آکاایران:  

دختران ناجنس، پسران بدجنس

دختران امروزی استقلال طلب هستند یعنی با درنظر گرفتن همه شرایط از جمله مهریه های سنگین و حق طلاق و... باز هم دنبال استقلال هستند و حاضر نیستند زیر سایه هیچ کسی باشند چه پدر ،چه مادر، چه همسر و چه بچه... .

میگنا - این بار میان مطالب پروفسور باهر، این عنوان را برای گپ زدن انتخاب کردیم: «دختران ناجنس، پسران بدجنس» توصیه می کنیم برای شناخت بهتر دختران و پسران امروز و رفع بسیاری از مشکلات در ارتباط با آنها، حتما این مطلب را بخوانید.

تعریف اولیه من از دختران در حال گذار

 ابتدا باید بگویم این اصطلاح «ناجنسی» دختران مودبانه کلمه بدجنسی است که در جامعه استفاده می شود و بسیار هم کاربرد دارد و در کنار کلمه ناجنس به کار می رود. به همین دلیل است که از این 2 واژه برای شرح و توضیح نابسامانی های رفتاری و اخلاقی هر 2 جنس استفاده می شود.

عوامل متعددی باعث شده که طی 30 سال اخیر دختران به صورت جهشی تغییرات عمده ای دارا باشند و همین تغییرات باعث شده توقع دختران بیشتر شود. این موارد بین دختران جامعه بزرگی مثل تهران و در سطوح و لایه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و تحصیلاتی قابل رویت است و شاید بتوان آن را به دیگر مناطق نیز تعمیم داد و با بررسی و آسیب شناسی بتوان از بروز و تکرار نابسامانی ها در آن مناطق جلوگیری کرد.

قبل از اینکه باعث به وجود آمدن حسادت بین همکاران تان شوید، رئیس رفتار خودتان باشید و حرفی نزنید که دیگران را با آن تحریک و عصبانی کنید.

دختران

آموزش عالی

 سواد و تحصیلات دانشگاهی در مقایسه با سال های قبل و همچنین قبل از انقلاب رشد بسیار فزاینده ای داشته است. در حال حاضر متوسط سواد در دختران شهرنشین لیسانس است در حالی که در قبل تحصیل تا پایان مقطع دبستان بالاترین میزان بود.

تغییرات چشمگیر

 در مقایسه آماری، تعداد دختران نیز تغییر داشته است. اگر کیفیت را با مواردی چون سلیقه و سواد و آگاهی های عمومی و درک و فهم تعریف کنیم در همه این موارد دختران تغییرات چشمگیری با هم نوعان خود در سال های قبل دارند.

توقعات بالا

 یکی از دلایلی که باعث شده دختران دیر و خیلی کم ازدواج کنند توقعات بالا و زیاده خواهی های آنان است که بر تمام تصمیم گیری های شان تاثیر گذاشته است. قبلا دختران می گفتند هرچه پدر و مادرم بگویند یا خدا بزرگ است و من چیز زیادی نمی خواهم ولی در این دوران دختران خواسته های شان را اعلام می کنند و می خواهند و براساس آن تصمیم می گیرند یعنی تنها تامین مادی از طرف یک مرد برای شان ملاک نیست و انواع و اقسام خواسته ها و نیاز های مختلفی که دارند را بیان می کنند و در ازدواج به دنبال برطرف کردن شان هستند.

شغل یابی

 موقعیت های شغلی دختران در مقایسه با سال های گذشته تفاوت های آشکاری پیدا کرده است. در گذشته دختران عموما یا کار نمی کردند یا کارهایی در حیطه خانه انجام می دادند و کمتر دختری خارج از خانه کار می کرد ولی امروزه دختران علاوه بر انجام امور منزل عموما خارج از خانه به دنبال کار هستند و به راحتی هم جذب بازار کار می شوند.

در جامعه امروزی می بینیم که دختران به کار کردن مشتاق تر هستند و توفیقات شان در کاریابی و پیشرفت کاری هم بیشتر است.

سن دخترانگی (اصطلاح باهری...)

 منظور از این سن، سنی است که دختران را بالغ و عاقل فرض می کردند؛ این سن نیز 10 تا 15 سال تفاوت پیدا کرده است؛ به این معنی که در گذشته یک دختر 15 ساله را به عنوان یک دختر خانم کامل معرفی می کردند که آمادگی ازدواج داشت و اگر در این سن ازدواج نمی کرد و مثلا 20 ساله می شد می گفتند که ترشیده و دیگر شوهری پیدا نخواهد کرد ولی امروزه اگر بخواهند یک دختر 20 ساله را شوهر بدهند همه می گویند چرا به این زودی و مگر عجله دارید و...

سن مناسب و متعارف برای ازدواج که میانگینش در گذشته 15 بود الان به 25 سال رسیده است. به همین دلیل سن دخترانگی بالا رفته است.

زنان مدیر

در سطوح میانی مدیریتی، حضور زنان خیلی بیشتر از گذشته شده است و این یعنی خانم های جوان توانسته اند از محدوده های ممنوعه که در گذشته وجود داشته عبور کنند.

کمیت

 تعداد زنان و دختران جوان براساس آمار و مشاهدات نسبت به سال های گذشته بالا رفته و افزایش داشته است و این افزایش نه تنها نسبت به تعداد دختران در سال های قبل بوده بلکه در مقایسه با پسران نیز این افزایش چشمگیر است.

ارتباطات گسترده

 ارتباطات اجتماعی دختران در جامعه امروز بیشتر شده است؛ در جامعه امروز ارتباط با جنس مخالف هم بیشتر از گذشته شده است مثل حضور در دانشگاه و محیط های کاری و ... و طبق آخرین آماری هم که اعلام شده 80 درصد از دختران دبیرستانی دوست پسر دارند. شاید بتوان گفت دختران جوان در این دوره آزادی های اجتماعی بیشتری می خواهند.

استقلال طلبی

 دختران امروزی استقلال طلب هستند یعنی با درنظر گرفتن همه شرایط از جمله مهریه های سنگین و حق طلاق و... باز هم دنبال استقلال هستند و حاضر نیستند زیر سایه هیچ کسی باشند چه پدر ،چه مادر، چه همسر و چه بچه... .

توصیه های کاربردی

 اولین اولویت این است که جوان، شناخته شود. با شناخت درست از نیازها و خواست های او می توان تصمیمات درستی گرفت. باید برای جوانان زمینه فعالیت های تولیدی فراهم شود تا از انرژی مازاد او، بهره برداری مناسبی صورت بگیرد. جوان اگر مولد نباشد، مخرب می شود.

باید برای جوانان آزادی های مشروع و مشروطی درنظر گرفت که اختیار انتخاب آن هم باید متناسب با شرایط بومی، اقلیمی و فرهنگی جوانان هر شهر، استان یا... باشد نه اینکه یک تصمیم مرکزی گرفته شود و بخواهند آن را در تمام نقاط و در هر شرایطی اجرا کنند. حتی مجریان و محافظان این آزادی ها هم باید با شرایط جامعه هماهنگ باشند تا برداشت های متفاوت باعث ایجاد اختلاف و ناهماهنگی نشود.

باید گفت ضربه های فرهنگی که ممکن است از طریق اجرای غلط و ناصحیح قوانین انضباطی و محدودیتی به جامعه جوان وارد شود به مراتب از ضربه های تهاجم فرهنگی و تحریم های اقتصادی و... مخرب تر و کشنده تر خواهد بود. پس وضع قوانین، یک طرف قضیه است و نحوه اجرا و صیانت از آن، بعد دیگر قضیه. بنابراین اگر بنیان های اجرایی و اعتقادی مان محکم باشد نباید نگران تلاش های دیگران باشیم.

پسران

بی خردی

خرد به معنای قدرت تمییز و تشخیص بین پسران به شدت کاهش یافته است. در مقایسه پسران گذشته با پسران امروزی در سنین مثلا فوق لیسانس این تفاوت فاحش است.

در گذشته در این سن هم فعالیت بیشتر بود، هم کسب درآمد، هم شعور و فهم اجتماعی و هم انگیزه. نسل امروز هوشمندی و ضریب هوشی بالاتری نسبت به نسل گذشته دارند ولی خردشان کمتر و قدرت تحلیل شان ضعیف تر است. برای مثال در مواجهه و هم کلامی با یک دانشجوی ممتاز در مقطع فوق لیسانس اگر در زمینه هایی خارج از حیطه تخصصی دانشگاهی بحث کنید، بسیاری از سوالات تان بی جواب می ماند یعنی اگر میلیمتری از چارچوب کتاب های دانشگاهی خارج شوی نمی تواند پاسخ بدهد و این خیلی سخت و مشکل است که آدم ببیند این نسل اینگونه از داخل تهی و پوچ می شود.

شادی سطحی

 شادی بین پسران ذاتی نیست. خنده ها و صداهای بلند بیشتر حالت هیستریک دارد و تحت تاثیر استفاده از مواد محرک یا مخدر است. در فضا های عمومی و پارک ها شاهد هستیم که پسران خیلی قهقهه می زنند و به ظاهر شادند ولی گفت وگو ها و خوشی های بین آنها کم محتوا، مبتذل و پوچ است. مثلا ساعت ها در باره یک سوسک که پیدا کرده اند حرف می زنند و می خندند. حرف های پرمحتوایی برای گفت وگو ندارند.

ناآگاهی از مسائل روز

 پسران امروز نسبت به فرهنگ و تمدن ایران ناآگاه و بی تفاوت شده اند. نه تنها از مسائل روز بی اطلاع هستند بلکه از مسائل دیروز هم بی اطلاعند. برای مثال اگر بپرسید خواجه عبدالله انصاری چه کسی است؟ فقط لبخندی احمقانه تحویلت می دهند فاقد آنکه فکر کنند یا بخواهند او را بشناسند. درحالی که خواجه عبدالله انصاری فرد بسیار بزرگی است و حداقل یک ایرانی باید او را به عنوان یک فیلسوف و دانشمند ایرانی بشناسد.

درآمدهای کم

پسران امروزی یا درآمدهای بسیار پایینی دارند یا اصلا درآمدی ندارند و همچنان وابسته به درآمد پدر و مادر هستند. در مقایسه با دختران می بینیم که کمتر فکر کار هستند چون دختران با کارهای متوسط، با حداقل حقوق 400 تا 500 هزار تومان هم راضی می شوند تا ادامه بدهند ولی پسران با این درآمد حاضر نیستند کار کنند یا اگر هم کار کنند این میزان درآمد برای شان کافی نیست.

نبود وابستگی به خانواده

 پسرها بلافاصله بعد از اولین آشنایی با یک دختر حتی در حد رابطه دوستی و همکاری، بلافاصله خانواده را فراموش می کنند و کاملا به طرف او تمایل پیدا می کنند ولی دختران همدلی و وابستگی بیشتری به خانواده دارند.

پشت میز نشینی

 پسران علاقه مندند که بلافاصله بعد از اتمام دانشگاه شغلی در حد مدیر و مدیر کل دارا باشند تا راضی باشند ولی دختران در سطوح مختلف مشغول به کار می شوند.

کاهش انگیزه

 انگیزه های پسران به صورت عمومی کاهش پیدا کرده است و این بی انگیزگی یا کم انگیزگی به صورت اپیدمی میان پسران افزایش یافته است.

موضوعی که باید نگرانش بود

 می توان گفت فرار مغزها اتفاق می افتاد یعنی افراد مستعد و هوشمند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می رفتند و بعد از اتمام تحصیلات به ایران بر می گشتند و زندگی و خانواده ای فراهم می کردند ولی امروزه شاهد هستیم که افراد مختلف از سطوح مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی و... به محض رسیدن به مراتب بالای اجتماعی و موفقیت به خارج از کشور مهاجرت می کنند و دیگر به کشور برنمی گردند. در این زمان است که ژن عامل موفقیت تحصیلی، ورزشی و...میگناirکه از پدر به پسر و نسل بعدی رسیده بود این بار از کشور خارج می شود فاقد آنکه دنباله و ادامه ای داشته باشد. اینجاست که باید نگران بود. حالا اگر نسل فرهیخته و موفق از این جمع نیز خارج شوند و باقی مانده هم کاری برای ارتقای فرهنگ و دانش خود نکنند چه اتفاقی می افتد؟ بالاترین خسارتی که می توانیم از آن نام ببریم همین فرار مغزها و در نهایت آن فرار ژن هاست که اتفاق می افتد.

ناجنسی دختران و بدجنسی پسران...

 ناجنسی دختران یعنی اینکه توقعات دختران زیاد شده، «آی کیو» در آنها به صورت جهشی افزایش یافته و بالطبع از نظر ژنتیک شاید بشود گفت X X (علائم ژنتیک) عامل زن بودن که همان کروموزوم های X است هم کوچک تر شده اند و این یعنی بعد زنانگی شان کم شده است. زنی که در گذشته برایش شعر می گفتند و به خال لبش جنگ ها و فتح ها می کردند به نظرم امروز شاید وجود نداشته باشد... نه تنها از طرف پسران این اتفاق نمی افتد بلکه از طرف دختران هم شما این طنازی و ملاحت را نمی بینید.

این کوچک شدنX را من به ناجنسی دختران ترجمه می کنم و گاهی در میان صحبت های شان می شنویم که می گویند: «ما خودمان یه پا مردیم و غافل از اینکه در این دوره و زمانه 2 پا مرد هم به کار نمی آید.» پسرها هم به صورت نسبی توفیقات کمتری دارند و افت کرده اند و X و Y که نشانه مرد بودن است دچار نقصان شده به این شکل که Y که نشانه و علامت مردانگی است کوچک شده و X به عنوان نماد و نشانه زن بودن بزرگ تر شده است، به معنایی دیگر تمایلات زنانه در آنها بیشتر شده است و بالطبع جنس شان بد شده و همان اصطلاحی که به عنوان بدجنس به کار می بریم در این مورد معنا پیدا می کند، مثل گلابی که به ظاهر،رنگ و بوی گلابی دارد ولی وقتی گاز می زنیم طعم میوه به را دارد.

در یک جمع بندی می توانم بگویم که زن ما از پله زنانگی یک پله بالاتر و مرد ما هم از جایگاه مردانگی یک پله پایین تر آمده است. به این ترتیب در این فرآیند نه زن، زن است و نه مرد، مرد!

صعود دختران

 شاید بتوان این فاکتورها را به نمادهای بورسی دختران تشبیه کرد که همه صعود داشته اند و باعث ارتقای موقعیت اجتماعی و نوسانات رفتاری آنها شده اند. در مقابل این نوسانات و تغییرات، پسران نیز بی تغییر نمانده اند؛ کمیت پسران نسبت به قبل و در مقایسه با دختران رو به کاهش است. با هر تعریفی که از کیفیت داشته باشید مثل سواد، معرفت، توانایی ها و... کیفیت پسران کاهش پیدا کرده است.

قیچی تفاوت ها

 توفیقات دختران خیلی بیشتر از حد انتظار و بیش ازحد قابل پیش بینی بوده است و در مقابل ناکامی ها و بی توفیقی پسران نیز بی اندازه و غیرقابل چشم پوشی است. این کامیابی ها و این ناکامی ها هردو، مثل 2 تیغه تیز قیچی عمل می کنند که رشته ارتباط مناسب اجتماعی و تعامل تاثیرگذار را قیچی می کند و نمی گذارد که این 2 بخش ارتباط و دوستی دارا باشند و این است که روابط و تعاملات شان دائم با چالش روبه رو می شود.

همین باعث ایجاد انواع و اقسام مسائل مختلف می شود مثل اعتیاد، خانه های مجردی، ارتباط ها ی متعدد و... . خیلی از معضلات و نابسامانی هایی که امروز در جامعه شاهد آن هستیم به دلیل آن است که ما مسئله را حل نکرده ایم و حالا نوبت مسئله است که ما را منحل کند.

.

منبع :