می توان به قتل عام مدارس کلمباین و نوتون اشاره کرد. نفرت از خود و آرزوی مرگ داشتن می تواند به صورت خشونت و جنون آدم کشی فوران کند.
افسردگی نوجوان همچنین می تواند با مشکلات روحی و روانی دیگری از جمله اختلالات غذا خوردن و آسیب رساندن به خود، همراه باشد.


علائم هشدار دهنده خودکشی در نوجوانان
نوجوانان بسیار افسرده غالباً در مورد خودکشی فکر می کنند، صحبت می کنید و یا برای جلب توجه اقدام به خودکشی می کنید. اما میزان بالایی از اقدام به خودکشی ها در نوجوانان موفقیت آمیز است، بنابراین افکار خودکشی یا صحبت پیرامون آن را باید کاملاً جدی گرفت.
در اکثر خودکشی های نوجوانان، افسردگی و یا اختلالات روانی دیگر نقش اساسی را بازی می کنند. در نوجوانان افسرده ای که مصرف الکل و یا مواد مخدر استعمال می کنید، خطر حتی بیشتر خودکشی است. از آنجا که خطر خودکشی امری بسیار جدی است، نوجوانان افسرده را باید از نظر بروز رفتار یا افکار خودکشی کاملاً تحت نظر قرار داد و مراقبت کرد.


علائم هشدار دهنده خودکشی در نوجوانان افسرده

• صحبت و یا شوخی کردن در مورد خودکشی
• گفتن حرف هایی همچون"بهتر است بمیرم"،"کاش می توانستم برای همیشه ناپدید شوم"، یا"هیچ راه نجاتی نیست"
• مثبت صحبت کردن در مورد مرگ و خیال پردازی در مورد مردن.(اگر بمیرم مردم احتمالاً بیشتر دوستم خواهند داشت.)
• نوشتن داستان و سرودن شعر در مورد مرگ، مردن یا خودکشی
• نشان دادن رفتارهای بی پروا و جسورانه و یا مکرراً مواجه شدن با حوادث منجر به جراحات
• بخشیدن جوایز و دارایی های بسیار ارزشمند خود
• خداحافظی با دوستان و خانواده چنان که این آخرین دیدار است.
• جستجو برای یافتن اسلحه، قرص و یا دیگر وسیله های خودکشی.
تشویق یک نوجوان افسرده به خود افشایی و حرف زدن از خود

اگر گمان می برید که نوجوانتان از افسردگی رنج می برد، سریعاً با او صحبت کنید. حتی اگر مطمئن نیستید که او مبتلا به افسردگی است، کماکان رفتار و احساسات دردسر ساز و مشکل ساز او می تواند نشانه ی یک مسئله باشد.
مشکل افسردگی باشد یا نباشد در هر صورت باید هرچه زودتر مورد توجه قرار گیرد و به آن رسیدگی شود. به شیوه ای محبت آمیز و بدون قضاوت نگرانی های خود را با به نوجوانتان بگویید. اجازه بدهید که او بدانید شما چه نشانه هایی از افسردگی را مشاهده کرده اید و این قضیه چرا شما را نگران می کند. سپس او را تشویق کنید تا وضعیتی که در آن به سر می برد را برای شما تشریح کند.
ممکن نوجوان به این کار تمایلی نشان ندهد. او ممکن است خجالت بکشد و یا هراس داشته باشد که شما نتوانید درست احساسات او را بفهمید. و یا نوجوانان افسرده ممکن است در ابراز احساسات خویش با دشواری رو به رو شوند.
اگر نوجوان شما ادعا می کند هیچ مشکلی وجود ندارد اما با این حال توضیحی برای رفتارهای حاکی از افسردگی خود ندارد، شما باید به غریزه خود اعتماد کنید. به خاطر داشته باشید که انکار، یک احساس قوی است. به علاوه نوجوانان ممکن است باور نکنند که آنچه تجربه می کنید ناشی از افسردگی است.

,آکا ایران،مجله اینترنتی،مجله


نکاتی برای صحبت با یک نوجوان افسرده
پیشنهاد کمک و حمایت. به نوجوان افسرده اطمینان بدهید که به طور کامل و بدون هیچ قید و شرطی در کنار او هستید. سؤالات زیادی از او نپرسید (نوجوانان دوست ندارند احساس کنند زیر نظرند و تحت فشار هستند ) اما برای او این مطلب را کاملاً روشن کنید که شما مایل هستید و آمادگی دارید هرگونه حمایتی که نیاز دارند به آن ها ارائه کنید.
به نرمی صحبت کنید اما استوار و ثابت قدم باشید. اگر نوجوان، در ابتدای امر شما را به حریم خویش راه نداد، دست از تلاش برندارید. صحبت کردن در مورد افسردگی می تواند برای نوجوانان بسیار دشوار باشد. به نرمی و ملایمت با او صحبت کنید تا احساس راحتی کند.
گوش دادن بدون انتقاد . زمانی که نوجوانتان شروع به صحبت و خود افشایی کرد در برابر هرگونه وسوسه ی انتقاد و یا قضاوت مقامت کنید. مهم ترین مسئله این است که فرزند شما اینک با شما مکالمه می کند.از دادن نظرات و توصیه کردن های بیجا اجتناب کنید و تصمیم گیری نکنید
احساسات او را ارزشمند محسوب کنید. سعی نکنید با صحبت کردن افسردگی نوجوانتان را درمان و رفع کنید حتی اگر مشکلات و نگرانی های او به نظر شما احمقانه و غیرمنطقی می آید. تنها سعی کنید درد و ناراحتی ای که او احساس می کند را مورد تصدیق قرار دهید. اگر این کار را نکنید او فکر خواهد کرد احساسات و عواطفش را جدی نگرفته اید.


درمان افسردگی نوجوان
افسردگی اگر درمان نشود می تواند بسیار مخرب باشد ، بنابراین درست روی دست نگذارید تا علائم به خودی خود محو شوند. اگر علائم هشدار دهنده افسردگی را در نوجوان مشاهده می کنید به دنبال درمان برای او باشید.
برای نوجوان از پزشک خانوادگی خود وقت معاینه بگیرید. به پزشک علائم هشدار دهنده افسردگی را که در نوجوان مشاهده کردید، اطلاع دهید و بگویید این علائم چه مدت است که بروز پیدا کرده اند و تا چه اندازه زندگی روزانه نوجوان شما را تحت الشعاع قرار داده اند و در مورد الگوی تکرار این رفتارها و علائم توضیح دهید. همچنین اگر یکی از بستگان نزدیک نوجوان قبلاً به افسردگی و یا دیگر بیماری های روانی مبتلا شده است باید پزشک را در جریان بگذارید. پزشک به عنوان بخشی از غربالگری افسردگی، نوجوان را از لحاظ جسمی معاینه می کند و از او نمونه خون می گیرد تا مشخص شود آیا علائمی که نوجوان بروز می دهد دلیل جسمانی و پزشکی دارند یا خیر.


به دنبال یک متخصص افسردگی باشید
اگر افسردگی نوجوان مربوط به مسائل پزشکی و سلامت جسمانی نیست، از پزشک خود بخواهید شما را به یک روانشناس یا روانپزشک که متخصص کودکان و نوجوانان باشد ارجاع دهد. افسردگی در نوجوانان مسئله ی پیچیده ایست خصوصاً وقتی قرار است برای درمان های دارویی تصمیم گرفته شود. یک متخصص سلامت روانی با تحصیلات پیشرفته و سابقه درمان نوجوانان بهترین گزینه برای درمان نوجوان شماست.
هنگامی که می خواهید یک متخصص را انتخاب کنید حتماً نظر فرزندتان را هم جویا شوید. نوجوانان در مورد تصمیمات درمانی به والدین خویش وابسته اند بنابراین به آنچه به شما میگویند گوش دهید. هیچ درمانگری معجزه گر نیست و هیچ درمانی برای همه افراد کارساز نیست. اگر فرزند شما احساس خوشایندی ندارد و یا نمی تواند با روان شناس یا روانپزشک ارتباط مناسبی برقرار کند، درخواست ارجاع به متخصص دیگری که احتمالاً برای فرزند شما مناسب تر است، را بکنید.


تنها به درمان دارویی اکتفا نکنید
درمانگری که انتخاب کرده اید در مورد روش های درمانی با شما مذاکره خواهد کرد. گزینه های درمانی بسیاری برای افسردگی نوجوانان وجود دارد، از جمله گفتار درمانی، گروه یا خانواده درمانی و دارودرمانی.
گفتار درمانی اغلب در افسردگی های ملایم تا متوسط گزینه مناسبی برای شروع است. در طی این دوره درمانی ممکن است مشکل فرزند شما حل شود. اگر این گونه نشد ممکن است دارودرمانی ضروری باشد. با این حال، از داروهای ضدافسردگی تنها باید به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی گسترده تر استفاده شود.
متأسفانه برخی از والدین احساس می کنید باید به مصرف داروهای ضدافسردگی نسبت به دیگر درمان های پرهزینه و یا زمان بر اولویت داد. با این حال، شما وقت دارید تا گزینه های مختلف درمانی را بررسی کنید، مگر در حالتی که نوجوانتان دارای ریسک بالای اقدام به خودکشی باشد که در آن صورت درمان دارویی و/یا مراقبت دقیق ضروری است.


خطرات استفاده از داروهای ضدافسردگی برای نوجوان
در موارد شدید افسردگی، دارو ممکن است به کاهش و بهبود علائم افسردگی کمک کند. با این حال، داروهای ضدافسردگی همیشه بهترین گزینه برای درمان نیست. آن ها خطرات و عوارض جانبی مربوط به خود را دارند. اهمیت دارد که قبل از شروع درمانی دارویی برای نوجوانتان مضرات آن را در مقابل فوایدش در نظر بگیرید.


داروهای ضدافسردگی و مغز نوجوان
داروهای ضدافسردگی برای بزرگ سالان طراحی و بر روی آنان تست شده است، بنابراین تأثیر آن ها بر مغزهای جوان و در حال رشد هنوز به طور کامل شناخته نشده است. بعضی از محققان ابراز نگران می کنید که استفاده از مواد مخدری مانند پروزاک در کودکان و نوجوانان ممکن است در رشد عادی مغز آن ها تداخل ایجاد کند.
در نوجوانان مغز به سرعت رشد می کند و قرار گرفتن در معرض داروهای ضدافسردگی ممکن است بر این رشد تأثیر بگذارد- خصوصاً بر نحوه مدیریت استرس و تنظیم احساسات.


هشدار داروهای ضدافسردگی برای خودکشی نوجوانان
داروهای ضدافسردگی ممکن است خطر فکر کردن به خودکشی و اقدام برای آن را در برخی از نوجوانان افزایش دهد. تمام داروهای ضدافسردگی از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ملزم هستند که برچسب "جعبه سیاه" را برخود داشته باشند این برچسب حاکی از خطر بالایی است که این محصولات می تواند برای افراد زیر 24 سال داشته باشد. در دو ماه اول شروع درمان با داروهای ضدافسردگی خطر خودکشی در بالاترین حد خود است.
نوجوانانی که از اختلال دو قطبی رنج می برند، سابقه بیماری اختلال دو قطبی را در خانواده خود دارند و یا دارای سابقه اقدام به خودکشی هستند در معرض خطر شدیدتری برای خودکشی قرار دارند.
نوجوانانی که تحت درمان با داروهای ضدافسردگی هستند را باید به خوبی مراقبت کرد تا اگر علائم افسردگی در آن ها شدیدتر شد سریعاً مطلع شوید. علائم هشدار دهنده شامل علائمی حاکی از تشدید اضطراب، تحریک پذیری، یا خشم می شوند. تغییرات غیرمعمول در رفتار نیز هشداردهنده هستند.
بر مبنای دستورالعمل FDA، بعد از شروع درمان با یک داروی ضدافسردگی و یا تغییر دوز دارو، نوجوان شما باید به دکتر خود مراجعه کند:

,آکا ایران،مجله اینترنتی،مجله


یک بار در هفته به مدت چهار هفته
ماه بعد به شکل هر دو هفته یک بار
در پایان 12هفته بعد از آغاز مصرف دارو
علائم هشدار دهنده در مورد نوجوانانی که داروهای ضدافسردگی مصرف می کنید
اگر متوجه هر کدام از این علائم شدید با دکتر تماس بگیرید
افکار جدید در مورد خودکشی
اقدام ناموفق جهت خودکشی
تشدید افسردگی
تشدید اضطراب و یا ایجاد استرس های جدید
احساس آشفتگی و یا بی قراری
حملات وحشت
مشکل در خواب (بی خوابی)
تشدید تحریک پذیری
اقدامات تهاجمی، عصبانی بودن، و یا اعمال خشونت
اقدامات ناگهانی و خطرناک
بیش فعالی افراطی و صحبت کردن بسیار (جنون خفیف یا شیدایی)
تغییرات غیرمعمول دیگر در رفتار


پشتیبانی از نوجوان طی درمان افسردگی
زمانی که نوجوان شما وارد مراحل درمانی می شود مهم ترین چیز آن است که به او اطمینان بدهید که همواره برای کمک و شنیدن حرف هایش در کنار او هستید. او در این زمان بیش از هر زمان دیگری احتیاج دارد که بداند شما برای او ارزش قائلید، او را می پذیرید و به او اهمیت می دهید.
او را درک کنید. زندگی با یک نوجوان افسرده می تواند دشوار باشد. مواقعی وجود دارند که شما ممکن است خستگی مفرط، ناامیدی، احساس طرد شدن و یا دیگر احساسات منفی را تجربه کنید. در این دوران نباید از یاد ببرید که فرزند شما عمداً این گونه رفتار نمی کند. نوجوان شما در حال رنج کشیدن است. بنابراین تمام تلاش خود را به کار ببرید تا او را درک کرده و شکیبا باشد.
نوجوان را تشویق به فعالیت بدنی کنید. او را تشویق کنید تا فعال باقی بماند. تمرین های ورزشی می تواند تا حد بسیار زیادی علائم افسردگی را تسکین دهد. بنابراین سعی کنید ورزش را در برنامه روزانه نوجوان خود بگنجانید. کارهایی ساده ای مثل قدم زدن در هوای آزاد و یا دوچرخه سواری می توانند مفید باشند.
او را تشویق به فعالیت های اجتماعی بکنید. انزوا تنها افسردگی را تشدید می کند. بنابراین نوجوان را تشویق به دیدار دوستان و تلاش برای معاشرت با دیگران بکنید. به او فعالیت های اجتماعی مورد علاقه اش را پیشنهاد کنید، فعالیت هایی مانند ورزش، باشگاه ها و کلوپ ها و یا کلاس های هنری.
در درمان نوجوانتان نقش فعال داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که نوجوان دوره درمان را کامل می کند و دستورالعمل های درمانی را رعایت می کند. بسیار اهمیت دارد که فرزند شما داروهای تجویز شده را طبق دستورالعمل مصرف کند. تغییراتی که در وضعیت او به وجود می آید را پیگیری کنید و اگر علائم افسردگی رو به تشدید بودند پزشک را در جریان بگذارید.
در مورد افسردگی اطلاعات کسب کنید. همان طوری که اگر فرزند شما دچار بیماری ای می شد که شما اطلاعات اندکی در مورد آن داشتید مطمئناً به آموختن در مورد آن بیماری اقدام می کردید، در مورد افسردگی نیز اطلاعات کسب کنید. هر چه بیشتر بدانید، برای کمک به نوجوانان افسرده خود بهتر مجهز خواهید بود. نوجوان خود را نیز تشویق به یادگیری بیشتر در مورد افسردگی بکنید. کسب اطلاعات در مورد افسردگی به فرزند شما کمک می کند تا بفهمد تنها او نیست که چنین شرایطی دارد و بهتر می تواند متوجه شود چه دورانی را می گذراند.
مسیر بهبودی نوجوان افسرده شما ممکن است پر از دست انداز باشد، بنابراین صبور باشید. برای پیروزی های کوچک شادمانی کنید و برای شکست های گاه به گاه آماده باشید. مهم تر از همه، خود و خانواده تان را در مقایسه با دیگران مورد قضاوت قرار ندهید. تا زمانی که بیشترین تلاش خود را برای کمک به فرزندتان به کار ببندید ، وظیفه خود را به خوبی انجام داده اید.


زمانی که یکی از فرزندانتان مبتلا به افسردگی است از تمام اعضای خانواده مراقبت کنید.
به عنوان والدینی که با افسردگی در فرزندتان مواجه شده اید ممکن تمام وقت، انرژی و توجه خود را صرف او بکنید. در این حال ممکن است نیازهای خودتان و دیگر اعضای خانواده را نادیده بگیرید. گرچه کمک به نوجوان افسرده خود را باید در اولویت اول اهمیت قرار دهید،اما اهمیت دارد که در طول این زمان دشوار تمام خانواده را قوی و سالم نگه دارید.
از خود مراقبت کنید. برای کمک به فرزند افسرده خود، لازم است سالم و با روحیه ای مثبت باقی بمانید بنابراین نیازهای خود را نادیده نگیرید. استرس ناشی از این موقعیت ممکن است بر خلق و خو،حالات و احساسات شما نیز تأثیر بگذارد. بنابراین سلامت خود را با تغذیه مناسب و خواب کافی حفظ کنید و برای زمانی را برای پرداختن به فعالیت های مورد علاقه تان اختصاص دهید.
برای پشتیبانی از دیگران کمک بخواهید. کمک و حمایت عاطفی ای را که نیاز دارید جستجو و دریافت کنید. با دوستانتان صحبت کنید، در جمع های گروه های پشتیبانی شرکت کنید و یا به یک درمانگر مراجعه کنید. طبیعی است که احساس ضعف، ناامیدی، درماندگی، و یا عصبانیت بکنید. مهم این است که بتوانید در مورد تأثیری که افسردگی فرزندتان بر شما می گذارد صحبت کنید به جای اینکه احساسات خود را سرکوب کرده و نادیده بگیرید.
با خانواده خود به راحتی صحبت کنید. لزومی ندارد برای حفاظت از دیگر فرزندانتان در مورد قضیه افسردگی صحبت صریحی به میان نیاورید. بچه ها می دانند که یک جای کار اشکال دارد. وقتی موضوع را از آن ها پنهان کنید بدترین صورت ممکن را خیال پردازی می کند. به صراحت در مورد این اتفاق صحبت کنید و به فرزندانتان اجازه دهید سؤالاتشان را بپرسند و احساساتشان را در میان بگذارند.
خواهر و برادر فرزند افسرده تان را از خاطر نبرید. افسردگی یک فرزند می توانند برای سایر اعضای خانواده اضطراب و استرس ایجاد کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که فرزندان سالمتان را از خاطر نبرده اید. شاید دیگر فرزندان نیز برای مواجهه با این شرایط احتیاج به رسیدگی و یا مشاوره داشته باشند.
کسی را سرزنش نکنید. 

منبع :