آکاایران: ایروبیک، پیاده روی و تنیس از پوکی استخوان در دختران جلوگیری می کند!

شیوع بیماری های غیرواگیر ناشی از شیوه اشتباه زندگی است و به جای تجویز درمان های دارویی بهتر است نسخه ورزش را جانشین آن کنیم.

اگر چه طی سالیان اخیر کارهای ارزشمندی پیرامون ورزش همگانی انجام شده، اما ایده آل نیست، چون بر اساس مطالعه ای که در این زمینه داشتیم. در بروز بیماری ها قلبی ـ عروقی عوامل پرخطری همچون سیگار، فشار خون و چربی خون بالا و بی تحرکی فیزیکی نقش بسزایی داشتند که مهم ترین دلیل آن ها فقر حرکتی است. مشکلی که گریبانگیر درصد زیادی از مردم جامعه است.

ورزش همگانی در بین خانم ها نه فقط در ایران، بلکه در اکثر دنیا اهمیت کمتری دارد و در حقیقت هنوز فرهنگ ورزش همگانی به معنای واقعی در خانواده ها جایگاه خود را پیدا نکرده است، خانم ها که خود سکاندار خانواده هستند نسبت به سلامتی بی توجه هستند، نباید انتظار داشته باشیم کودکان ما که هیچ الگویی در این زمینه ندارند به سمت ورزش گرایش پیدا کنند.

فعالیت هایی که موجب افزایش قدرت عضلانی، استقامتی، قلبی ـ عروقی و انعطاف پذیری می شود جزو فاکتورهای مهم در ارتقای آمادگی جسمانی است و بعضی خانم ها به غلط تصور می کنند، فعالیت های روزمره یا فعالیت هایی که در طول روز در خانه انجام می دهند، جزو فعالیت های ورزشی هستند، در حالی که فعالیت های ورزشی همچون دوچرخه سواری ، دو، ایروبیک و شنا که حداقل سه روز در هفته و بین 30 تا 40 دقیقه انجام شود از جمله فعالیت هایی هستند که سبب افزایش توان قلبی ـ عروقی شده و بالطبع نقش بسزایی در سلامت افراد ایفا می کنند.

تراکم استخوان همانند دفترچه پس اندازی است که تا سن 25 و 30 سالگی باید آن را پرکرده و در خرج کردن آن مراقبت کنیم. هر چقدر کمتر از این پس انداز استفاده کنیم به سن میانسالی که می رسیم از تراکم استخوان خوبی برخوردار خواهیم بود، اما اگر نسبت به آن بی توجه باشیم و بیش از اندازه خرج کنیم، احتمال شکستگی و پوکی استخوان زیاد است. بنابراین شنا و دوچرخه سواری جزو ورزش هایی هستند که در بهبود تراکم استخوان تاثیرگذار نیستند و بهتر است دختران در تمام رده های سنی به انجام فعالیت هایی همچون پیاده روی ، تنیس و آیروبیک که در کاهش پوکی استخوان و ارتقا تراکم استخوان موثرند بپردازند.

با توجه به شیوع بیماری های غیر واگیر از جمله دیابت که بیماری خاموش در میان زنان است، فعالیت های فیزیکی و ورزش در قالب نسخه ورزش کنار درمان دارویی لحاظ شود تا در آینده بتوانیم بر بیماری همچون دیابت که هم اکنون قشر عظیمی از جامعه را در بر گرفته است، غلبه کنیم.

.

منبع :