آکاایران: مناسب ترین زمان برای انجام سونوگرافی غربالگری


آکاایران: مناسب ترین زمان برای انجام سونوگرافی غربالگری

فوق تخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه مناسب ترین زمان برای انجام سونوگرافی غربالگری ۱۲ هفتگی جنین است، گفت: مادرانی که سابقه ژنتیکی ناهنجاری های کروموزومی دارند باید نسبت به سونوگرافی غربالگری اقدام کنند.
لاله اسلامیان اظهار داشت: برای تعیین دقیق حاملگی و تشخیص ناهنجاری های شدید مغایر با حیات در جنین همچنین اختلالات کروموزومی سونوگرافی غربالگری توسط پزشکان زنان و زایمان برای مادران باردار توصیه می شود.
وی با اشاره به اینکه از طریق سونوگرافی غربالگری اندازه پشت گردن جنین را می توان اندازه گیری کرد و ناهنجاری هایی همچون سندروم داون را مورد شناسایی قرار داد، افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا این غربالگری توصیه می شود ولی در کشور ما نیز علیرغم انجام گرفتن آن هیچگونه اجباری در کار نیست و والدین می توانند نسبت به انجام ندادن آن اقدام کنند.
فوق تخصص زنان و زایمان با بیان اینکه همراه با سونوگرافی غربالگری آزمایشات تکمیلی نیز انجام می شود تا جنین اگر دچار عقب ماندگی ذهنی است اقدامات لازم صورت گیرد، ادامه داد: جنین بر همین اساس به دو گروه کم خطر و پرخطر تقسیم بندی می شوند و مادرانی که در گروه پرخطر قرار گیرند جهت انجام اقدامات بعدی و آنالیز به پزشکان مربوطه ارجاع داده می شوند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: بهترین زمان انجام سونوگرافی و آزمایش غربالگری جنین ۱۱ تا ۱۳ هفته و ۶ روز بوده و در واقع در ۱۲ هفتگی مناسبت ترین زمان برای انجام این عمل است.
اسلامیان خاطر نشان کرد: خانواده هایی که سابقه ژنتیک و فامیلی در زمینه بیماری های کروموزومی و ناهنجاری های مادرزادی دارند، بهتر است جهت انجام غربالگری در دوران بارداری اقدامات لازم را انجام دهند.

منبع : فارس
.

منبع : salamatdigital.com