آکاایران: چگونه دختران نوجوان خود را از خطرات مصون نگه داریم؟

نوجوانی دوره ای است بسیار پر مخاطره، هم برای خود نوجوانان هم برای والدین آنان و در این میان حساسیت های مراقبت از دختران نوجوان به مراتب بیشتر است.

در مورد یک دختر نوجوان طبیعی است که برای کسب آزادی های تازه، والدین خویش را از خود براند. اگر والدین نتوانند این رفتار بی ادبانه را تحمل کنند، احتمالا دختر نوجوان آنان در شکستن قوانین و گذر از مرزها و خط قرمزها یاغی تر خواهد شد. دختران نوجوان بسیار زرنگ و مکار هستند. بنابراین خوب است که به آنان تا اندازه ای که منطقی باشد، حریم خصوصی و آزادی بدهید.

در کنار آزادی هایی که می دهید، به عهده شما است که از در امان ماندن وی اطمینان حاصل کنید. اکنون این سوال مطرح است که در این دنیایی که به لحاظ تکنولوژی تا این اندازه پیشرفت کرده است، چگونه می توانیم دختران نوجوان خویش را در امان نگه داریم؟

ارتباط مفید و تاثیرگذار

اگر شما بتو انید با دختر نوجوان خود آشکار و روشن صحبت کنید، شانس ایمن و سلامت ماندن وی را افزایش داده اید. شما باید برای او توضیح دهید که چرا باید پوششی که انتخاب می کند از روی بصیرت باشد. برایش شرح دهید که در چه شرایطی بهتر دیده می شود.

دختر نوجوان شما باید از درندگانی که در شبکه های اینترنتی به کمین نشسته اند آگاهی داشته باشد و درک کند که چرا شما باید همیشه بدانید که او با چه کسانی و به کجاها رفت و آمد دارد.

بنابراین بهتر است با دخترتان با احترام رفتار کنید و همانند یک بزرگسال با او صحبت کنید.اگر دختر شما با تمام وجود احساس کند که می تواند با شما در هر موردی صحبت کند و مشورت بگیرد، مطمئن باشید هر گاه که مشکلی داشته باشد به شما مراجعه خواهد کرد.

هرگاه که راهنمایی های شما برای او کارآیی لازم را نداشت و به نظر او مسخره رسید سعی کنید خود را به روز کرده و دیدگاه های خویش را ارتقا دهید.

تلفن همراه و اینترنت

چند سال پیش که اینترنت تازه وارد خانواده ها شد، احساس خطر چندانی وجود نداشت. اما طی همین چند سال شرایط کاملا فرق کرده است. اکنون تمام گروه های سنی حتی کودکان خردسال هم می توانند از امکانات و تکنولوژی روز مثل اینترنت و تلفن همراه استفاده کنند و به راحتی این امکانات در اختیار همگان است.

پس والدین می خواهند و باید کنترل کنند که دختر نوجوان شان تلفنی با چه کسانی ارتباط دارد. حتی هر از گاهی لازم است رایانه دخترتان را چک کنید ببینید به چه سایت هایی سر می زند یا اگر عضو شبکه های اینترنتی است، صفحه مربوط به او را مرتب چک کنید و تصاویر، پیام ها و کسانی را که در لیست دوستانش هستند دائم کنترل کنید تا مطمئن شوید که او در ارتباطات شبکه ای اش در امان است. منطقی است که شماره های ناشناس روی تلفن همراه او را نیز مورد بررسی قرار دهید.

بیرون رفتن

قطعا تصدیق می کنید که نمی شود دختر نوجوان را در کل دوران نوجوانی اش در خانه نگه داشت. او می خواهد که با دوستانش بیرون برود و از شما اجازه می خواهد که با دوستانش قرار و برنامه بگذارد. این بیرون رفتن ها ایرادی ندارد به شرط اینکه شما دقیقا بدانید که با چه کسانی بیرون می رود و کجا می رود.

وقتی بیرون می رود حتما یک تلفن همراه در اختیار او بگذارید تا در صورت بروز مشکل بتواند با شما تماس بگیرد و شما هم در صورت نیاز بتوانید به راحتی به او دسترسی داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی برای گرفتن تاکسی یا خرج هایی از این دست، پول همراه داشته باشد. در کل او نباید هیچوقت در شرایطی قرار گیرد که دچار تشویش و اضطراب شود. بد نیست که از او بخواهید مرتبا شما را در جریان بگذارد که به کجا می رود زیرا دختران نوجوان از ترس مخالفت های والدین، معمولا در مورد جاهایی که می روند، دروغ می گویند.

تنبیه کردن

دختران نوجوان می پندارند که بزرگ شده اند، با این وجود برای اشتباهات و قانون شکنی هایی که می کنند، باید تنبیه شوند. اما تنبیهات دوران کودکی اکنون مناسب حال آنها نیست. پس باید از نوعی تنبیهات که بتواند آنها را ترغیب به پیروی از قوانین کند، کمک گرفت.

در این سنین شاید محروم کردن آنان از بیرون رفتن کارآمد باشد چون دختران نوجوان خیلی به بیرون رفتن با دوستان خود علاقمند هستند. ضبط کردن تلفن همراه و لپ تاپ شخصی آنان هم می تواند موثر واقع شود.

فقط به خاطر داشته باشید که دختر نوجوان شما باید آزادی، اعتماد و خلوتی را که آرزوی آن را دارد کسب کند. اگر او اصرار داشت که مثل کودکان عمل کند قطعا نمی تواند و نباید از آزادی هایی همانند آزادی های بزرگسالان برخوردار باشد.

.

منبع :