آکاایران: در همه جای دنیا مطالعات روان شناسی روی عشق نوجوانان بسیار کم انجام شده است. گویی نوجوانان دهانشان بوی شیر می دهد و آنها را با عشق و عاشقی چه کار!خانوادهآکا ایران
در همه فرهنگ ها کم و بیش عشق نوجوانان انکار می شود
 معلمان، روان شناسان و پدر و مادر ها این عشق ها را جدی نمی گیرند و کمتر در موردش صحبت می کنند. در همه جای دنیا مطالعات روان شناسی روی عشق نوجوانان بسیار کم انجام شده است. گویی نوجوانان دهانشان بوی شیر می دهد و آنها را با عشق و عاشقی چه کار! پدر و مادرها دلشان نمی خواهد فرزندشان به این زودی ها وارد دنیای بزرگ ترها و رابطه با جنس مخالف شود.

آنها معمولا معشوق فرزندشان را در شأن او نمی بینند و تاییدش نمی کنند. اگر هم متوجه احساس عاشقانه فرزندشان بشوند، تلاش می کنند آن را انکار کنند یا جلوی هرگونه رابطه ای را بگیرند اما این انکار و اجبار خطرناک است و شوق و میل نوجوان را به معشوق بیشتر می کند. از طرف دیگر، عشق برای نوجوانان خطرهای زیادی دارد. آنها هنوز با واقعیت های انسانی آشنا نشده اند. خیلی زود با یک نگاه عاشق می شوند و ساعت ها در مورد آن خیالپردازی های عاشقانه می کنند.

عشق نوجوانان معمولا با اضطراب، افسردگی، افت تحصیلی و گاهی اعتیاد و مصرف مواد همراه است. آنها هنوز پختگی لازم برای حل بحران های ارتباطی را ندارند. آسیب پذیری دخترها در این مورد بیشتر است.


یک رابطه عاشقانه نامناسب در نوجوانی می تواند «تغییر شخصیت» ایجاد و مسیر زندگی را به کلی عوض کند. به دلیل تغییرهایی که در شیوه زندگی پیش آمده است، امروزه نوجوانان بیشتر از گذشته با هم در ارتباط قرار می گیرند و احتمال عاشق شدن آنها بیشتر شده است.

پدر و مادرها باید این قاطعیت را دارا باشند که از عضویت فرزند نوجوانشان در شبکه های دوستیابی جلوگیری کنند. البته امیدوارم درباره این جمله بدفهمی نشود. «قاطعیت» به هیچ وجه به معنی «اجبار تحکم آمیز» و «پرخاشگری» نیست. برخورد همدلانه و سنجیده پدر و مادرها در عین قاطعیت می تواند بسیار کارگشا باشد. البته گاهی باوجود این نظارت ها، نوجوانان عاشق می شوند. اینجاست که باید احساسات آنها را جدی بگیریم و با آنها وارد گفت وگو شویم.

عبارت هایی شبیه «این آدم به درد تو نمی خورد»، «شأن تو بالاتر از این است»، «سطح خانواده آنها پایین است»، «بهتر از اینها در انتظار تو است» نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه گسستی که بین پدر و مادر و نوجوان وجود دارد، بیشتر و او را روز به روز از پدر و مادرش دورتر و به جمع همسالانش نزدیک تر می کند.

باید تمرین کنیم که با متانت و از سر همدلی با آنها در مورد همه چیز از جمله عشق صحبت و آنها را از پیامدهای منفی عشق در زمان نوجوانی آگاه کنیم. به جای اینکه عشق را به کلی انکار و آنها را از هرگونه رابطه ای منع کنیم، به آنها بگوییم که حق هر انسانی است که عشق را تجربه کند اما به دلیل پیامدهای آسیب رسانی که در نوجوانی دارد، بهتر است آن را کمی به تعویق بیندازیم. با این رویکرد حتی جسورترین آنها منطقی می شوند. وقت آن است که نوجوانان را جدی تر بگیریم، احساس هایشان را بیشتر به رسمیت بشناسیم و الگو های کهن فرزندپروری و نگاه تحکم آمیز و از بالا به پایین را دور بریزیم.


منبع: alamto
.

منبع : atairan.com