آکاایران: اگر فرزند معتاد نمی خواهید...

هیچ پدر و مادری شکست و ناراحتی فرزندش را نمی خواهد و با توجه به این که اعتیاد یکی از راه هایی است که قطعا مانع سعادت و خوشبختی فرزندان می شود، از نظر والدین بسیار آزاردهنده است و حتی فکرش والدین را نگران می کند.

علل گرایش و شروع به مصرف مواد مخدر در جوانان، احساس بزرگ شدن زودگذر، رفع خستگی و دریافت انرژی کاذب، لذت زود گذر، فرار از تنهایی و بالا بردن حس اعتماد به نفس، تسکین درد های جسمانی و کاهش فشار های عصبی است.

یکرنگی با گروه همسال ، رو برو شدن با ناامیدی و شکست، پیشینه اعتیاد پدر ومادر و نزدیکان، جدایی های والدین، تبلیغات غلط، معاشرت با دوستان منحرف و آگاهی نداشتن از مسائل اجتماعی از جمله مضرات مواد مخدر، رفتارهای غیر عادی یا پرخاشگری های بی دلیل، تغییر رنگ چهره ، چشم و لب، گوشه گیری و خمودی، افت تحصیلی ، تغییر الگوی ارتباطی تغییر خلق و خوی و کاهش وزن، تغییر الگوی تغذیه و خواب را از دیگر عوامل افتادن در دام مواد افیونی است.

جوانان به دلیل ویژگی هایی چون استقلال طلبی، کنجکاوی، هیجان خواهی، پیروی از همسالان و .... همواره در معرض خطر اعتیاد قرار دارند و هدف اصلی توزیع کنندگان موادمخدر هستند. بر همین اساس می توان گفت جوانان جزو آسیب پذیرترین گروه های سنی به حساب می آیند. خانواده ها در زمینه پیشگیری از اعتیاد کلیدی ترین نقش را دارند .

بهتر است بدانید اگر می خواهید فرزندتان جذب مواد مخدر نشود باید موارد زیر را رعایت کنید:

• شنونده خوبی باشید:

پدران و مادران بایستی از صمیم قلب با فرزندان خود صحبت کنند و با دقت به حرف های آنان گوش دهند. آنها باید به گونه ای رفتار کنند که فرزندتان بتواند در مورد احساساتشان یا طرح مسائل و مشکلاتشان با آنها براحتی گفتگو کنند تا با احساس آرامش و امنیت روانی از انواع آسیب های اجتماعی در امان باشند.

• در دسترس باشید:

فرزندتان باید بداند و احساس کند که در مورد هر مساله ای که نیاز به اطلاعات و تبادل نظر داشت، می تواند روی شما حساب کند. نه این که اینقدر دیر به او وقت بدهید که او گزینه ای جایگزین را انتخاب کند.

جوانان به دلیل ویژگی هایی چون استقلال طلبی، کنجکاوی، هیجان خواهی، پیروی از همسالان و .... همواره در معرض خطر اعتیاد قرار دارند و هدف اصلی توزیع کنندگان موادمخدر هستند.

• الگو باشید:

توجه داشته باشید نحوه مصرف یا عدم مصرف و نگرش شما در مورد سیگار، مواد مخدر یا الکل تاثیر قابل ملاحظه ای بر فرزندتان دارد و این رفتار و نگرش نباید با کلامتان تناقض داشته باشد.

• اطلاعات و دید خود را گسترش دهید:

مطالعه کنید. تلویزیون ببینید و از اخبار و اطلا

 اگر فرزند معتاد نمی خواهید... -آکا اگر فرزند معتاد نمی خواهید... -آکا
عات روز عقب نمانید تا فرزندتان بتواند درباره واقعیت های روز با شما به تبادل نظر بپردازد.

• مفید باشید:

والدین خوب باید بتوانند راه های مناسب و سالمی را برای مواجهه با استرس و مشکلات به فرزندان یاد بدهند. راه هایی مانند پرداختن به فعالیت ورزشی مورد علاقه یا شیوه های آرام سازی فکر و مدیریت خشم تا احساس کنند که هنگام مشکل می توانند روی کمک شما حساب کنند نه این که با اضطراب خود شرایط را وخیم تر کنید.

• صادق و رو راست باشید:

بگذارید فرزندتان بداند لازم نیست برای جلب توجه و موافقت دیگران کاری اشتباه کند. اگر کاری خوب نیست پس نباید آن را انجام داد چه دیگران خوششان بیاید و چه بدشان بیاید.

• بزرگترین طرفدار و حامی فرزندتان باشید:

فرزندان در هر سنی که باشند، نیازمند عشق بی قید و شرط و حمایت شما هستند، تا بتوانند بر مسائل خود غلبه کنند. پس به آنها نشان دهید بزرگترین حامی و طرفدارشان هستید و آنها هر چه باشند، تمام عشق و توجه شما را برای موفقیت خواهند داشت. این موضوع، انرژی و انگیزه آنها را مضاعف می کند.

.

منبع :