آکایران :مجله سیب سبز - رزیتا اشتری: دوران بارداری مهم ترین روزهای زندگی خانم هاست. روزهایی که مادر باید فقط به سلامت خود و جنینش فکر کند. 9ماه باید از هر درد و رنج و بیماری دور باشد تا فرزند سالمی به دنیا بیاورد. بیشتر خانم ها در این دوران تمرکزشان روی تغذیه، پرهیز از مصرف داروهای شیمیایی  و پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و  زکام متمرکز است و کمتر کسی در دوران بارداری به فکر سلامت دندان هایش و تاثیر آن بر تولد فرزند سالم است. اما سلامت دندان ها و لثه برای یک خانم باردار امری ضروری است و باید یکی از بزرگ ترین دغدغه های او باشد. ولی آیا یک خانم باردار می تواند درمان های دندانپزشکی انجام بدهد و خدمات دندانپزشکی تاثیری در سلامت جنین دارد یا نه؟ در این شماره سیب سبز با دکتر علیرضا آشوری صحبت کرده ایم که می خوانید.
عوامل دندان خراب کن
بنا به گزارش آکاایران : بعضی مادران ممکن است در دوران بارداری با مشکلات دهان و دندان رو به رو شوند. به قول قدیمی ها «هر بچه ای که به دنیا بیاوری، یک دندان هم از دست می دهی.» البته در گذشته به دلایل مختلف خانم های باردار دندان شان را ازدست می دادند که در حال حاضر این وضعیت یعنی خرابی دندان ها در بارداری بهتر شده است. در دوران بارداری به چند دلیل دندان خانم های باردار در معرض خطر قرار دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

آکاایران: مادری با دندان های سالمخوراکی های شیرین کار دست تان می دهند
در دوران بارداری به خصوص سه ماهه اول، خانم ها دچار ضعف بدنی شدیدی می شوند و برای جبران این ضعف بدنی سراغ غذاهای شیرین، نرم و پرکالری می روند تا ضعف بدنی شان را سریع تر جبران کنند. در صورتی که در علم دندانپزشکی ثابت شده خوراکی ها و غذاهایی که نرم و شیرین هستند خطر پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهند.
وقتی مسواک زدن سخت ترین کار دنیا می شود
در دوران بارداری ضعف بدنی تاحدودی روی فعالیت های روتین زندگی مادر باردار تاثیر می گذارد؛ به عنوان مثال به دلیل بی حالی و ضعف بدنی، زدن مسواک برای مادر برخلاف گذشته یک کار سخت می شود. برای همین می توان نتیجه گرفت این دسته از مادران مراقبت های بهداشت دهان و دندان شان را نادیده می گیرند. این هم یک عامل دیگری است که وضعیت دندان ها را به خطر می اندازد.
مراقب اسید معده باشید
مسئله دیگر تهوع (برگشتن محتویات معده) در چند ماهه اول بارداری است که اغلب خانم های باردار با این مشکل مواجه می شوند. با برگشت محتویات معده، اسید و شیره معده هم وارد دهان می شوند که با این فرایند احتمال تخریب دندان ها به مرور زمان افزایش پیدا می کند،  چراکه مواد و شیره های گوارشی به شدت خاصیت خورندگی دارند و می توانند دندان ها را خراب کنند.
هورمون ها برهم می خورند
نکته دیگر به هم خوردن تعادل هورمون های زنانه در دوران بارداری است، به دلیل این به هم خوردگی، لثه های شان مستعد التهاب و خونریزی هستند. به همین دلیل اگر خانم های باردار بهداشت را در زمینه بیماری و التهاب لثه رعایت نکنند، ممکن است باوجود مقدار کمی پلاک میکروبی و جرم (که در افراد عادی این میزان جرم و پلاک شکلی ایجاد نمی کند) دچار تورم یا خونریزی لثه شوند.
از دندانپزشک نترسید
ترس از مطب های دندانپزشکی یکی از مشکلات شایعی است که برخی اشخاص به آن دچار هستند. برای همین تا جایی که امکان داشته باشد از مراجعه به این مطب ها خودداری می کنند. البته این ترس و حساسیت در دوران بارداری بیشتر می شود؛ به طور کلی درمورد مراجعه به دندانپزشکی خیلی از خانم های باردار تردید دارند. برای همین وقتی با مشکلات دهان و دندان مواجه می شوند از رفتن به مطب های دندانپزشکی امتناع می کنند، چراکه اغلب خانم های باردار به اشتباه فکر می کنند مواد دندانپزشکی و داروهای بی حسی به جنین شان صدمه وارد می کند.
مواد دندانپزشکی کاری به جنین شما ندارد
 بهتر است درباره مواد بی حسی که به صورت رایج در دندانپزشکی مورداستفاده قرار می گیرد بدانید که  هیچ مشکلی برای جنین ایجاد نمی کند و ماده ای ایمن و قابل استفاده حتی در دوران بارداری است. سایر مواد دندانپزشکی هم عارضه ای برای جنین ندارند و برای خانم های باردار قابل استفاده هستند.
از اشعه رادیولوژی دوری می کنید؟!
اشعه رادیولوژی یکی از دغدغه های اصلی در دوران بارداری است. خیلی از خانم های باردار از این اشعه ترس زیادی دارند چراکه فکر می کنند سلامت جنین شان را به خطر می اندازد. نکته ای که باید درمورد این اشعه در دندانپزشکی بدانید این است،  میزان اشعه ای که از دستگاه های رادیولوژی دندانپزشکی ساطع می شود، آن قدر کم است که قادر نیست به جنین آسیب برساند.
برای انجام رادیوگرافی فقط دندان ها درگیر می شوند و جنین چون در قسمت شکم قرار دارد، فاصله زیادی بین اشعه و جنین وجود دارد؛ درنتیجه می توان گفت این اشعه برای جنین ضرری ندارد. باوجود تمام این گفته ها باز هم ترجیح بر این است که این گونه از اقدامات بعد یا قبل از دوران بارداری انجام داده شوند.
 به این دلیل که مادر از لحاظ حسی و عاطفی دچار نگرانی نشود اما از لحاظ پزشکی محدودیتی در انجام رادیوگرافی دندانپزشکی وجود ندارد. همچنین برای اطمینان خاطر مادران باردار توصیه می شود برای انجام رادیوگرافی های دندانپزشکی از پیشبندهای سربی استفاده شود که جنین را تحت پوشش قرار می دهند.
,مادری با دندان های سالم,مراقبت دوران بارداری


 نمی دانستید که باردارید؟!
برخی خانم ها بدون آگاهی از بارداری، رادیوگرافی دندانی انجام می دهند و بعد از مدتی متوجه می شوند که باردار هستند. وقتی از این امر آگاهی پیدا می کنند به یاد روز رادیوگرافی می افتند و دل نگرانی رهای شان نمی کند، اما تاکید می شود که تا به امروز هیچ موردی گزارش نشده که رادیوگرافی دندانپزشکی (در حد گرفتن عکس دندان) به جنین آسیب برساند.
انواع درمان های دندانپزشکی
به طور کلی درمان های دندانپزشکی به دو دسته درمان های انتخابی و درمان های اورژانسی تقسیم می شوند:
درمان های انتخابی
بهتر است بدانید که خیلی از درمان های انتخابی دندانپزشکی را می توان در این دوران انجام داد. اما توصیه بر این است تا جایی که امکان دارد درمان را تا زمان زایمان به تعویق انداخت. فرض کنید خانم بارداری قصد دارد در دوران بارداری درمان های زیبایی (مثل درمان بدرنگی دندان یا ایمپلنت و...) انجام دهد؛ همان طور که گفته شد ترجیح بر این است که این درمان بعد از زایمان انجام شود، چراکه جزء درمان های اورژانسی نیستند.
درمان های اورژانسی
بعضی  درمان ها باید در همان دوره بارداری انجام شوند چراکه جزء درمان های اورژانسی هستند، درد زیاد دندان، آبسه دندان و  عفونت دندان جزء این دسته از درمان هستند، چراکه اگر عفونت و درد درمان نشوند، باعث می شوند استرس و فشار به جنین وارد شود و در مقابل به جنین صدمه برسد.
البته لازم به ذکر است بیماری های لثه ازجمله التهاب لثه، وجود جرم زیاد و پلاک های میکروبی در حفره دهان، جزء درمان های اورژانسی نیستند، اما از آنجایی که تحقیقات دانشمندان آمریکایی ثابت کرده که عفونت های لثه، وجود جرم زیاد و پلاک های میکروبی در حفره دهان می تواند باعث تولد نوزاد کم وزن (اغلب افراد با عوارض و خطرات نوزاد کم وزن آشنا هستند)شود، ترجیح بر این است که این درمان ها در دوران بارداری انجام شود.
جرم گیری لازمه کار است
جرم گیری جزء درمان های دندانپزشکی است که در دوران بارداری قابل انجام است. توصیه می شود خانم های باردار برای جلوگیری از وجود جرم و داشتن لثه های سالم، در اواسط دوره بارداری عمل جرم گیری انجام دهند.
درمورد تجویز دارو باید گفت در دندانپزشکی مثل سایر حیطه های پزشکی دیگر باید گفت برخی داروها قابل تجویز هستند و برخی داروها منع مصرف در دوران بارداری دارند. پزشک معالج باتوجه به وضعیت بیمار داروی مناسب را تجویز می کند.
مراقب دندان درد باشید
دندان درد یکی از مشکلاتی است که برخی خانم ها در دوران بارداری با آن مواجه می شوند.با این حال بیشتر خانم های باردار به دنبال درمان های خانگی هستند و سعی می کنند تا جایی که ممکن است گذرشان به مطب دندانپزشکی نیفتد، اما بهتر است بدانید که وقتی دندانی دچار درد می شود مشکل از عصب دندان است. پس می توان به صراحت گفت درمان های خانگی مثل گذاشتن یخ یا فشار دادن برگ نعناع بین دندان ها و... هیچ کدام اثر درمانی ندارند، فقط ممکن است درد را تاحدودی تسکین دهند. در صورتی که نیاز است این مشکلات به خصوص در دوران بارداری توسط دندانپزشک در مطب دندانپزشکی درمان شوند.
,مادری با دندان های سالم,مراقبت دوران بارداری


 سه ماه اول بارداری دور دندانپزشکی را خط بکشید
بارداری به سه ماه (سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم) تقسیم می شود. در سه ماهه اول توصیه می شود تا جایی که امکان دارد هیچ درمان دندانپزشکی انجام نشود چراکه وضعیت بدنی مادر باردار برای انجام این اقدامات مناسب نیست؛ به علاوه جنین هم در وضعیت حساسی قرار دارد، بنابراین توصیه می شود در صورت امکان درمان تا سه ماهه دوم به تعویق بیفتد، چراکه در سه ماهه دوم می توان بدون هیچ مشکلی تمام درمان های دندانپزشکی را برای مادر انجام داد.
جنین آن قدر رشد نکرده که مانع نشستن مادر روی صندلی دندانپزشکی نشود و از طرف دیگر سه ماهه اول بارداری هم پشت سر گذاشته شده و اندام های جنین شکل گرفته است. اما در سه ماهه سوم نمی توانیم درمان های طولانی مدت برای خانم باردار انجام دهیم به این دلیل که جنین به قدری بزرگ شده که مادر نمی تواند به راحتی روی صندلی بنشیند، اما با این حال بازهم قابل ذکر است که درمان های اورژانسی بهتر است هر زمان که نیاز باشد، انجام شود.

مشورت با پزشک زنان
دندانپزشک با متخصص زنان در زمینه درمان دندانپزشکی مشورت می کند. چرا که ممکن است بنا به شرایط جسمانی که بیمار دارد. پزشک زنان مجوز هیچ درمانی را در مطلب دندانپزشکی ندهد.

منبع : مادری با دندان های سالم