آکاایران: دلزدگی تحصیلی و راه مقابله با آن - قسمت دوم
دلزدگی تحصیلی چیست و چگونه می توانیم با آن مقابله کنیم؟

مشاوره خانوادهآکا ایران

آکاایران: دلزدگی تحصیلی و راه مقابله با آن
ادامه....

یادمان نرود که علاوه بر این عوامل، کم جاذبه بودن مدارس، حتی شلوغی آنها و تمرکز بیش از حد بر مفاهیم تئوری نیز از مسائل موثر بر دلزدگی تحصیلی است، همچنین مشکلی به نام فقر اقتصادی که بسیاری از نوجوانان و جوانان را درگیر و از تحصیل دلزده کرده است.  دلبستگی آری، دلزدگی نه دکتر فاطمه قاسم زاده روان شناس کودک و نوجوان  شوق یادگیری، از ویژگی های ذاتی انسان بخصوص کودکان است که سطح کنجکاوی شان بالاست، اما این شوق به دلایلی می تواند  کمرنگ شود یا از بین برود؛ وضعیتی که به آن دلزدگی تحصیلی می گویند.

 واقعیت این است که باید دلزدگی تحصیلی را به محیط ربط داد. اگر محیط آموزشی با نیازهای افراد منطبق باشد یعنی شاد، جذاب و به دور از فشار و رقابت باشد، می تواند شوق یادگیری را در افراد بالا ببرد. (این شوق به مرور تبدیل به انگیزه و انگیزه به دلبستگی ختم می شود.) حالا اگر چنین نباشد و محیط های آموزشی با نیازها و علایق افراد بویژه کودکان و نوجوانان همخوانی نداشته باشد، شوق، انگیزه و در نتیجه دلبستگی ایجاد نمی شود.

به عبارت دیگر، شوق یادگیری یک انگیزه درونی است و نمی توان به اجبار کسی را دلبسته تحصیل کرد، آن هم در کشوری مثل ما که محیط های آموزشی جذابیت ندارند. کم نیستند مدارس دولتی ما که به علت تراکم جمعیت و کمی امکانات موجب دلسردی بچه ها و حتی معلمان می شوند و کم نیستند مدارس غیردولتی که با فشارهای مضاعف و نابجا، جوی مملو از رقابت ایجاد می کنند، به طوری که فضای عاطفی در این مدارس بشدت مخدوش می شود. محیط های آموزشی بویژه مدارس از دو نوع فضا تشکیل شده اند: فیزیکی و عاطفی که فضای فیزیکی اغلب این محیط ها با استانداردها فاصله دارد و فضای عاطفی که از فضای فیزیکی مهم تر است، چندان چنگی به دل نمی زند.

 منظور از فضای عاطفی، ارتباطی است که میان افراد ایجاد می شود و موجب ایجاد احساس آرامش و امنیت می شود، اما بارها شاهد بوده ایم که دانش آموزان به علت ترس از مورد خشونت قرار گرفتن، از رفتن به مدرسه امتناع می کنند. مشکل این است که هنوز در مدارس کشور برنامه آموزش مهارت های زندگی اجرا نمی شود، در حالی که این آموزش ها در جهان از دوره پیش دبستانی تا دانشگاه برنامه ای اجباری است.

 آموزش مهارت های زندگی باعث می شود بچه ها خودشان را بشناسند، نحوه برقراری ارتباط با دیگران را بیاموزند و شیوه های حل مساله را یاد بگیرند. با این تفاسیر می توان گفت، اگر با پدیده دلزدگی تحصیلی روبه رو هستیم، برای غلبه بر آن هیچ نسخه انفرادی وجود ندارد بلکه باید محیط های آموزشی تغییر ماهیت دهند و اصلاح شوند. شاید بشود دانش آموز دلزده از تحصیل را با مکانیسم هایی تشویق کرد، اما تا زمانی که محیط آموزشی تغییر نکند و در جهت سلامت روان افراد حرکت نکند، تشویق برای تحصیل به دلبستگی برای تحصیل منجر نمی شود.  دلزدگی تحصیلی دانشجویان زیر ذره بین  پاییز سال ، پژوهشی در کشور انجام شد که عوامل موثر برکاهش میل ادامه تحصیل در دانشجویان مقطع کارشناسی را بررسی می کرد.

جمعیت مورد مطالعه این پژوهش، همه دانشجویان دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور بودند؛ جمعیتی معادل 276 نفر. نتایج این پژوهش که منتشر شد، این عوامل به عنوان اصلی ترین دلایل دلزدگی از تحصیل شناخته شد: تاثیر نداشتن تحصیل در آینده شغلی و بازار کار، کاهش تدریجی علاقه به رشته تحصیلی، کاهش تشویق استادان و گروه آموزشی، توصیه دانشجویان یا فارغ التحصیلان به ادامه ندادن تحصیل، خستگی از تحصیل و بالاخره جایگاه اجتماعی پایین رشته تحصیلی. نتیجه این که 20 درصد دانشجویان مورد مطالعه به این دلایل دچار دلزدگی تحصیلی شده بودند که بی شک، این وضعیت به جامعه بزرگ دانشجویی کشور نیز قابل تعمیم است.

منبع: jamejamonline
.

منبع :