آکاایران: یکی از مراحل سخت ازدواج برای جوان ها، مرحله خواستگاری است که ممکن است در این مرحله با جواب رد مواجه شوند. چه کنیم که در خواستگاری با نه مواجه نشویم؟

نبض ما– تصور کنید که در شب خواستگاری قرار دارید. احتمالا تا صبح خوابتان نمی برد و اگر هم خوابتان ببرد، کابوس اینکه پدر عروس بزند له و لورده تان کند، رهایتان نمی کند. برای این که در خواستگاری جواب رد نشنوید و طرف مقابل از شما خوشش بیاید، مقاله زیر را دنبال کنید.

نکاتی که باید در خواستگاری مورد توجه قرار گرفت

چی بگویم؟

لابی کنید

خانواده تان را نفروشید اما اگر نظرتان درباره هم مثبت بود، یکسری قرار و مدار را همانجا توی جلسه دو نفره تان بگذارید. مثلا همانجا سر تعداد مهریه با هم به توافق برسید. البته توافق نهایی قطعا با نظر پدر و مادرتان انجام می شود.

چی بپوشم؟

خواستگاری ، مخصوصا جلسه اول، یک مجلس بی نهایت رسمی است. برای همین بی خیال تیپ های اسپرت مثل شلوار قرمز و تی شرت سفید کوتاه بشوید. خواستگاری است، پارک که نمی روید! پوشیدن کت و شلوار یا شلوار یا کت تک، به شدت پیشنهاد می شود.

کی بروم؟

کوه که نمی خواهید بروید کله صبح راه افتاده اید. هنوز هم آنقدر صمیمی نشده اید که ناهار را مهمان مادر زن جان باشید. برای همین قرار را برای بعدازظهر بگذارید. مثلا اگر در نیمه نخست سال هستید، ساعت 5 و 6 و اگر در نیمه دوم سال هستید، ساعت 3 و 4.

با چی بروم؟

اگر ماشین دارید که هیچی اما اگر ماشین ندارید، بهترین راه گرفتن آژانس است. نه اینکه 5 نفری سوار موتور سی جی 125 پدرتان شوید و گل و شیرینی را هم در خورجین موتور بگذارید. فکر اتوبوس و مترو را هم از سرتان بیرون کنید. هم بوی دود می گیرید هم تیپتان به فنا می رود به علاوه گل و شیرینی.

با کی بروم؟

جنگ که نیست یک ایل راه بیندازید. تازه جلسه اول است. خودتان و پدر و مادر و نهایتا خواهر و برادر بزرگتران کافی است. از آوردن هرگونه بچه هم خودداری کنید، به خصوص بچه ای که به شما علاقه وافری دارد.

چی ببرم؟

خدایی نکرده مجلس ختم نیست که تاج گل سفارش بدهید. یک دسته گل کوچک و شیک، به علاوه یک جعبه شیرینی تر، کارتان را راه می اندازد. خسیس بازی هم در نیاورید که شیرینی تر ضرر دارد و کیک یزدی برای سلامتی مفید است!

چکار کنم؟

فقط عادی باشید. نه آنقدر ساکت و سر به زیر باشید که همه فکر کنند هنوز دهنتان بوی شیر می دهد یا خدایی نکرده لال هستید، نه آنقدر خودمانی شوید که با هر جمله بی مزه پدر عروس، هارهار بخندید و با دست به پشتش بزنید، در ضمن در تمام مدت باید یک چشمتان به عروس هم باشد و البته، اینکه تمام ظرف میوه جلویتان را بخورید و از مامان نوین بخواهید یک چای لیوانی هم برایتان بریزد، نه تنها نشانه کول بودن و صمیمیت شما نیست، بلکه نشانگر شخصیت شما است.

چند بار بروم؟

مذاکرات 1+5 نیست که هی جلسه بگذارید و شیرینی و گل و میوه و چای. نهایتا سه جلسه برای آشنایی کافی است. برای وزارت اطلاعات که نمی خواهید استخدام کنید.

زیاد حرف نزنید

اصلا بزرگتر برده اید برای چه؟ آثار باستانی که با خودتان حمل نمی کنید. بگذارید آنها بیشتر صحبت کنند و هر جا نظرتان را خواستندوارد بحث شوید تا در مورد همان باقالی ها که گفتیم حرف بزنید.

آرایشگاه بروید

همسر آینده به ظاهر شما اهمیت می دهد. برای او مهم است که شما هم «مرد» باشید هم خوشتیپ. برای همین سعی کنید قبل از خواستگاری آرایشگاه بروید و خلاصه صفایی به سر و رویتان بدهید. این درست است که شما اهل کتاب و مطالعه هستید ولی خب قطعا هیچ دختری حاضر نیست با بن لادن ازدواج کند.

عطر بزنید

واقعا مهم است. در خواستگاری اینکه بوی خوبی بدهید در نظر طرف مقابل تاغثیر بسیار زیادی دارد. حالا اگر عطر و ادکلن دم دستتان نبود، لااقل 5 هزار تومان بدهید یک ضد عرق بخرید، مخصوصا در فصول گرم سال، به شدت توصیه می گردد.

پوآرو نشوید

تحقیق بکنید اما به اندازه. نروید توی تمام نقاطی که خانواده طرف مقابل یک روز از آنجا رد شده و از مردم پرس و جو کنید. هیچ کس در طول زندگی اش فاقد شاتباه نبوده، برای همین بی خودی مته به خشخاش نگذارید که چرا پسرعمه داماد بزرگتان دو روز در بازداشتگاه بوده؟

جنبه داشته باشید

شما که بهترین انسان روی کره زمین نیستید، پس یک درصد هم احتمال بدهید که خانواده عروس، با این وصلت مخالفت کنند. برای همین جنبه داشته باشید و از خودتان ژانگولر درنیاورید. چیزی که زیاد است، دختر خوب دم بخت.

کم بخورید

این یک توصیه دوستانه است. قبل از اینکه بخواهید بروید خواستگاری همه کارهایتان را در خانه بکنید! مفهوم؟! آنجا هم آنقدر نخورید که مجبور شوید با خجالت آدرس دستشویی را بپرسید. خواستگار که دستشویی نمی رود!

آکاایران: چه کنیم تا در خواستگاری «نه» نشنویم؟

نکاتی که دختران باید در خواستگاری توجه دارا باشند

وسواس را کنار بگذارید!

از روز قبل سر این که چه لباسی می پوشید با خودتان به توافق برسید! چک کنید که لباستان اندازه و مناسب باشد تا یکی دو ساعت مانده به آمدن مهمان ها توی هچل نیفتید که بد هچلی است این هچل و آدم را حسابی مضطرب می کند! لباس خیلی چسب، راحتی و تمرکزتان را به هم می ریزد، لباس خیلی گشاد هم جلو دست و پایتان را گرفته و ممکن است هنگام پذیرایی تعادلتان را بر هم بزند و خدای نکرده شست پایتان را فرو کند توی تخم چشمتان و… این یک مورد اگر اتفاق بیفتد، جمع شدنی نیست!

دختر باید نگاه سوق الجیشی مادر داماد را دریابد

همه جا باید تمیز و مرتب باشد! این کار هم اعتماد به نفستان را بالا می برد و هم نشانه احترام به خانواده پسر است. اما حواستان باشد که از یک مکان غافل نمانید، غفلت از این مکان گاهی در حد پراندن خواستگار تبعات دارد! آن مکان هم جایی نیست به جز سرویس بهداشتی!! اصولا بعضی ها معتقدند، خانواده ای که سرویس بهداشتی تمیزی دارند، ذاتا تمیزند!! این عده به هر بهانه ای هم که شده خودشان را به محل فوق می رسانند، پس قبل مراسم این مکان را چک کنید تا برقش جوری باشد که بخواباند توی گوش خانواده داماد!

دختر نباید هول باشد یه وقت

خانواده داماد پشت درند! اصلا از شما توقع ندارند که با اولین تقه به در خودتان را بیندازید جلو در! آرامش داشته باشید و با همین آرامش به سمت در بروید! یادتان باشد که حضور شما به همراه مادر برای خوش آمدگویی، هنگام ورود خانواده پسر، نشان از ادب و احترام به طرف مقابل است! فقط این حضور یک نکته فنی دارد و آن هم باز نشدن نیش عروس خانم تا بنا گوش است! لطفا بعد از احوالپرسی رسمی و محترمانه بروید تا برای مراسم چای آماده شوید!

مادر دختر باید جو شکن باشد

در جلسه خواستگاری حتی اگر خانواده داماد در نگاه اول به مذاقتان خوش نیامدند و یا به هر دلیلی مورد پسند نبودند، فراموش نکنید که شما میزبانید. باید گرم باشید و در مواقعی حتی تضمین کننده احترام و آرامش مه مان! اگر می بینید جو و سکوت سنگین است، این شمایید که باید کنترل اوضاع را به دست بگیرد، مثلا با گفتن این جمله که: خیلی خوش آمدید، آدرس که سر راست بود و… سر صحبت و ایضا یخ ملت را هم باز می کنید!

دختر نباید خیلی خیلی جدی باشد

به قول مامان بزرگ ها، دختر مثل گل است! چند نفری این گل را بو می کنند تا اینکه یکی می چیندش! پس برای آرامش خودتان هم که شده هیچ وقت جلسات اول را جدی نگیرید! چون اگر خیلی جوگیر باشید و به هر خواستگار به چشم مرد رویا هایتان بنگرید، بعد مورد پسند نباشید، ضربه می خورید و فکر می کنید ظاهر است که حرف اول را در انتخاب می زند!

یک دختر خوب و با تجربه، در مورد پسندیده شدن، باور غیرمنطقی ندارد و با نگاهی به دور و برش می فهمد که یک سری معیارهای مشترک و شخصیت دو طرف است که یک خواستگاری را به ازدواج ختم می کند.

دلایلی که دخترها به شما نه می گویند

توجه نداشتن به آراستگی

شما در موقعیتی هستید که نظافت و آراستگی اهمیت زیادی دارد. این مسئله نه تنها با مردانگی منافات ندارد بلکه در گرفتن پاسخ بله بسیار مهم است. پس مطمئن شوید که نظافتتان در بهترین و کامل ترین وضعیت باشد.

تمیز بودن دندان ها اهمیت زیادی دارد و نشانه مسلم این است که شما به خودتان می رسید. بدبو بودن نفستان هم می تواند یک نشانه خیلی بد برای خانم ها باشد. حتماً از خوشبو کننده استفاده کنید.

ظاهر مو ها و لباس هایتان هم خیلی مهم است؛ این به آن معنا نیست که حتماً باید کت و شلوار گران قیمت تنتان کنید. فقط کافی است خوش لباس و مرتب باشید. لباس های کثیف باعث می شود نامرتب به نظر برسید. هرچه که بپوشید، پیراهن و شلوار یا تی شرت و شلوار جین، دقت کنید که تمیز باشد، پارگی نداشته باشد و مناسب یک جلسه خواستگاری باشد.

ناامید بودن

خانم ها می توانند یأس و نومیدی شما را به خوبی تشخیص دهند. نومیدی اعتماد به نفس شما را می گیرد و موجب اضطراب و استرس زیاد می شود. این در نظر خانم یک نقطه منفی است و به یک «نه» محکم می انجامد. زمان هایی هست که این نومیدی می تواند خود را نشان دهد، بنابراین باید قبل از اینکه اتفاق بیفتد آن را تشخیص دهید و از آن جلوگیری کنید.

نداشتن چشم انداز برای زندگی

در نظر خانم ها فقدان آینده نگری در آقایان یک نکته منفی است. خانم ها معمولا مردهایی را دوست دارند که مسیری مشخص در زندگی دارا باشند. اگر هنوز سردرگم هستید و دقیقا نمی دانید می خواهید با زندگیتان چه کنید، مطمئن باشید که جواب «نه» می شنوید. هیچ کس انتظار ندارد که در سطح «بیل گیتس» باشید اما لازم است که بدانید که می خواهید با زندگیتان چه بکنید، مخصوصاً اگر ۲۰ سالگی را به پایان رسانده و در اوایل دهه ۳۰ زندگی خود باشید.

داشتن چشم انداز شغلی هم برای خانم ها خیلی مهم است؛ زیرا به آن ها نشان می دهد که می توانید از عهده حمایت مالی خانواده برآیید یا خیر. نکته مهم اینکه خانم ها ترجیح می دهند همسر آینده شان استقلال مالی داشته باشد نه اینکه هنوز به خانواده پدری و دیگران متکی باشد، حتی اگر خانواده شما وضع اقتصادی خوبی داشته باشد ولی خودتان کار و شغل مشخص و مناسبی نداشته باشید چندان به شنیدن «بله» در جلسات خواستگاری امیدوار نباشید.

چه کنیم تا در خواستگاری «نه» نشنویم؟ چه کنیم تا در خواستگاری «نه» نشنویم؟

خسته کننده بودن

زن ها معمولاً به مردهایی که خسته کننده هستند و هیچ حرفی برای گفتن ندارند روی خوش نشان نمی دهند. اگر طبیعتاً خجالتی و درون گرا هستید، باید قبل از خواستگاری ، حرف هایتان را آماده کنید. حرف زدن درباره موضوعی که طرف مقابل هیچ علاقه ای به آن ندارد یا خسته کننده به نظر می رسد مطمئناً به یک پاسخ «نه» محکم منجر خواهد شد.

در جلسه خواستگاری اگر واقعاً نمی دانید درباره چه باید صحبت کنید، یکی از موضوعاتی را که طرف مقابل دوست دارد انتخاب کنید. توانایی حفظ مکالمه فرا تر از پاسخ های بله و خیر نشانه هوش مرد و مهم تر از این اجتماعی بودن اوست. اینکه چه بگویید به خودتان وابسته است. صحبت های کلیشه ای شاید خیلی جذاب نباشد اما برای شکستن یخ بین شما خوب است.

ضعیف بودن زبان بدن

زبان بدن، سلاحی سرد در جنگ افزار شماست که اگر درست استفاده شود نتایج مثبتی به دنبال خواهد داشت. در خواستگاری دقت کنید که همیشه درست و صاف بایستید، قوز کردن یا تکان دادن پا ها از نشانه های نداشتن اعتمادبه نفس است. اگر در جایی شلوغ هستید، حتماً بلند و شمرده صحبت کنید.

اگر چشم هایتان دور اتاق بچرخد نشانه این است که حوصله تان سر رفته است. اگر دائم پایین را نگاه کنید نشانه این است که کم رو هستید و اعتمادبه نفس ندارید و هر دو این ها اصلاً موردعلاقه خانم ها نیست.

میزان معقولی از شوخ طبع بودن را یادتان نرود. خانم ها اغلب می توانند حدس بزنند که چه زمان مرد ها دو رو هستند. لازم نیست در کل گفت و گو نقش یک کمدین را بازی کنید اما اینکه خودتان باشید کار را برای هر دو شما راحت تر می کند.

پرحرفی

در خواستگاری خیلی مهم است که صادق باشید وبه آنچه از شما پرسیده می شود به درستی پاسخ دهید، به هیچ وجه درباره هیچ موضوعی دروغ نگویید و اگر مسئله ای هست که مطمئن هستید دانستن آن بعد ها زندگی مشترکتان را تهدید می کند بهتر است در کمال شجاعت و فاقد هراس از شنیدن «نه» آن مسئله را بازگو کنید اما گفتن حرف های بی خاصیت و به زبان آوردن هر چه در ذهنتان می گذرد اصلاً عاقلانه نیست. همه ما افکاری درون ذهنمان داریم که بهتر است برای خودمان نگه داریم. به همین دلیل است که از قدیم گفته اند قبل از حرف زدن همیشه فکر کنید.

نبض ما– گردآوری

برترین ها، جام جم

.

منبع : nabzema.ir