آکاایران: مشکلات مالی خانواده...

جک 17 ساله عادت کرده بود که مخارج تلفن همراه و اتومبیلش را خودش بپردازد. ولی این اواخر برایش سخت بوده است. خانمی که پرستار بچه شان بوده مدتی است به او زنگ نزده اند و او هم نمی تواند تا آخر تابستان شغلی بیابد.پدر او می گوید این نشانه اوضاع دشوار اقتصادی است او به دخترش گفت که احساس تگنا هم می کند ، و این که او باید از ذخیره آینده و دانشگاهش برای پرداخت بدهی هایش استفاده کند .

این روزها گوش دادن به اخبار اقتصادی سخت است . کافی است که وارد اینترنت شوید تا کلماتی مانند ، رکود و بحران اقتصادی و بیکاری ، صفحه نمایشگر را پر کند .

این می تواند کمی ترسناک به نظر بیاید و بعضی خانواده ها هم  به شدت ضربه می خورند .

ولی هر چقدر هم دلسرد کننده به نظر برسد ، خبر خوب این است که این رکود ها و بحران های اقتصادی بعد از مدتی به حالت عادی باز می گردند .

رکود ها و سختی های اقتصادی چطور روی خانواده ها تاثیر می گذارند . برای بعضی از مردم ، اقتصاد ضعیف یعنی کمتر خوردن و نرفتن به تعطیلات در آخر هفته ها . ممکن است پدر و مادرها برای هزینه های آینده مثل دانشگاه پول نداشته باشند . برای دیگر خانواده ها ، مشکلات مالی یعنی تغییرات بزرگتر : به عنوان مثال پدر و مادری از روی اجبار به کار دومی مشغول شوند یا به  خانه ای کوچکتر و ارزانتر نقل مکان کنند .

وقتی یک خانواده نگرانی های مالی دارد ، به راحتی ناامید و آشفته می شود و اگر شما این چنین شدید ، بدانید که تنها نیستید . والدین احتمالاً دچار اضطراب بیشتری می شوند . بیشتر مشاوره می کنند و سر اینکه چطور قیمت فلان چیز را بپردازند ، بسیار نگرانند . در حالت عادی ، این امر به اضطراب شما هم می افزاید . به خصوص اینکه ، این مسئله ای نیست که شما بتوانید کمکی در حلش بکنید.

اما با اینکه نمی توانید مشکلات مالی را حل کنید ولی می توانید راهی برای بهبود احساس خود بیابید .

Ÿچه کار می توانید بکنید تا کارها را آسانتر کنید ؟

 این چیز آرامبخشی است که زندگی ما مطابق برنامه ریزی ما پیش برود، بنابراین ، طبیعی است که وقتی تغییراتی صورت می گیرد، نگران شوید.

در این جا به چند روش عملی برای حفظ روحیه و احساسات خوب شما اشاره می کنیم :

Ÿمثل یک مبتکر فکر کنید .

پیدا کردن شغل مناسب ممکن است سخت باشد . ولی اقتصاد ضعیف می تواند راه را برای فرصت های نوین باز کند . ممکن است زوجی که پرستاری کودک شان را می کرید ، دیگر نتوانند از شما کمک بگیرند . ولی آنها ممکن است علاقه مند به استخدام  شما برای مواظبت از کودکشان بعد از مدرسه باشند . و یا به جای خرید و انبار انواع اسباب بازیها ، می توانید به والدینتان کمک کنید که آنها را بفروشند . اگر شما در حراج های اینترنتی فعال هستید ، می توانید مردم را تشویق کنید که وسایل قدیمی خود را بفروشند .

Ÿاولویت بندی و برنامه ریزی برای خواسته هایتان .

نیازمندیهای خود را اولویت بندی کنید . وقتی شما چیزی می خواهید ، آن را بنویسید  و اهمیت آن را از 1 تا 10 ، درجه بندی کنید . و این لیست را نگهدارید . ( با آوردن اقلام نوین چیزها در لیست بالا و پایین می شوند . ) سپس برای به دست آوردن نیازمندیهای اساسی برنامه ریزی کنید . در باره مشکلات صحبت کنید اگر از اوضاع نگرانید ، در زمان مناسب در مورد آن با والدینتان حرف بزنید . به آنها ثابت کنید که می توانید حقیقت را هضم و تحمل کنید . اگر آنها در حال جنگ اند یا خیلی عصبی و ناراحت به نظر می رسند ، صحبت کردن خیلی کمک می کند . اگر نمی توانید الان با پدر و مادرتان صحبت کنید ، به یک دوست ، مشاور یا معلم مراجعه کنید .

Ÿصبر کردن و شکیبایی را فرا گیرید .

ممکن است بعضی از دوستانتان مدرن ترین گوشی ها ، بازی های کامپیوتری و یا کفشهای بسکتبال را بخرند ولی بعضی هم هستند که از شما وضع بدتری دارند . ممکن است شما قادر نباشید هر چیزی را که خواستید داشته باشد ، ولی الان بهترین شانس را برای تبدیل شدن به استاد شکیبایی و بردباری دارید فاقد غر زدن و آزار دوستان و یا داشتن افکار منفی نسبت به والدین .

Ÿبه روی چیزهای مثبت تمرکز کنید .

نوشتن ( یا نقاشی کردن ) درباره نا امیدی هایتان در یک دفتر خاطرات ، قدمی بزرگ برای کنار آمدن با آنهاست . و همینطور سه چیز را که شما را در حلول روز خیلی خوشحال می کند بنویسید . ( اگر اهل موسیقی هستید ، روی کار خود تمرکز کنید .)

Ÿبه دوستانتان کمک کنید :

اگر دوستانتان در تنگنا باشند چه ؟ حتی اگر فکر می کنید نمی توانید کمک کنید ، گوش دادن را امتحان کنید : به دوستتان بگویید که می دانید این چقدر می تواند سخت باشد و اینکه شما همیشه برای پشتیبانی او حاضر خواهید شد . مهم نیست که چه پیش می آید . بیشتر دوستانتان از این که کسی احساساتشان را بداند و آنها را درک کند ، استقبال می کنند .

Ÿبا تغییرات کنار بیایید ولی به خودتان سخت نگیرید :

این کار خوبی است که در راه کمک به دوستان و خانواده قدمی بردارید . ولی این هم خوب است که همواره به خودتان یادآوری کند که شما هنوز جوانید و مشکلات مالی خانواده خیلی به شما مربوط نمی شود و در این باره مسئولیت چندانی ندارید .

Ÿپیدا کردن سرگرمی های ارزان تر :

خلاق بودن در زمانی که کارها طبق نقشه پیش نمی روند باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید  و استفاده از سرگرمی های رایگان به شما فرصتی برای درخشیدن می دهد .

بعضی راه های سرگرم ماندن کاملاً واضح هستند . رفتن به پارک ، دوچرخه سواری ، بردن سگ برای پیاده روی کارهای داوطلبانه و یا پختن غذا برای دوست یا خانواده تان .

ولی چرا اینجا بایستیم ؟ فکر کردن به این موضوع مثل امتحان کردن قوه ی تخیلتان است .

Ÿچیزی را روی CDضبط کنید :

اگر رایانه و میکروفون را در اختیارتان دارید ، تنها چیزی که می خواهید کمی استعداد و خلاقیت است .

Ÿبا دوستان خود مهمانی آواز ترتیب بدهید . بدترین صدا و آواز بهترین بهانه برای خندیدن است .

Ÿاتاقتان را فاقد هزینه دوباره دلپذیر کنید :

از چیزهایی که در خانه یا بیرون دارید یا چیزهایی که پیدا می کنید مثل صدف ها و یا دیگر اسباب های خانه ، اتاقتان را تزیین کنید استفاده های نوین برای وسایل قدیمی پیدا کنید مثلاً می توانید با استفاده از لباسهای کهنه ، بالش بسازید !

Ÿیک زبان نوین را بیاموزید :

از کتابخانه کتابهای مربوط به آن زبان یا CDآن را قرض بگرید .

Ÿلباسها یا جواهراتتان را خودتان طراحی کنید :

به حراحی ها سر بزنید و دنبال لباسهایی بگردید که بتوانید آنها را ببرید و خودتان یک چیز سفارشی برای خودتان بدوزید و یا از چیزهایی دم دستی برای خود وسایل زینتی درست کنید .

Ÿیک گردش تفریحی با دوستانتان ترتیب دهید :

پتوها و لوازم پیکنیک را بردارید و همراه دوستانتان به یک پارک یا ساحل بروید .

Ÿسفر به خانه ارواح را شروع کنید :

اگر در منطقه ای تاریخی هستید ممکن است بتوانید در باره تاریخ آن جا تحقیق کنید و داستانهای جدیدی را کشف کنید و خودتان را در یک سفر واقعی ببینید .

Ÿیک هنرمند کاریکاتوریست شوید :

اگر در هنر استعداد دارید ، تمرین کنید که چگونه کاریکاتور بکشید . می توانید روی خانواده تان تمرین کنید و وقتی که در این کار پیشرفت کردید ، در مهمانی ها ، کاریکاتور دوستانتان را بکشید .

Ÿشب ها دسته جمعی فیلم تماشا کنید :

دوستانتان را جمع کنید ، ذرت بو داده بخرید ، یک فیلم خنده دار و خوشایند انتخاب کنید و لذت ببرید . بالاخره اقتصاد هم به وضع عادی برمی گردد. وقتی که این اتفاق افتاد ، شما آماده اید که در مقابل هر سختی دیگر که در زندگیتان  است ، بایستید.

مجله پزشکی مادر

.

منبع :