آکاایران: درآتش عشقتان عذابم ندهید!

نسخة دکتر محمدرضا خدایی و بدری سادات بهرامی برای والدینی که فرزندان شان را از فرط علاقه و مراقبت شان از خانه فراری می دهند!

گاهی ممکن است تصورات و برنامه ریزی های والدین نتیجه مورد نظر آنها را به بار نیاورد و حتی پیامدهای آن برخلاف انتظارشان باشد. والدین گاهی با سیاست کنترل بیش از حد و یا در نقطه مقابل، با خودداری از دخالت در کار بچه ها و آزاد گذاشتن بیش از حد آنها سعی می کنند ارزش هایی را که به آنها پایبندند به بچه ها منتقل کنند اما توفیق مورد انتظارشان به دست نمی آید و نتیجه، فاصله ای است که بین آنها و فرزندشان ایجاد می شود؛ فاصله ای که می تواند پایانی تلخ برای خانواده داشته باشد؛ پایان تلخی مانند داستان این هفته مان که قصه سخت گیری های نابه جا و فشار بیش از حد یک مادر به دخترش مساوی شده است با فرار دختر از خانه.

بخشی از ایمیل این مادر را بخوانید:

«با وجود غم فراوانی که دارم، می نویسم تا عبرت والدینی شوم که مثل من فکر می کنند. دختر 17 ساله ام را طوری تربیت کرده بودم که نه حق داشت از من بخواهد به خانه دوستان اش برود، نه اجازه اینکه پای کامپیوتر و اینترنت باشد. دلم نمی خواست آنچه نباید بداند و ببیند را قبل از اینکه به خانه بخت برود، متوجه شود. مادرم مرا این گونه بار آورده بود و همیشه می گفت باید با بچه ات فاصله داشته باشی تا حساب ببرد و سرکش نشود. هر لحظه او را چک می کردم و خودم دنبالش می رفتم تا از مدرسه به کلاس زبان و سپس خانه همراهی اش کنم. می ترسیدم مبادا پسری مزاحمش شود یا دختر نابابی از راه به درش کند. اگر از خانه برای کاری بیرون می رفتم صد بار زنگ می زدم و او مرتب می گفت: مامان! من خونه ام، دارم درس می خوانم. البته دلخور می شد اما من اهمیتی نمی دادم چون حس می کردم دلخوری اش بهتر از آن است که فردا بدبخت شود. یک روز که به دنبالش رفتم تا از کلاس زبان بیاورمش متوجه شدم رفته است. با گوشی اش تماس گرفتم. جواب نداد و شب زنگ زد که دیگر به آن زندان برنمی گردم. همسرم همیشه تحسینم می کرد که چه دختری بار آورده ام اما حالا می گوید تو مقصری! دخترم تا این سن حتی تنهایی به خرید نرفته بود؛ چه برای یک سطل ماست، چه برای خرید لباس. همیشه همراهش می رفتم. او هیچ چیزی بلد نیست و هر بلایی ممکن است سرش بیاید. من مقصرم اما به من هم هیچ کسی یاد نداده بود که رفتار درست چیست...»

پای صحبت های دکتر محمدرضا خدایی، روان پزشک و دکتر بدری سادات بهرامی، مشاور خانواده نشسته ایم تا آنها به ما بیاموزند چطور با بچه های مان رفتار کنیم که هرگز به این نقطه نرسند که از امن ترین و آرامش بخش ترین جای ممکن، یعنی آغوش پرمهر خانه و خانواده شان بگریزند.

نسخه اول

دکتر محمدرضا خدایی روان پزشک

اول از همه خواهش می کنم از واژه مقصر استفاده نکنید. قرار نیست دادگاهی تشکیل شود تا من در آن، متهم ردیف اول و دوم را مشخص کنم. در اتفاق ناگواری که پیش آمده است، والدین در اثر ناآگاهی مشکل های کوچک را نادیده گرفته و کار را به اینجا رسانده اند چون راه را بلد نبود ه اند. همه ما باید مراحل رشد روانی و جسمی و جنسی را طی کنیم و به تکامل برسیم. بحث در مورد گذراندن این مراحل رشد خارج از حوصله این مقاله است و فقط قصد دارم در مورد شیوه رفتاری صحیح در هنگام رشد روانی کودک در گذر از کودکی به نوجوانی چند نکته را بگویم.

بچه ها در این مرحله دنبال این هستند که بگویند:«من هم هستم و هویت مستقلی دارم» و برای رسیدن به این خواسته و نیاز روانی امکان دارد گاهی به والدین و اطرافیان شان «نه» بگویند. بچه ای که تا حالا مطیع پدر و مادر بوده است در این سن جملات خاصی را به زبان می آورد مانند: «من این جوری که شما می خواهید، نمی خواهم!» ضمنا الگوی او از افرادی چون والدین یا معلم ها به الگوبرداری از هم سالان خود تغییر می کند. هر چه از نوجوانی به جوانی می رسد، این حس استقلال طلبی و ابراز وجود بارزتر خواهد شد. شما به عنوان والدین او باید این نکات را بدانید و فاقد حساس شدن روی این رفتارهای طبیعی اش، به آرامی و با هم دلی از کنار آنها بگذرید تا این دوران تمام شود. شما باید خصوصیات این دوران را بشناسید و بدانید همه ما این دوران را داشته ایم و اشتباهاتی در این دوره مرتکب شده ایم که از روی قصد و غرض یا عناد با والدین مان نبوده است، بلکه به دلیل نیازمان به استقلال طلبی چنین رفتارهایی می کردیم.

اگر ما به عنوان والد بتوانیم این دوران را درک کنیم، می توانیم به بچه هایمان کمک کنیم اما متاسفانه بعضی از والدین هستند که از این دوره با نام سرکشی یاد می کنند و می گویند: «فرزندمان از حرف های ما سرپیچی می کند و محیط بیرون و دوستان خود را بر محیط خانه و خانواده اش ارجح می داند، پس باید با او مقابله کنیم تا سرکشی نکند.»این نگرش غلط والدین و در نتیجه آن، رفتارهای غلط آنها باعث می شود فاصله ای بین آنها و بچه هایشان ایجاد شود و به جای فضای صمیمیت فضای نبرد و جنگ حاکم شود. جنگی که فرسایشی است و باعث تخلیه انرژی روانی هر دو طرف می شود. والدین با پافشاری قصد دارند تجربه چهل، پنجاه ساله خود را که شاید با آزمون و خطای فراوان به دست آمده باشد به بچه ها تفهیم کنند. مثلا می گویند جامعه چنین خطرهایی را دارد، عاقبت فلان راه، چنین و چنان است و مدام با سخنرانی کردن صرف و نصیحت کردن قصد دارند در ذهن بچه ها به زور نکات پندآموز را تزریق کنند. در نقطه مقابل، بچه هایی هستند که هنوز آمادگی پذیرش این نکات را ندارند و در سن آنها باید برای مستقل بودن تلاش کرد و به اعمال زورها «نه» گفت.

 این تلاقی دیدگاه ها جنگ فرسایشی و فاصله ناخوشایندی را ایجاد می کند که آخر و عاقبت خوشی ندارد و چون والدین به بچه ها راه حل یاد نمی دهند و آمادگی لازم برای رویارویی با مشکلات آموزش داده نمی شود، آنها هم به خیال خود و به توصیه افراد ناآگاه دست به راه حل های غلط می زنند و از بن بست هایی مثل اعتیاد، ترک تحصیل، فرار از خانه و... سردرمی آورند. والدین باید بتوانند فضای امن روانی برای رشد روانی طبیعی بچه هایشان ایجاد کنند تا آنها قادر باشند با قدرت بیشتر به حل مشکلات پیش بینی نشده زندگی خود بپردازند.

6 توصیه کلیدی

اول:

از پند و نصیحت کردن بچه ها بپرهیزید. برای آنها سخنرانی نکنید، بلکه با آنها گفتگو کنید؛ گفتگویی سودمند که دو سخنگو داشته باشد و هر دو طرف حرف های شان را بزنند و پاسخ پرسش های شان را بگیرند. متاسفانه اغلب اوقات، وقتی تصمیم می گیریم با فرزندمان حرف بزنیم، برای آنها سخنرانی می کنیم. برای تشویق بچه ها به گفتگو باید صحبت را با جملاتی هم دلانه شروع کنیم تا رغبت کنند که حرف شان را بزنند و حرف شما را بشنوند. نمونه ای می آورم: وقتی یک مشکل جسمی برای فرزندتان پیش می آید، مثلا زانوهایش به زمین می خورد و خراشیده می شود، شاید بگویید: «آه، پسرم! خیلی می سوزه؛ نه؟! می خواهی چسب بزنم روی زخم ات؟» در مورد دیگر حالات او هم می توانید این طوری باب گفتگو را باز کنید. خودتان باید با توجه به شناختی که از فرزندتان دارید گاهی با مهربانی، گاهی با شوخی و یا هر حالت دیگری که صمیمیت شما را برساند، سر حرف را باز کنید: «می دونم از اینکه به من دروغ گفتی، احساس خوبی نداری!»؛ «می دونم که ناراحت کننده است بعد از این همه درس خواندن، ریاضی ات را 12 شده ای!» این همدلی باید بلافاصله با یک راه حل مناسب گفته شود.

دوم:

مراقب باشید در حین گفتگو از الفاظ توهین آمیز استفاده نکنید:«آخه بچه جون تو که هنوز دست راست و چپ ات را بلد نیستی...»؛ «بی عرضگی ات را موقع نان خریدن هم نشان دادی...» سعی کنید هرگز خطاهای آنها را به رخ شان نکشید. باید پس از مطرح کردن ابراز هم دلی خود و شروع گفتگو، حرف هایی بزنید که اعتماد نوجوان جلب شود و تمایل پیدا کند گفتگو را ادامه بدهد و راه حل خوبی در پایان به دست آورد. بد نیست توانایی های او و نقاط مثبت اخلاقی و رفتاری اش را یادآور شوید و از او حمایت کنید تا وقتی در خاتمه راه حلی را پیشنهاد می کنید، او با آغوش باز پذیرا باشد و به آن فکر کند. هرگز در جمع با او چنین گفتگویی نداشته باشید چون احساس حقارت می کند.

سوم:

صبر و شکیبایی خود را از دست ندهید تا او احساس امنیت کند.اگر با تندخویی او مواجه شدید و یا حس کردید گستاخی می کند، سریع از کوره در نروید. یادتان باشد او به کمک شما نیاز دارد و باید آموزش ببیند که چطور بر این حس خشم خود و عجز از حل مشکلات اش پیروز شود. شاید به خاطر بیاورید که شما هم با چنین رفتار گستاخانه ای باعث رنجش و آزار والدین خود شده بودید. شاید سیلی و یا رفتار تند والدین خود را در پاسخ به این کار به یاد داشته باشید. آیا دل تان می خواهد فرزندتان همان حس را که شما نسبت به پدر و مادر خود دارید، نسبت به شما داشته باشد؟ گاهی می توانید داستان هایی نقل کنید تا همدلی تان ثابت شود: «این قدر خودتو ناراحت نکن! منم توی ریاضی مشکل داشتم. بقیه درس هات خوبه، برای ریاضی ات هم معلم می گیریم. خوبه؟!»

رفتار او را حمل بر خامی و ناپختگی اش کنید تا اینکه آن را به پای بی احترامی بگذارید. شما در پایان براساس تجربه راه حلی را پیشنهاد دهید و تصمیم را به عهده او بگذارید.

چهارم:

در مورد موضوعات جدی، قاطع عمل کنید.اگر می بینید او با راهی که پیش گرفته است ناخواسته قصد صدمه زدن خود را دارد و به مواد مخدر و یا سیگار یا رفتارهای پرخطر دیگر روی آورده است، قاطع باشید و قوانین منع شده را متذکر شوید. نکته مهم اینکه توهین نکنید و او را با دیگر بچه ها مقایسه نکنید: «کاش پسر فلانی بچه من بود. تو لیاقت نداری!»

پنجم:

به بچه ها القا کنید که به آنها اعتماد دارید. اگر بتوانید احساسات مثبت را به بچه ها منتقل کنید، جواب خوبی می گیرید. تقویت حس اعتماد به نفس آنها و برشمردن توانایی شان البته فاقد غلو، روابط شما را صمیمانه می کند.

ششم:

هر چیزی حدی دارد؛ پس حد و مرزها را مشخص کنید. مراقب باشید از آن طرف پشت بام نیفتید.در حین گفتگو، باید از فرزند خود انتظار داشته باشید محدوده اختیارات و انتظارات تعریف شده را رعایت کند و احترام و ادب را در این گپ دوستانه حفظ کند. او باید در قبال این انتظار هم دلی که از شما دارد، مسوولیت هایی را نیز بپذیرد و متناسب با سن خود در سیستم خانواده وظایفی داشته باشد. اینکه بچه ها فقط از والدین خود سرویس بگیرند و آنها مدام بخورند و بخوابند و والدین خوب را والدینی بدانند که هیچ انتظاری از آنها نداشته باشند، صحیح نیست. مسوولیت پذیر بار آمدن و تحمل ناکافی باید در بطن خانواده به بچه ها آموزش داده شود. او باید درک کند والدین در قبال خدمتی که به او ارایه می دهند انتظاراتی هم دارند که کاملا به جاست و باید محترم شمرده شود. مثلا: «اینکه شما دوست داری به مهمانی دوست ات بروی مانعی ندارد اما می خواهم تلفن، آدرس و ساعت دقیق مهمانی را بدانم. لطفا برایم بنویس و بگذار روی میزم!» شما به فرزندتان استقلال می دهید و همان طور که گفتم؛ تزریق احساسات مثبت می کنید. او مطمئن می شود که کارآگاه بازی و پلیس بازی در کار نیست و این اعتماد به شما باعث می شود فاصله میان تان به صفر برسد. اگر در اعتمادی که به بچه ها دارید دودل شوید و به قول خودتان کنترل نامحسوس کنید، کار را خراب می کنید چون او متوجه می شود و مخفیانه و دور از چشم شما کار خودش را می کند و این یعنی فاصله.

نسخه دوم

دکتر بدری سادات بهرامی مشاور خانواده

وقوع چنین پیامدهایی یک زنگ خطر و هشدار برای والدین است. والدین چنین بچه هایی با مخفی کردن واقعیت ها و آموزش ندادن مهارت های مهم زندگی و در مرحله قبل تر با نادیده گرفتن حرکات، احساسات و رفتارهای فرزندشان او را به این سمت سوق داد ه اند. بی اطلاعی آسیب زننده است. این جمله را خوب به ذهن بسپارید. اگر به گمان شما با پنهان کاری، فرزندتان از آسیب های روانی یک حادثه یا دگرگونی در امان می ماند، سخت در اشتباه اید. برای ریشه یابی و حل مشکل حتی در صورت لزوم باید با یک متخصص مشورت کنید و مشاوره بگیرید.

والدین گاهی با وابسته کردن بچه ها به خود یا آموزش ندادن مهارت های زندگی مستقل، از ترس اینکه مبادا آنها با رها شدن در جامعه آسیب ببینند، آسیب جدی به بچه هایشان می زنند.تصور کنید شما از ترس رد شدن کودک تان از خیابان و احتمال تصادف، هرگز آموزش لازم را به او ندهید و بگویید: «نگران نباش عزیزم، خودم همیشه از خیابان ردت می کنم!» آیا چنین چیزی منطقی و ممکن است؟!

بچه های شما یک روزی به هر حال از شما جدا می شوند. دانشگاه قبول می شوند و شاید مجبور به ترک شهر خود شوند، پس نمی توان آنها را در محیط خانه ایزوله کرد، بلکه باید خطرهایی که در کمین شان است را به آنها شناساند و مهارت مقابله را گفت. گمان نکنید همیشه می توانید آنها را کنترل کنید و بپرسید کجا رفت، کی آمد و رأس ساعت پایان مدرسه او را تا خانه اسکورت کنید که مبادا با غریبه ها حرف بزند. گمان نکنید اگر به پسر نوجوان تان که یک ساعت با دوست اش می رود ده بار زنگ بزنید و بپرسید الان کجایی؟ مادر و پدر خوبی هستید. باید به جای اینکه مدام با کنترل ثانیه ای و تحقیر کردن او در جمع دوستان اش (خواهند گفت، بازم مامانت زنگ زد دوباره، کوچولو و...) که همه در سن حساسی هستند بر ترس درونی خود سرپوش بگذارید، می توانید او را مجهز کنید به یک سری اطلاعات تا بداند چه طور از خودش محافظت کند. اگر کسی سیگار تعارف اش کرد چه بگوید، اگر کسی به یک محفل ناامن دعوت اش کرد چگونه نه بگوید.

همان طور که حتما بارها از زبان روان پزشکان و روان شناسان شنیده اید، در سال های طلایی تربیت، یعنی 5 سال اول زندگی پایه های تربیتی، بایدها و نبایدها و محدوده انتظارات والدین و بچه ها باید برای کودک تعریف شود. از همان دوره کودکی و پیش دبستانی به او وظایفی محول شود و در ازای آنکه آنها را درست انجام دهد، پاداش هایی بگیرد. اگر این پایه ها درست بنا شده باشد، وقتی به نوجوانی فرزندتان برسید آن قدر مهارت های خاص را به او یاد داده اید که کم کم باید بتواند در بعضی مسایل از شما مستقل شود. اگر در کودکی او را تا مدرسه همراهی می کردید، به مرور به او یاد داده اید کدام ایستگاه سوار شود و با چه ماشینی رفت و آمد کند و تنها به مدرسه برود این حرکت تدریجی به جایی می رسد که او در سن 16 سالگی به ازای هر قدمی که به سوی استقلال حرکت کرده است و از وابستگی به شما رها شده یک نکته و آگاهی لازم را یاد گرفته است. حالا قادر است مشکلات خود را تجزیه تحلیل کند و راه حل ارایه دهد و درنهایت اگر حس کرد به کمک نیاز دارد، قطعا به دلیل رفتار صحیح شما اولین مشاورش مادر و پدر خواهند بود.

مادران و پدرانی که به دلیل ضعف های درونی خود، اضطراب ها و بدگمانی ها نتوانند این وابستگی را کم و کمتر کنند و کودک شان را برای ورود به عرصه اجتماع مجهز سازند، به خودشان و بچه هایشان لطمه می زنند و متاسفانه این والدین ناآگاه هم کم نیستند.چند وقت پیش مراجعی داشتم که با پسر 19 ساله دانشجویش طوری رفتار می کرد که گویا او یک دختر 11 یا 12 ساله است. جالب اینکه ناراحت بود چرا افسرده است و رفتارهای پرخاشگرانه دارد.

آموزش دادن، ایجاد نگرش صحیح و مستقل بار آوردن آنها جزو وظایف ما والدین است. اگر ما توانایی یاد دادن این مهارت ها را در حوزه های اجتماعی و فکری نداریم و تا حالا که او به سن 15، 16 سالگی رسیده است فاقد این مهارت هاست، لااقل اجازه دهیم خودش به دنبال فراگیری این موارد برود و یا در کلاس ثبت نام اش کنیم. اجازه دهیم اگر قرار است زمین بخورد، امروز که در بافت حمایتی خانواده است و زمین خوردن هایش سطحی و در حوزه های ساده است این اتفاق بیفتد، تا اینکه او در بیست و چند سالگی که دانشجوی شهرستان شد و به خوابگاه رفت که مسایل مختلف را دارد، آن را تجربه نکند.

قدم به قدم باید از بچه ها فاصله بگیرید و ضمن یاد دادن مهارت های لازم کمک شان کنید تا ورودی موفق به جامعه دارا باشند.بچه 12 ساله شما باید تا سوپرمحله برود و خرید کند. در 13 سالگی باید بتواند به تنهایی از اتوبوس و مترو استفاده کند. او باید در مورد خطرات احتمالی که در کمین اش هستند بداند اما نباید وی را بترسانید. اینکه بگویید «آی میان و می برنت و کلیه هاتو می فروشند!» اشتباه محض است؛ اما می توان گفت: «عزیزم! سوار ماشین غریبه ها نشو، حتی اگر گفت هم مسیر توست و تقاضا کرد تا فلان خیابان که نمی شناسد راهنمایی اش کنی، به هیچ عنوان قبول نکن.» به بچه ها مهارت «نه» گفتن قاطعانه و حل مشکل را باید یاد بدهیم تا همیشه مصون بمانند. بچه 15 ساله ما باید بتواند در جشن تولد دوست اش شرکت کند و مهارت های ارتباطی را بلد باشد. به بچه 16، 17 ساله مان حتی می توانیم اجازه بدهیم با دوستان اش به کوه یا سینما برود.

قطعا در خانواده ای که اصول تربیتی رعایت شده و والدین گام به گام از بچه فاصله گرفته اند، به طور عادی این روند پیش می رود. باور کنید آقای تحصیل کرده ای پسر 16 ساله اش را می آورد که با او مانند کودک رفتار کرده و می گوید: «آخه، وقتی من هستم، چرا او باید کاری مثل خرید نان را انجام دهد؟ برایش سخت است!» این والد گرامی مفهوم و اهمیت آموزش گام به گام را نمی داند. این پسربچه باید از 11، 12 سالگی می توانست خودش با هم کلاسی هایش که به حقوق او تجاوز کردند، برخورد کند. او از یک گام قبل تر باید فرا می گرفت اگر در مدرسه کسی مداد پاک کن اش را برداشت، چه رفتاری بکند. والدینی که قشون کشی می کنند به دلیل زد و خورد بچه ها و با مربیان یا والدین بچه های دیگر در مدرسه مواجه می شوند، دستی دستی فرزندان خود را در معرض آسیب قرار می دهند. تنها کافی است به او بگویند: «او هم یک پسربچه/دختر بچه است مثل تو؛ بیا در مورد رفتار او و راه حل هایی که تو می توانی انجام دهی صحبت کنیم. یکی از این راه ها را انتخاب کن و فردا با او صحبت کن تا متوجه اشتبا ه اش بشود.»

مهارت خودابرازی و حل مساله را باید به بچه ها در خلال این آموزش گام به گام یاد دهید. شما باید به بچه ها یاد بدهید اگر قرار است با هم بیرون بروند، کجا را انتخاب کنند. وقتی از شما اجازه می گیرند ناهار روز جمعه را با هم بخورند بگویید: «رفتن به یک سفره خانه یا قهوه خانه ای که پر از دود قلیان و سیگار است، مناسب شما نیست. می توانید به یک رستوران بروید.»

داستان سن و جنس بچه ها در فرهنگ ما وجود دارد. به همین دلیل است که یک دختر 15 ساله با یک پسر هم سن او از نظر موقعیت هایی که مجاز هستند در آن قرار بگیرند یکسان نیستند. به دختر 16، 17 ساله تان بفهمانید اگر با پنج، شش نفر از دوستان اش به یک رستوران برود و بگو و بخند داشته باشد، در فرهنگ ما منظره خوشی ندارد اما همین حالت در مورد اکیپ پسران هم سن او مجاز است و کسی توجهی نمی کند. پس به او اجازه دهید ارتباطات دوستی اش را با یک جشن در کنار هم کلاسی هایش در خانه حفظ کند.

حقایق را گام به گام با بچه ها در میان بگذارید، از مسایل جنسی، ایدز، اعتیاد گرفته تا ... و با هر آموزش آنها را رها کنید تا زندگی مستقل را تجربه کنند.

نویسنده:الهه رضائیان

 

.

منبع :