آکاایران: با من دوست باش!

شاید شما هم با افرادی برخورد داشته اید که ترجیح می دهند تنها باشند و به نوعی از حضور در جمع فرار می کنند؛ این افراد انزوا و گوشه نشینی را دوست دارند در حالی که متخصصان اعتقاد دارند این تنهایی و کناره گیری از جمع به مرور موجب کسالت، ناراحتی و افسردگی آنها می شود و مشکلات زیادی برایشان به وجود خواهد آورد.

«یک روز تصمیم گرفتم زودتر از بقیه شب ها به خانه برگردم و زمان بیشتری پیش بچه ها و همسرم باشم. به همین دلیل با کلی برنامه ریزی موفق شدم ساعت 9 شب به خانه برسم. وقتی پیچیدم داخل کوچه، دیدم 8 ـ 7 تا جوان یا بهتر است بگویم نوجوان، گوشه خیابان ایستاده اند و مشغول صحبت هستند.

دقیق تر که نگاهشان کردم فهمیدم سن و سالی ندارند، ولی آن وقت شب، به جای این که کنار پدر و مادرشان باشند، توی کوچه بودند. ماشین را پارک کردم و پیاده شدم و گفتم خدا را شکر که پسر من فقط 4 سالش است، اما خیلی زود نگرانی بر جانم چنگ انداخت؛ بالاخره پسر من هم بزرگ می شد...»

این مساله دغدغه بسیاری از پدر و مادرهاست؛ این که فرزندانشان با چه کسانی دوست می شوند؟ وقتی با آنها هستند چه برخوردی دارند، چه می گویند و چه کار می کنند؟ چطور باید به آنها نشان داد دوست خوب کیست و رابطه دوستانه چه معنا و حد و حدودی دارد؟

اغلب والدین نگران روزی هستند که فرزندانشان بزرگ می شوند و به جمع دوستان می پیوندند. خیلی از آنها چون نمی دانند چطور باید کودک یا نوجوان را با مفهوم دوست خوب آشنا کرد، حتی ممکن است دوستی های فرزندشان را محدود کنند. این در حالی است که متخصصان و کارشناسان، دوستی و روابط دوستانه را بخش مهمی از زندگی فردی می دانند و تاکید می کنند به هیچ وجه نباید کودکان را از روابط دوستانه محروم کرد.دکتر پروین ناظمی، روان شناس و مدرس دانشگاه ضمن بیان این که انسان موجودی اجتماعی است و به حضور در جمع نیاز دارد، به «جام جم» می گوید: فطرت انسان به گونه ای است که از بودن در جمع و برقراری ارتباط با سایر افراد لذت می برد و دوست دارد در چنین شرایطی زندگی کند. بنابراین کاملا مشخص است که تنها بودن برایش عذاب آور خواهد بود.

شاید شما هم با افرادی برخورد داشته اید که ترجیح می دهند تنها باشند و به نوعی از حضور در جمع فرار می کنند؛ این افراد انزوا و گوشه نشینی را دوست دارند در حالی که متخصصان اعتقاد دارند این تنهایی و کناره گیری از جمع به مرور موجب کسالت، ناراحتی و افسردگی آنها می شود و مشکلات زیادی برایشان به وجود خواهد آورد.

تاثیر دوستان در شکل گیری شخصیت بچه ها

شاید شما هم بچه هایی را دیده باشید که از جمع دوستان شان راضی هستند، دوستانی که در مهدکودک، مدرسه و.... پیدا کرده و با آنها همراه شده اند؛ این کودکان و نوجوانان زمانی که در خانه و کنار سایر اعضای خانواده هستند نیز این رضایت و شادی را ابراز می کنند. در مقابل بچه هایی هستند که نمی توانند رابطه دوستی برقرار کنند یا با افرادی دوست هستند که مشکل دارند؛ اثرات چنین دوستی هایی را هم می توان در رفتار بچه ها دید و متوجه آن شد.

در واقع بخشی از شخصیت انسان در روابط دوستانه و در تعامل با دوستان شکل می گیرد و می توانیم بگوییم هنگامی که رابطه دوستی مطلوب و مناسبی برقرار شود، بسیاری از نیازهای انسان پاسخ داده شده و احساس تنهایی و افسردگی نیز از او دور می شود.همچنین می توان گفت تاثیر دوستان بخصوص در دوران نوجوانی به حدی است که آنها تعیین کننده اصلی موقعیت نوجوان در آینده هستند؛ بنابراین باید پذیرفت که گاه حتی اثرپذیری نوجوانان از همسالانشان بیشتر از افراد دیگر مانند والدین و مربیان است.

باید ملاک های دوست خوب را برای فرزندتان تعریف کرده و او را تشویق کنید با چنین افرادی دوست شود. والدین هم باید بدانند ویژگی های دوست خوب چیزی جدا از خصوصیات یک انسان خوب نیست که باید مورد توجه قرار گیرد، ولی اگر خانواده به هر دلیلی نتواند ارزش ها و صفات دوست خوب را به فرزندش آموزش دهد، کودک یا نوجوان با توجه به ارزش های ذهنی خودش دوست انتخاب می کند

دکتر ناظمی با تاکید بر این که دوستی و معاشرت با سایر افراد یکی از عوامل مهم، موثر و تعیین کننده در شکل گیری شخصیت کودکان است، می گوید: یکی از نکات مهم در تربیت کودکان، آموزش مفهوم و معیارهای دوست یابی است تا آنها از این طریق بتوانند با شناخت خصوصیات دوست خوب، بهترین افراد را برای برقراری رابطه دوستی انتخاب کنند؛ فراموش نکنید بخش مهمی از اخلاق و صفات رفتاری کودک تحت تاثیر دوستانش قرار می گیرد و براساس شخصیت آنها ایجاد می شود و همین مساله نشاندهنده اهمیت آموزش دوست یابی است.

دوست خوب کیست؟

دکتر ناظمی با تاکید بر این نکته که دوستی در هر مرحله ای از زندگی و در هر سن و سالی نیاز انسان است و باید مورد توجه قرار گیرد، یادآور می شود: ایجاد رابطه دوستانه مثبت می تواند صفات اخلاقی و رفتاری مناسب را در انسان ایجاد کند و گاه تاثیرات این رابطه تا جایی پیش می رود که حتی ممکن است مسیر زندگی انسان را تغییر دهد و آن را دگرگون کند؛ به عنوان نمونه ممکن است کودکی که نمرات خوبی در مدرسه نمی گرفته، پس از دوستی با همکلاسی اش که بچه ای زرنگ و درسخوان است، در این زمینه پیشرفت چشمگیری کند و به دانش آموزی موفق تبدیل شود.

نکته:بچه ها هنگام بازی علاوه بر فراگیری احترام به حقوق دیگران، یاد می گیرند که خودشان را با سایر دوستان انطباق دهند و قرار گرفتن در جمع همسالان ، حس اعتماد به نفس آنها را تقویت می کند.

البته باید ملاک های دوست خوب را برای فرزندتان تعریف کرده و او را تشویق کنید با چنین افرادی دوست شود. والدین هم باید بدانند ویژگی های دوست خوب چیزی جدا از خصوصیات یک انسان خوب نیست که باید مورد توجه قرار گیرد، ولی اگر خانواده به هر دلیلی نتواند ارزش ها و صفات دوست خوب را به فرزندش آموزش دهد، کودک یا نوجوان با توجه به ارزش های ذهنی خودش دوست انتخاب می کند.دکتر ناظمی ضمن بیان مطالب فوق، درباره تفاوت سنی دوستان هم هشدار می دهد: تفاوت سنی زیاد دوستان می تواند برای کودکان و نوجوانان دردسرساز شود و به همین دلیل آنها حتما باید با بچه های همسن و سال خود دوست شوند.

کودکان را از دوستی محروم نکنیم

گاهی والدین به دلیل ترس و نگرانی از تاثیر دوستان بر شخصیت کودکان و نوجوانان، سعی می کنند خودشان نقش دوست او را بازی کنند و با این کار در عمل، کودک را از داشتن روابط دوستانه محروم می کنند. دکتر ناظمی ضمن اشتباه دانستن این روش تاکید می کند: بچه ها نیاز دارند با هم”‹سن و سالان خود در ارتباط باشند و والدین هیچ گاه نمی توانند برای کودک چنین جایگاهی دارا باشند؛ بنابراین بهترین کار آن است که والدین اجازه دهند بچه ها روابط دوستی را تجربه کنند، اما کنترل و نظارت و هدایت نیز باید بر این روابط وجود داشته باشد.

بچه ها پس از تولد در ارتباط با خانواده قرار می گیرند، سپس به مهد و پس از آن به مدرسه می روند، راهی دانشگاه می شوند و بتدریج فرآیند اجتماعی شدن در مورد آنها شکل می گیرد. دوستی وسیله ای است که باعث می شود این فرآیند زودتر پیش برود و بهتر رشد کند؛ در واقع زمانی که بچه ها رشد اجتماعی پیدا می کنند، می آموزند چگونه با سایر افراد برخورد کنند و یاد می گیرند دوستان ناباب نقش مخربی در زندگی آنها دارند. اگر بچه ها چنین تجربه ای را نداشته و در محیطی محدود بزرگ شده باشند، به طور حتم نمی توانند با مسائل اجتماعی برخورد مناسبی دارا باشند.

دکتر ناظمی با اشاره به بازی های کودکانه می گوید: زمانی که بچه ها مشغول بازی هستند و با هم در یک گروه بازی می کنند، با رعایت قوانین بازی می آموزند که باید به حقوق دیگران احترام بگذارند. علاوه بر این، در روابط دوستانه حس همدلی و همدردی تقویت می شود. از سوی دیگر بچه ها هنگام بازی با سایر همسالان می آموزند که خودشان را با دیگران تطابق دهند و همین تطابق موجب ایجاد تفاهم می شود. در ضمن، وقتی بچه ها در گروه همسالان خود قرار می گیرند، اعتماد به نفس و خودباوری بیشتر و بهتری نیز کسب می کنند.

در یک رابطه دوستانه واقعی و مناسب، حمایت و همکاری میان دوستان هم سن و سال موجب می شود حل مسائل و مشکلات برای آنها راحت تر باشد.از سوی دیگر همکلامی با دوستان موجب آرامش می شود و دوستی که بتواند فرد را هنگام درگیرشدن با مشکلات و گرفتاری ها به خوبی راهنمایی کند، کمک بزرگی برای او به حساب می آید

در کنار رشد اعتماد به نفس و پر کردن اوقات فراغت، رابطه دوستانه مناسب می تواند در بهبود وضعیت درسی کودک نیز موثر و مفید باشد. علاوه بر این، در یک رابطه دوستانه واقعی و مناسب، حمایت و همکاری میان دوستان هم سن و سال موجب می شود حل مسائل و مشکلات برای آنها راحت تر باشد.از سوی دیگر همکلامی با دوستان موجب آرامش می شود و دوستی که بتواند فرد را هنگام درگیرشدن با مشکلات و گرفتاری ها به خوبی راهنمایی کند، کمک بزرگی برای او به حساب می آید؛ از این رو کسانی که در زندگی با مشکلات و ناکامی های بزرگ روبه رو می شوند، اگر کنار دوستان خوبی باشند خیلی زودتر و راحت تر زندگی معمول را از سر می گیرند.

 

.

منبع :