مجله سیب سبز - الناز مظاهری: مقابل آینه می ایستد، به دور لب های چروک شده اش نگاه می کند و چین های دور چشم را می شمارد؛ چین هایی که هر ماه به تعداد شان اضافه می شود. نگاهی به لباس های قدیمی اش می اندازد و به چربی های دور شکمش که پوشیدن لباس های قبل را برایش به یک رویا تبدیل کرده اند. برای زنی که بازنشستگی او را از میز کارش جدا کرده و یائسگی، برچسب پیری را روی پیشانی اش چسبانده، کنار آمدن با این تغییرات ریز و درشت آسان نیست.

حتی اگر جراحی های زیبایی به داد این زن برسند، نگرانی از پیدا شدن توده های سرطانی که مهمان بدن بسیاری از زنان یائسه می شود و خطر گرفتگی عروق یا شکستگی ترمیم ناپذیر استخوان، می توانند یائسگی را به یکی از نگران کننده ترین دوره های زندگی یک زن تبدیل کنند اما نگران نباشید؛ یائسگی برای همه شروع روزهای بیماری و ناتوانی نیست. به لطف یافته های پژوهشگران و تجربه متخصصان، می توانید بفهمید که در چه شرایطی بیماری های ناشی از یائسگی سلامت شما را بیشتر تهدید می کنند و برای دور زدن این خطر ها باید چه مراقبت هایی را انجام دهید.سرطان رحم می گیرید اگر...

سرطان رحم از کجا می آید؟ این سوالی است که متخصصان به راحتی نمی توانند به آن جواب دهند. عوامل خطری که می توانند این سرطان را در زنان ایجاد کنند کم نیستند و هورمون های زنانه و به هم ریختن تعادل شان از اصلی ترین متهم های ابتلا به این سرطان هستند. زمانی که تعادل سطح هورمون استروژن و پروژسترون به هم می خورد، خطر ابتلا به این بیماری هم بیشتر می شود.

استروژن بدون پروژسترونی که میزان آن را به تعادل برساند، می تواند زمینه ساز ابتلا به سرطان رحم شود. بدن زنان بعد از یائسگی در ساختن هورمون پروژسترون هر روز تنبل تر می شود اما هنوز میزان کمی از هورمون استروژن را تولید می کند و همین موضوع می تواند گویای این باشد که چرا زنان یائسه بیشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم قرار دارند.

عوامل خطر: اضافه وزن؛ نداشتن سابقه بارداری؛ یائسگی دیررس؛ مصرف استروژن بدون پروژسترون در دوره یائسگی.

قلب و مغز تان می ایستد اگر...

یائسگی زودرس، می تواند سلامت قلب و مغز را به خطر بیندازد وباعث می شود که زنان دو برابر بیشتر از قبل در معرض حملات قلبی و سکته مغزی قرار بگیرند. از نظر متخصصان کم شدن میزان استروژنی که بدن خانم های یائسه تولید می کند، آن هم در شرایطی که یک زن در جوانی یائسه شود، می تواند باعث هجوم چنین تهدید هایی شود.

از آنجا که هورمون استروژن می تواند سلامت قلب را حفظ کند، با کم شدن میزان ترشح این هورمون در بدن زنان یائسه، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته قلبی هم بیشتر می شود. البته محققان می گویند پیشگیری از چنین اتفاقی دشوار نیست. از نظر آنها خانم هایی که به اندازه کافی پتاسیم مصرف می کنند 12 درصد کمتر از خانم های دیگر، در معرض سکته مغزی قرار می گیرند.

عوامل خطر: یائسگی قبل از 40 سال؛ افزایش چربی های دور کمر در سال های یائسگی؛ کم تحرکی در سن بازنشستگی که معمولا با یائسگی همراه می شود.

استخوان های تان پوک می شود اگر...

20 درصد پوکی استخوان که سراغ زنان میانسال می رود، در پنج سال اول یائسگی آنها اتفاق می افتد. متخصصان بر این باورند که هورمون استروژن، یکی از هورمون هایی است که سلامت استخوان ها را حفظ می کند و باعث می شود زنان پیش از یائسگی دچار پوکی استخوان و مشکلاتی از این دست نشوند. به همین دلیل توصیه می شود خانم هایی که یائسه شده اند، سلامت استخوان های شان را با کمک متخصصان کنترل کنند و بیشتر از قبل برای سالم نگه داشتن استخوان های شان تلاش کنند.

مصرف روزانه 1200 میلی گرم کلسیم می تواند تاثیر منفی یائسگی بر هورمون های خانم ها را کاهش دهد. ازطرفی قرار گرفتن در معرض نور خورشید و خوردن غذاهای دریایی یا مصرف مکمل های دارویی همه می توانند به دریافت این میزان کلسیم کمک کنند. گذشته از این، ورزش کردن هر روزه، هم می تواند روند پوک شدن استخوان ها را به تاخیر بیندازند. سنجش مرتب تراکم استخوان هم از دیگر کارهایی است که خانم ها برای کنترل سلامت استخوان های شان می توانند انجام دهند.

عوامل خطر: استخوان بندی متوسط و ظریف؛ سابقه مصرف داروهایی از قبیل کورتون برای بیشتر از 3 ماه؛ یائسگی زودتر از 40سال؛ ابتلا به بیماری های خاص مانند سرطان.

سرطان سینه می گیرید اگر. . .

یائسگی پایان زنانگی نیست و می تواند گاهی به نفع خانم ها تمام شود و زندگی شان را هم نجات دهد. درحالی که سرطان سینه این روزها به یکی از شایع ترین سرطان های زنان تبدیل شده، گفته می شود یائسه شدن می تواند خطر مبتلا شدن به این سرطان را در خانم ها کمتر کند.

بررسی ها نشان می دهد زنانی که پیش از 55 سالگی یائسه شدن را تجربه می کنند کمتر از آنهایی که بعد از این سن یائسه می شوند، در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار می گیرند و به همین دلیل یائسگی دیررس را می توان به عنوان یکی از علائم خطر ابتلا به سرطان سینه معرفی کرد. البته این درحالی است که هورمون درمانی های پس از یائسگی، خطر مبتلا شدن خانم ها به سرطان سینه را بالا می برد.

عوامل خطر: هورمون درمانی پس از یائسگی؛ بالا بودن سن در زمان زایمان اول؛ اضافه وزن یا چاقی مفرط پس از یائسگی.

پوست تان می افتد اگر. . .

افتادگی پوست و چروک شدنش از دیگر عوارض یائسگی است. از نظر متخصصان از دست رفتن کلاژن که همان بافت تشکیل دهنده پوست است، یکی از دلایل چروک شدن و از دست رفتن طراوت پوست در خانم های یائسه است.

کلاژن که مسوول حفظ ضخامت پوست است و به آن قابلیت ارتجاعى می دهد، پس از رسیدن خانم ها به 40سالگی هر روز کمتر تولید می شود و از دست دادن کلاژن در پوست خانم ها، پس از شروع یائسگی شدت می گیرد و در پنج سال اول یائسگی، 20 درصد از میزان آن کاسته می شود. گذشته از این، کاهش فعالیت غدد چربی ساز باعث خشکی بیش از حد و خارش پوست بدن خانم های یائسه می شود و سرعت بیشتری به روند پیری پوست شان می دهد.

عوامل خطر: مصرف نکردن ویتامین های A،E،C به میزان کافی؛ قرار گرفتن مستمر در معرض نور خورشید؛ مصرف نکردن آب، میوه ها و سبزیجات تازه به میزان کافی.

دردسرها را کم کنید

وزن پایین باعث می شود یائسگی آرام تری داشته باشید و بسیاری از بیماری هایی را که در این دوره می توانند شما را گرفتار کنند دوربزنید. محققان می گویند لاغرهایی که یائسه می شوند، کمتر احتمال دارد به سرطان های میانسالی مبتلا شوند.

اما گذشته از آن، برای کم کردن عوارض یائسگی می توانید این راه ها را هم امتحان کنید:

مادر شوید

زنانی که صاحب فرزند می شوند یا حتی بارداری ناموفقی را در سال های قبل از یائسگی تجربه می کنند، با احتمال کمتری نسبت به از زنان دیگر در دوره یائسگی دچار سرطان رحم می شوند. گذشته از این، محققان بر این باورند که هر چه یک مادر در سن پایین تری باردار شود، خطر سرطانی شدنش در سال های یائسگی کمتر می شود.

لقمه کم چرب بگیرید

رژیم غذایی که در آن جای مواد غذایی پرچرب با سبزیجات تازه عوض شده است، می تواند به کاهش عوارض یائسگی کمک کند. پیروی از این سبک تغذیه نه تنها خطر سرطانی شدن تان در دوره یائسگی را کم می کند، بلکه علائم آزار دهنده هر روزه از قبیل گر گرفتگی و تعریق شبانه را هم کمتر می کند.

آفتاب بگیرید

آفتاب گرفتن بدون استفاده از کرم های ضدآفتاب می تواند پوست زنان یائسه را بیشتر از قبل پیر و شکسته کند. اما این واقعیت به معنای فاصله گرفتن خانم ها در این سن از نور طبیعی نیست. محققان می گویند زنان یائسه اگر بیشتر از قبل ویتامین D بگیرند، کمتر به عوارض یائسگی مثل پوکی استخوان دچار می شوند.

,سرطان سینه می گیرید اگر ... یائسگی,سلامت زنان,پیشگیری از سرطان,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


رژیم بالای پنجاه ساله ها

از زمانی که یائسگی سراغتان می آید، دیگر نمی توانید مثل روز های قبل هر غذایی را که خواستید به هر میزان امتحان کنید. شمایی که پا به دنیای یائسه ها گذاشته اید، حالا باید در غذا خوردن و انتخاب موادی که در پخت و پز به کار می برید محتاط تر باشید و با وسواس بیشتری از میان غذاهایی که در منوی رستوران گنجانده شده، یکی را انتخاب کنید.

چی بخورم؟

برای اینکه دوره یائسگی آرامی را بگذرانید و کمتر گر بگیرید، باید رژیم غذایی تان را دستکاری کنید. اضافه کردن خوراکی های زیر به رژیم تان می تواند شروع خوبی برای کمرنگ کردن علائم باشد:

1-سویا

برای کاهش گرگرفتگی، هر روز یک مشت سویا بخورید. مراقب باشید سویایی که از آجیل فروشی ها می خرید زیاد شور نباشد تا به جای کمک کردن به سلامتی تان آن را تهدید کند.

2-دانه کتان

 اگر کیست سینه دارید، می توانید با مصرف بذر کتان به کوچک شدن و حتی از بین رفتنش امیدوار باشید و گذشته از این، با مصرف این دانه در روزهای یائسگی کمتر گر بگیرید.

3- بادیان

گیاهان دارویی هم می توانند در کم کردن گر گرفتگی یائسگی موثر باشند. بادیان یکی از گیاهانی است که می توانید از عطاری ها تهیه کنید و با خوردنش این نشانه آزار دهنده را کمرنگ تر کنید.

چی نخورم؟

برخی از مواد غذایی و عادت هایی را که تمام عمر در زندگی تان وجود داشته اند باید از این به بعد کنار بگذارید تا کمتر گر بگیرید. مصرف برخی مواد غذایی، می تواند علایم آزاردهنده ناشی از یائسگی را تشدید کند و باعث شود که این روز ها را سخت تر بگذرانید. پس برای آرامش خودتان این مواد را از رژیم روزانه خود حفظ کنید:

1- قهوه

نوشیدنی های محرکی مثل قهوه می توانند حرارت بدن تان را بالا ببرند و بعد از مصرف، یائسه شدن تان را به شما یادآوری کنند. چای داغ هم می تواند اثری مشابه داشته باشد و با تسریع گردش خون بدن تان کاردست شمادهد.

2- سیگار

مصرف دخانیاتی مثل سیگار در روزهای یائسگی می تواند گرگرفتگی شما را بیشتر کند. پس چاره ای جز ترک وابستگی به آن را ندارید.

3- فلفل

 ادویه های محرک مثل فلفل   می توانند این نشانه را تشدید کنند.  اگر گرگرفتگی یائسگی را بیش از اندازه تجربه می کنید و  به خاطرش عذاب می کشید، این ادویه ها و سس های ادویه دار را از برنامه غذایی تان حذف کنید.