آکاایران: پوکی استخوان بیماری شایع دوران یائسگی است و حدود ۵۵ درصد زنان در این دوران دچار این مشکل هستند. این بیماری در اثر خروج کلسیم از استخوان و عدم جایگزینی آن به وجود می آید و در حالت عادی پس از ۲۰ سالگی شروع می شود، اما تا زمان یائسگی بسیار کند پیشرفت می کند، پس از آن به خصوص در یکی دو سال اول پس از یائسگی پوکی استخوان بسیار سریع می شود و پس از آن با سرعت بیشتری نسبت به قبل از یائسگی پیشرفت می کند.

 


زنان برای جلوگیری از این مشکل در ۲ مقطع از زندگی باید اقداماتی را انجام دهند، مقطع اول در سنینی است که استخوان ساخته و سرشار از کلسیم می شود، یعنی در دهه دوم زندگی (۱۰ تا ۲۰ سالگی) که در این زمان با ورزش و مصرف مناسب کلسیم و ویتامین D به ذخیره استخوانی باید افزود و مقطع دوم در سنین تقریبا یائسگی و پس از آن است که با مصرف مناسب کلسیم و ورزش روند کاهش میزان استخوان را کند کرده و در مواردی با نظر پزشک با مصرف داروهای مناسب باید به ساخت مجدد استخوان کمک شود.


ایجاد پوکی استخوان یک پدیده طبیعی در سنین بالاست، اما عواملی موجب تسریع آن می شود. این عوامل شامل: نژاد (نژاد آسیایی)، وزن پایین، جثه کوچک، یائسگی زود هنگام، سابقه شکستگی استخوان، پیشینه خانوادگی، مصرف کم کلسیم و ویتامین دی، مصرف سیگار و الکل، زندگی فاقد ورزش، بیماری هایی مثل پرکاری تیروئید، پرکاری پاراتیروئید، بیماری کلیوی مزمن و مصرف طولانی مدت کورتون است.

 


برخی موارد گفته شده غیرقابل پیشگیری هستند، اما در بیشتر مواقع این بیماری قابل پیشگیری و درمان است که باید مورد توجه قرار گیرد ؛ مثل مصرف روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم و ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد ویتامین دی که کلسیم در لبنیات و ویتامین دی در روغن ماهی و از راه در معرض آفتاب قرار گرفتن به دست می آید، اما در زمان یائسگی و پس از آن توصیه می شود روزانه حداقل یک کپسول یا قرص حاوی کلسیم و ویتامین دی مصرف شود. همین طور توصیه می شود حداقل ۳ روز در هفته هر روز ۳۰ دقیقه با سرعت پیاده روی انجام شود که ورزش مناسبی برای پیشگیری از پوکی استخوان است.

 


پوکی استخوان بیماری فاقد علامتی است ودر نهایت به صورت شکستگی استخوان های مهره یا ران با یک ضربه کوچک خود را نشان می دهد اما برخلاف تصور عمومی دردهای استخوانی و کمر درد و پادردها اغلب ارتباطی با پوکی استخوان ندارند. پس برای تشخیص این بیماری به بررسی استخوان ها از راه رادیولوژی نیاز است و در تمام زنان بالای ۶۵ سال باید انجام شود، همین طور زنانی که یکی از عوامل خطرذکر شده را دارند، باید بررسی استخوان ها را در سنین یائسگی انجام دهند.

 

دکتر ثریا عالمی
جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :