آکاایران: همیشه در کنارم باش!

کاملاً روشن است که وقتی کودک شما به سنین نوجوانی می رسد، استقلال بیشتری طلب می کند و در این زمان برقراری ارتباط با او دیگر مانند گذشته کار ساده یی نخواهد بود.

شما به عنوان پدر و مادر باید توجه داشته باشید که در این برهه از زمان ارتباط برقرار کردن با یک نوجوان از هر زمان دیگری مهم تر است. در این حالت وظیفه ی شما حمایت و پشتیبانی از اوست و در این میان محبت ورزیدن از اهمیت ویژه یی برخوردار می شود. اگر موفق شوید چنین ارتباطی را با نوجوان برقرار کنید یک حس عمیق عاطفی را در وجود او ایجاد می کنید و فرزند شما این اطمینان را پیدا می کند که می تواند پستی و بلندی های زندگی را در کنار شما و با وجود پشتیبانی و حمایت شما طی کند.

انتظارات صحیح

شاید در ابتدای دوره ی بلوغ، نوجوان حس خوبی نسبت به توصیه های شما نداشته باشد و احساس کند که نیازی به نصیحت های تان ندارد. حتی این احتمال وجود دارد که گاهی اوقات که مساله ی مهمی را به او گوشزد می کنید، خوشش نیاید و ناراحت شود. شاید قبول یک چنین تغییراتی برای شما کار آسانی نباشد و نتوانید همه ی این دگرگونی های رفتاری را سریعاً هضم کنید. اما نگران نباشید!انجام همه ی این کارها صرفاً نشانه هایی از افزایش حس استقلال طلبی در فرزند شما و کاملاً طبیعی است. شما هم باید بندها را کمی آزادتر کنید و به او فضای بیشتری برای رشد بدهید.

او را به حال خودش رها نکنید!

به یاد داشته باشید حتماً لازم نیست که به آن ها اجازه دهید که به طور کامل از قید و بند محدودیت ها آزاد شوند و یک مرتبه خود را رها شده تصور کنند. شما هنوز هم نقش تاثیرگذاری در تعیین مسیر زندگی آن ها دارید. باید برای نوجوان الگو باشید و زمانی که انتظار دارید او کاری را انجام دهد، ابتدا خودتان آن کار را انجام دهید. در حین گفت و گو با او اصل احترام متقابل را رعایت کنید، مهربان باشید، آداب غذایی سالم را برایش روشن کنید و کارهای روزمره ی خانه را فاقد گله و شکایت انجام دهید تا او هم یاد بگیرد که باید یک چنین برخوردی از خود نشان دهد.

برخورد صحیح

انجام بعضی از کارهای کوچک و ساده می تواند ارتباط عمیقی میان شما و فرزندتان ایجاد کند. در برنامه های روزانه ی خود زمان کوتاهی را به انجام بعضی از این کارهای خاص اختصاص دهید.کارهایی را انتخاب کنید که می توانید به کمک نوجوان تان انجام دهید تا به او نشان دهید که برایش اهمیت قایل هستید. در این جا به چند نکته ی کاربردی در همین زمینه اشاره می کنیم.

وقت خواب و شب به خیر

می توانید پیش از خاموش کردن چراغ ها در کنار هم بنشینید، کتاب بخوانید، اتفاقات مهمی را که در طول روز برای تان رخ داده برای هم تعریف کنید و در مورد برنامه هایی که برای فردا در ذهن دارید، صحبت کنید. اگر احساس کردید که نوجوان نسبت به این مساله حس خوبی ندارد، می توانید کل کارهای ذکر شده را به یک بوسه ی قبل از خواب و شب به خیر گفتن، محدود کنید یا فقط دستی به پشت او بکشید و بگویید «شب به خیر».

غذای خانگی

شاید غذا درست کردن کار آسانی نباشد، به ویژه پس از گذراندن یک روز خسته کننده ولی صرف یک شام خانوادگی که در آن اعضای خانواده دور هم جمع شوند، ارزش زیادی دارد، بنابراین مانند تمام کارهای دیگری که در طول روز برای آن ها برنامه ریزی می کنید، انجام این کار را نیز در اولویت قرار داده و ترتیب یک غذای خوشمزه را بدهید. حتی اگر امکان غذا درست کردن را هم ندارید و از بیرون غذای آماده تهیه می کنید، حداقل همه دور هم بنشنید و آن را میل کنید. در حین صرف غذا، تلویزیون را خاموش و سعی کنید تلفن ها را جواب ندهید.

صرف وقت روزمره در کنار یکدیگر

نقاط مشترکی را پیدا کنید که به شما اجازه می دهند در کنار هم باشید. در حین شستن ماشین، درست کردن شیرینی، اجاره ی فیلم، تماشای برنامه ی تلویزیونی مورد علاقه، از او دعوت کنید که در کنارتان قرار بگیرد. همه ی این کارها فرصت هایی هستند که به شما اجازه می دهند از وجود یکدیگر لذت ببرید. این کار موجب می شود نوجوان چیزهایی را که در ذهن دارد راحت تر با شما در میان بگذارد و اگر مشکلی برایش پیش آمده با اعتماد بیشتری در مورد آن با شما صحبت کند. دلیلش هم این است که وقتی شما مشغول انجام کاری هستید، لازم نیست نوجوان با شما ارتباط چشمی برقرار کند و این امر به نوبه خود باعث می شود که راحت تر حرف های دلش را با شما در میان بگذارد.

خلق لحظات خاص و فراموش نشدنی

این رسم را در خانواده به وجود بیاورید که سالانه موقعیت های خاص خانوادگی را به جز تعطیلات و تولدها جشن بگیرید. این جشن می تواند به خاطر یک کارنامه ی درخشان یا بردن تیم فوتبال مدرسه باشد! به هر حال این مساله یی است که می توانید پیوندهای عاطفی خانوادگی را محکم تر کند.

خود را مشتاق نشان دهید

نسب به ایده ها، احساسات و تجربیاتی که نوجوان در زندگی به دست آورده، علاقه نشان دهید و کنجکاوی کنید. زمانی که نوجوان با یک چنین واکنشی از جانب شما رو به رو می شود، دفعات بعدی که با مشکلی رو به رو شد، خیلی راحت تر نزد شما می آید و مشکلاتش را با شما در میان می گذارد.

اظهار علاقه

فکر نکنید که نشان دادن و گفتن این مطلب که به فرزند خود علاقه مند هستید، هیچ ارزشی برای او ندارد، انجام این کار به فرزندتان این اطمینان را می دهد که دوستش دارید و از او مراقبت و محافظت می کنید. البته باید راه های درست نشان دادن علاقه را یاد بگیرید. به این معنا که ممکن است دختر یا پسر شما نسبت به ابراز علاقه ی شدید آن هم در جمع و به صورت عمومی، حس مثبتی نداشته باشد. شاید دوست نداشته باشد که مانند گذشته او را بغل کنید یا ببوسید، اما شما نباید این مسایل را به خودتان بگیرید چرا که مواردی نیستند که نشات گرفته از کاستی های فردی شخصیت شما باشند. به عنوان مثال زمانی که یک نقاشی زیبا می کشد، بگویید:«کارت عالی است، خیلی هنرمندی » یا «تو در تمرین فوتبال خوش درخشیدی، از دیدنت در بازی واقعاً لذت بردم.»

نویسنده:ابراهیم تک فلاح

 

 

.

منبع :