آکاایران: آیا ممکن است در دوران استفاده از IUD باردار شوید؟

آکاایران: احتمال کمی وجود دارد که خانم ها با وجود داشتن IUD باردار شوند

بعضی از خانم هایی که برای جلوگیری از بارداری از IUD استفاده می کنند، ممکن است در این دوران باردار شوند. این نوع بارداری ناخواسته جزو موارد استثنا است و مطمئنا برای خانم هایی که دچار آن شده اند بسیار تعجب آور است. به همین دلیل ما از دکتر نسرین زارع پور، متخصص و جراح زنان و زایمان، خواستیم تا برای مان درباره دلایل این بارداری نادر توضیح دهد.

دکتر زارع پور با اشاره به اینکه احتمال کمی وجود دارد که خانم ها با وجود داشتن IUD باردار شوند، درباره این موضوع می گوید: خطر بارداری با IUD به اِزای هر زن، سالانه ١/. تا ٢/. است و در بارداری های همراه با IUD، خطر بارداری خارج از رحم در خانم ها بیشتر می شود. اما به طور کلی بارداری با وجود داشتن IUD نادر است و تنها با دلایل و شرایط خاصی ممکن است این اتفاق بیفتد و این روش شکست بخورد. همچنین با گذشت هر سال از قرار دادن IUD احتمال بارداری کمتر می شود.


در صورتی که خانمی با وجود داشتن IUD متوجه شود باردار شده است، سه راه پیش رو دارد که عبارتند از: 1- سقط جنین 2- خارج کردن IUD با کمک سونوگرافی و 3- ادامه بارداری بدون خروج IUD
دکتر زارع پور درباره ادامه بارداری با این شرایط توضیح می دهد: اگر بارداری داخل رحمی با IUD پیش بیاید و نخ IUD مشخص باشد، بایستی هر چه زودتر ایودی را خارج کرد تا از سقط عفونی تأخیری، پارگی زودرس کیسه آب جنین و زایمان زودرس جلوگیری شود. اما اگر نخ قابل دیدن نباشد، برای تعیین محل IUD سونوگرافی انجام می شود تا مشخص شود IUD خود به خود خارج شده یا نه.


اگر بارداری با IUD ادامه پیدا کند، پزشک یا متخصص باید درباره علایم عفونت به خانم باردار هشدار دهد. به همین دلیل دکتر زارع پور می گوید: این خانم ها باید به علایمی مانند تب، علایم شبیه آنفولانزا، دردهای شکمی و خونریزی توجه داشته باشند. چون اگر عفونت برای شان رخ دهد باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنند تا اقدامات ختم بارداری برای آنها انجام شود و هرچه زودتر درمان آنتی بیوتیکی را آغاز کنند.

منبع :