آکاایران: غذای انگشتی برای کودک نه ماهه

آکاایران: غذای انگشتی برای کودک

هرغذای کوچکی که کودک بتواند به آسانی بردارد و بخورد غذای انگشتی نامیده می شود. خوردن غذای انگشتی برای کودک سرگرم کننده است و قدمی مهم در جهت استقلال او است که به توسعه مهارت های حرکتی و هماهنگی او کمک می کند.
ممکن است کودک در حین بازی با غذا کثیف شود سریع با لیف حمام به سراغ او نیایید: اجازه بدهید کودک از این تجربه های مهم لذت ببرد.

چه زمانی باید غذاهای انگشتی را به کودکم معرفی کنم؟

هنگامی که کودک بین 8 و 9 ماهگی است می تواند خودش غذا بخورد. او قاشق را از شما می گیرد و یا بشقاب غذا را جلوی خود می کشد.
در ابتدا، کودک فقط مواد غذایی را به دست خود می مالد و به دهان می رساند اما کم کم یاد می گیرد چگونه از انگشت شست و سبابه استفاده کند. این مهارت های حرکتی ظریف درک گیره نامیده می شود.

چگونه باید غذاهای انگشتی را به کودک معرفی کنم؟

چهار یا پنج قطعه از مواد غذایی انگشتی بر روی سینی صندلی بلند کودک خود قرار دهید. همچنین می توانید تکه های بیشتری از مواد غذایی برای کودک بگذارید.
کودک را در یک صندلی بلند غذا بدهید و در صندلی ماشین یا کالسکه غذا ندهید. در این صورت احتمال خفگی کاهش می یابد و یاد می گیرد که در صندلی بلند باید غذا بخورد.

کدام غذاها بهترین غذاهای انگشتی هستند؟

نوزاد شما ممکن است اشتهای خوبی داشته باشد، اما او دندان ندارد، بنابراین با غذاهایی که می تواند بجود و یا به راحتی در دهان او حل می شود شروع کنید. با رشد او می توانید غذاهایی که خودتان می خورید را به او بدهید.
به یاد داشته باشید که یادگیری کودک در مورد بافت غذا، رنگ، و عطر آن هنگامی که خودش غذا می خورد کامل می شود. بنابراین به او اجازه تجربه انواع مختلف غذا را بدهید. به کودک موادغذایی شیرین مانند کوکی ها و کیک یا تنقلات پر چرب مانند پفک و چیپس ندهید. کودک به غذاهای غنی از مواد مغذی نیاز دارد. ( این مقاله را بخوانید: غذای کودک)
مواد غذایی باید آسان خورده شوند اما باعث خفگی نشوند. سبزیجات باید پخته شوند به طوری که به اندازه کافی نرم باشند ، و همه چیز باید به قطعات کوچک تقسیم شود. حتی یک انگور کامل برای کودک شما بیش از حد بزرگ است و می تواند باعث خفگی شود.
غذای مناسب سن کودک انتخاب کنید. کارشناسان معتقدند نباید به کودک تخم مرغ، ماهی، و یا محصولات بادام زمینی بدهید زیرا امکان حساسیت غذایی وجود دارد. اما آخرین تحقیقات از آکادمی اطفال آمریکا نشان می دهد هیچ مدرکی مبنی بر آلرژی غذایی در ابتدای زندگی نوزاد موجود نیست. (البته کره بادام زمینی است هنوز هم برای نوزادان ممنوع است- زیرا خوردن آن در این سن برای او دشوار است).
برخی از پزشکان توصیه می کنند در هنگام معرفی غذا به کودک احتیاط کنید. اگر نگران هستید که فرزند شما ممکن است به مواد غذایی خاصی آلرژی داشته باشد، آنها را یکی یکی به او معرفی کرده و مراقب او باشید.
در اینجا لیستی از مواد غذایی انگشتی ذکر شده است:

 • غلات جو دو سر تست و یا دیگر غلات کم قند
 • قطعات کوچک نان یا شیرینی برشته (همراه با پوره سبزیجات برای ویتامین اضافی)
 • تکه های کوچکی از موز و یا دیگر میوه های پوست کنده بسیار رسیده مانند انبه، آلو، گلابی، هلو، طالبی، هندوانه بی دانه
 • تکه های کوچکی از توفو
 • ماکارونی خوب پخته شده 
 • تکه های بسیار کوچک پنیر نرم
 • تخم مرغ سفت خرد شده 
 • پوره آلو خورشتی
 • تکه های کوچک سبزیجات خوب پخته شده، مانند هویج، نخود فرنگی، کدو سبز، سیب زمینی، سیب زمینی شیرین 
 • کلم بروکلی کوچک یا گل کلم خوب پخته شده 
 • قطعات اندازه نخود مرغ پخته، گوشت گاو یا بوقلمون، و یا دیگر گوشت های نرم

.

منبع : ooma.ir