آکاایران: درست خرج کردن را به نوجوانان بیاموزید!

به نوجوانان خود در مورد شیوه کار چک ها و کارت های اعتباری و نحوه عملکرد بانک ها توضیح دهید. به سپرده های دارای سود بانکی و هزینه های مربوط به خدمات اشاره کنید.

بر عهده شماست که نوجوان خود را با کاربرد پول در دنیای واقعی آگاه و او را کاملا توجیه کنید.

او لازم است بداند پول از کجا به دست می آید و به کجا می رود. اگر اکنون بتواند نحوه درست استفاده کردن از منابع مالی محدود فعلی ای را که برای او تعیین کرده اید، بیاموزد؛ در آینده مشکلات مالی کم تری خواهد داشت و به راحتی می تواند میزان درآمد و هزینه های خود را هماهنگ کند.

پس :

1 - به نوجوانان خود در مورد شیوه کار چک ها و کارت های اعتباری و نحوه عملکرد بانک ها توضیح دهید. به سپرده های دارای سود بانکی و هزینه های مربوط به خدمات اشاره کنید.

2 - به او تا زمان به دست آوردن شغل و استقلال مالی، به صورت هفتگی یا ماهانه پول توجیبی دهید.

3 - درباره مواردی که باید هزینه کند و مواردی که شما بابت آن ها پرداخت می کنید، به توافق برسید.

4 - به او درباره موارد مورد توافق، مسئولیت مالی دهید.

5 - به فرزند نوجوان خود بیاموزید که چطور در مورد مخارجش برنامه ریزی کند. فهرستی از هزینه های ماهانه او و تاریخ پرداخت آن ها تهیه کنید. بنشینید و با او در مورد نحوه مدیریت درآمد و هزینه هایش توضیح دهید.

6 - برای او حتما حساب بانکی باز کنید. بیش تر نوجوانان شتاب زده و نسنجیده عمل می کنند پس نداشتن پول نقد زیاد در دست آن ها باعث پایین آمدن مخارج و هزینه هایشان می شود.

7 - برای آن ها هدف تعیین کنید. درباره رفتن به دانشگاه، خرید ماشین، وسایل سرگرم کننده، تفریحات و خریدهای بزرگ با او صحبت کنید. با فرزند خود در مورد طرح هایی که شما قصد پرداخت آن ها را دارید و آن چه از او انتظار دارید، گفتگو کنید.

.

منبع :