آکاایران  

آکاایران: علل رواج مصرف سیگار در میان نوجوانان چیست؟

 جعفر بای  روان شناس و آسیب شناس  خانواده در  گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی  باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه نوجوانی از سنین بحرانی  عمر انسان ها محسوب می شود، اظهارداشت: در این مرحله فرد در دوگانگی کودکی  و جوانی  در آمد و شد است.

وی با بیان اینکه نوجوانی گذر از کودکی به جوانی است، گفت: گاهی ویژگی های کودکی و گاهی هم ویژگی های جوانی در او تجلی می یابد؛ یکی از نکات مهم در این  جریان نحوه ی کنترل این وضعیت است.

این کارشناس اضافه کرد: نوجوانان  برای  اینکه خود را به عنوان عنصری جوان به دیگران نشان دهند دست به رفتار های ویژه ایی  می زنند که نشان از بزرگ  شدن آن ها  بدهد، یکی از  نشانه های غلط  بزرگ شدن در ذهن نوجوانان سیگار کشیدن است که بر اساس  برداشت نادرست از رفتار برخی والدین و تاثیر محتوای نامناسب در جامعه به همراه پذیرش در گروه همسالان  احتمال گرایش  نوجوان به سیگار را افزایش می دهد.

وی گفت: نوجوانان برای اثبات بزرگی خود دست به  تقلید این رفتار  غیر متعارف می زنند و با انجام  این سلسله رفتارها خواهان  تغییر نگرش دیگران نسبت به خود هستند و به اصطلاح با سیگار کشیدن  نشانه های بزرگی خود را به رخ دیگران می کشند، غافل از اینکه  اینگونه رفتارها پلی برای  مبتلا شدن به  دام اعتیاد خواهد بود که تبعات آن جامعه و خانواده را به معضل  می کشاند.

بای بیان کرد: بهترین نقش اطرافیان  برای نجات از دام سیگار و در مراتب بالاتر آن اعتیاد باور کردن نوجوانان است، ما باید با فراهم کردن شرایط و کنترل رفتار نوجوانان  این القاء را برای آن ها فراهم کنیم که برای پذیرش فرزندان خود به عنوان یک جوان  آن ها را به رسمیت  می شناسیم.


خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید آکا ایران نیست .


علل رواج مصرف سیگار در میان نوجوانان چیست؟
 -آکا
علل رواج مصرف سیگار در میان نوجوانان چیست؟
 -آکا
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره آکا ایران مراجعه نمایید .

منبع :